Pandemie změnila trh nemovitostí – místo bytu v historickém centru Prahy bydlení na okraji města blíž k přírodě

12 února, 2021
0 komentářů

I v loňském roce, který poznamenala pandemie koronaviru a s ní spojená ekonomická recese, byly nemovitosti jednou z mála příležitostí, jak zhodnotit volné peníze. Přes celkovou nejistotu byl o investování do nemovitostí zájem. Nižší nabídka podpořila mírný růst nemovitostí i v tomto složitém období. Průměrné ceny bytů v Česku tak vzrostly o 8 %.

Restriktivní opatření umožnily lidem přehodnotit nároky na bydlení

V průběhu první vlny pandemie, kdy se veškerá ekonomická aktivita podstatně omezila byli lidé nuceni trávit více času doma s rodinou a mnozí přehodnotili své potřeby na bydlení. Lidé začali oceňovat možnost vycházek do přírody nebo trávit část dne na čerstvém vzduchu na zahradě. Dříve pro mnohé oblíbené bydlení v centru měst, a tedy ve středu dění se v době omezeného vycházení, setkávání s přáteli a bez možnosti kulturního vyžití stalo méně atraktivním.

Po prvotním propadu se zájem o nemovitosti skokově zvýšil

Po prvním uklidnění situace v období června a července se poptávka po nemovitostech prudce zvýšila. Chuť lidí investovat podpořily nízké úrokové míry hypoték, zrušení daně z nabytí nemovitosti a opatření vlády na udržení zaměstnanosti.

Kdo uvažoval o prodeji nemovitosti, ale nebyl k tomu okolnostmi donucen, většinou neprodával. Nabídka inzerátů v letních měsících tak ve srovnání s s rokem 2019 klesla o 50 %. Nižší nabídka v kombinaci se silnou poptávkou udržela rostoucí trend cen i přes nejistou ekonomickou situaci a odliv zahraničních návštěvníků.

Bydlení na okraji měst v blízkosti přírody získalo na ceně

Do roku 2019 byl velký zájem o byty v centrech velkých měst vhodné mimo jiné k lukrativnímu krátkodobému pronájmu zahraničním návštěvníkům a také o kancelářské prostory v atraktivních lokalitách.

Po zkušenosti s dlouhodobým omezením volného pohybu, uzavřením gastronomických podniků a kulturních zařízení a z důvodu omezené možnosti mezinárodního cestování se zájem lidí posunul k bytům s velkými terasami a předzahrádkami a s lepší dostupností do přírody na okrajích měst.

Může Vás zajímat:  Po zlevňování nemovitostí ani památky, ceny letí nahoru

Lidé se znovu vrací k tuzemské dovolené v přírodě

Prudce narostl zájem také o rekreační nemovitosti – chaty a chalupy. V době omezeného cestování do zahraničí lidé zjistili, že i v Česku se dá prožít pěkná dovolená. Dokonce i objekty v horším technickém stavu, které se v minulých letech jen těžko prodávali, dnes na webech realitních kanceláří dlouho nezůstávají.

Online nákupy zvyšují poptávku po logistických centrech

Dlouhodobé uzavření obchodů a s tím spojený velký nárůst zájmu o nákupy přes internet způsobil nutnost firem vybudovat kvalitní distribuční síť, což způsobilo velký zájem o logistické nemovitosti a sklady. Naopak zájem o kancelářské prostory z důvodu práce z domova klesá.

Nemovitost lze dnes navštívit virtuálně

To, že došlo k omezenému setkávání lidí změnilo i způsob prodeje nemovitostí. Mnozí realitní makléři a developeři přesunuli z části prodeje nemovitostí do online prostředí a našli nové způsoby, jak potenciální klienty s nemovitostí seznámit. Prodávající si tak mohou zjistit cenu svojí nemovitosti bez nutnosti osobní konzultace prostřednictvím cenových map a potenciální kupující se snadno seznámí s nemovitosti prostřednictvím 3D virtuální prohlídky aniž by ji navštívili.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář