Pandemie změnila trh nemovitostí – místo bytu v historickém centru Prahy bydlení na okraji města blíž k přírodě
I v loňském roce, který poznamenala pandemie koronaviru a s ní spojená ekonomická recese, byly nemovitosti jednou z mála příležitostí, jak zhodnotit volné peníze. Přes celkovou nejistotu byl o investování do nemovitostí zájem. Nižší nabídka podpořila mírný růst nemovitostí i v tomto složitém období. Průměrné ceny bytů v Česku tak vzrostly o 8 %.
Restriktivní opatření umožnily lidem přehodnotit nároky na bydlení
V průběhu první vlny pandemie, kdy se veškerá ekonomická aktivita podstatně omezila byli lidé nuceni trávit více času doma s rodinou a mnozí přehodnotili své potřeby na bydlení. Lidé začali oceňovat možnost vycházek do přírody nebo trávit část dne na čerstvém vzduchu na zahradě. Dříve pro mnohé oblíbené bydlení v centru měst, a tedy ve středu dění se v době omezeného vycházení, setkávání s přáteli a bez možnosti kulturního vyžití stalo méně atraktivním.
Po prvotním propadu se zájem o nemovitosti skokově zvýšil
Po prvním uklidnění situace v období června a července se poptávka po nemovitostech prudce zvýšila. Chuť lidí investovat podpořily nízké úrokové míry hypoték, zrušení daně z nabytí nemovitosti a opatření vlády na udržení zaměstnanosti.
Kdo uvažoval o prodeji nemovitosti, ale nebyl k tomu okolnostmi donucen, většinou neprodával. Nabídka inzerátů v letních měsících tak ve srovnání s s rokem 2019 klesla o 50 %. Nižší nabídka v kombinaci se silnou poptávkou udržela rostoucí trend cen i přes nejistou ekonomickou situaci a odliv zahraničních návštěvníků.
Bydlení na okraji měst v blízkosti přírody získalo na ceně
Do roku 2019 byl velký zájem o byty v centrech velkých měst vhodné mimo jiné k lukrativnímu krátkodobému pronájmu zahraničním návštěvníkům a také o kancelářské prostory v atraktivních lokalitách.
Po zkušenosti s dlouhodobým omezením volného pohybu, uzavřením gastronomických podniků a kulturních zařízení a z důvodu omezené možnosti mezinárodního cestování se zájem lidí posunul k bytům s velkými terasami a předzahrádkami a s lepší dostupností do přírody na okrajích měst.
Lidé se znovu vrací k tuzemské dovolené v přírodě
Prudce narostl zájem také o rekreační nemovitosti – chaty a chalupy. V době omezeného cestování do zahraničí lidé zjistili, že i v Česku se dá prožít pěkná dovolená. Dokonce i objekty v horším technickém stavu, které se v minulých letech jen těžko prodávali, dnes na webech realitních kanceláří dlouho nezůstávají.
Online nákupy zvyšují poptávku po logistických centrech
Dlouhodobé uzavření obchodů a s tím spojený velký nárůst zájmu o nákupy přes internet způsobil nutnost firem vybudovat kvalitní distribuční síť, což způsobilo velký zájem o logistické nemovitosti a sklady. Naopak zájem o kancelářské prostory z důvodu práce z domova klesá.
Nemovitost lze dnes navštívit virtuálně
To, že došlo k omezenému setkávání lidí změnilo i způsob prodeje nemovitostí. Mnozí realitní makléři a developeři přesunuli z části prodeje nemovitostí do online prostředí a našli nové způsoby, jak potenciální klienty s nemovitostí seznámit. Prodávající si tak mohou zjistit cenu svojí nemovitosti bez nutnosti osobní konzultace prostřednictvím cenových map a potenciální kupující se snadno seznámí s nemovitosti prostřednictvím 3D virtuální prohlídky aniž by ji navštívili.
zdroj: seznamzpravy.cz