Pandemie změnila nároky na bydlení. Místo bytu v centru hlavního města raději dům za Prahou

28 dubna, 2021
0 komentářů

Nejistá situace ohledně koronavirové pandemie trvá už přes rok a k očekávanému poklesu cen nemovitostí zatím nedošlo a pravděpodobně ani nedojde. Ceny bytů v Praze vzrostly meziročně o 5 %. V loňském roce se začalo s výstavbou 3246 bytových jednotek, což je v meziročně o 40,2 % méně než v roce 2019. Přitom je ke zlepšení situace na rezidenčním trhu v Praze podle Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy potřeba ročně dokončit šest až osm tisíc bytů. To se naposledy podařilo v roce 2007. O trvalém nedostatku bytů v Praze vypovídá i fakt, že se cena bytů za posledních 10 let zdvojnásobila.

Bytů je v Praze nedostatek a výstavba pokračuje jen pomalu

Developerské společnosti by rády byty stavěli a prodávaly, jejich snahu ale brzdí zdlouhavá povolovací řízení, která mnohdy trvají pět i více let. Námitky vůči plánovanému projektu mohou vznést desítky úřadů, sousedé a v neposlední řadě i různá zájmová uskupení.  Dokonce i stavební úřady, které jsou pod vlivem místních samospráv se často z politických důvodů snaží do stavebních řízení zasahovat nad rámec svých kompetencí. ¨

Situaci by měl změnit připravovaný nový stavební zákon, který má schvalovací proces podstatně urychlit. Ovšem i v případě, že by byla přijata optimální varianta stavebního zákona a povolovací procesy se podařilo výrazně urychlit, změna k lepšímu se projeví až v roce 2023.

Investiční byt se stal jednou z mála alternativ pro bezpečné zhodnocení peněz

I v době ekonomické nejistoty způsobené pandemií koronaviru realitní trh v loňském roce rostl. Prodeje v prvním pololetí z důvodu první vlny pandemie značně poklesly, druhá polovina roku byla ovšem co do objemu prodaných bytů mnohem silnější. Omezené možnosti vycházení i cestování přiměly lidi k přehodnocení priorit ohledně bydlení. Centra velkých měst přestala být v době karantény atraktivní a lidé začali hledat bydlení v zeleni a blíž přírodě. Kromě vlastního bydlení se zajímali i o investiční byty, které představují zajímavou možnost zhodnocení našetřených peněz, stabilní příjem v podobě měsíčního nájmu a ochranu před inflací.  Největší zájem byl o byty 1+kk a 2+kk, které tvořily 68 % prodejů.

Může Vás zajímat:  Poptávka po nových bytech neklesá

Než předražený byt v centru metropole, to raději dům za Prahou

Většímu zájmu se těší i lokality za Prahou v dojezdové vzdálenosti do půl hodiny. Mnoho lidí se nyní rozhoduje místo většího bytu koupit dům se zahradou za Prahou, který jim nabídne vyšší kvalitu bydlení. Atraktivními se díky tomu staly i lokality, o které v minulosti lidé zájem neprojevovali.

Nájemní bydlení zlevnilo a získává na kvalitě

Nájemní bydlení v hlavním městě naopak zlevnilo v důsledku zvýšení nabídky investičních bytů určených k pronájmu ať už soukromých nebo institucionálních investorů a bytů původně zaměřených na zahraniční návštěvníky, které se dostaly na trh dlouhodobých pronájmů. Vyšší konkurence v tomto segmentu tlačí jak na snižování cen, tak na kvalitu nájemního bydlení. V budoucnu si pravděpodobně stále méně lidí bude moci dovolit bydlet ve vlastním a nájemní bydlení získá zpět svou reputaci, které se těší v zahraničí.

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář