04.06.2023

Top rezidence Jenerálka: v prodeji jsou rodinné domy a vily na Praze 6

03.06.2023

Bytový dům Křižíkova: v prodeji jsou byty v okrese Praha-východ

01.06.2023

Bytový komplex Skalka: v prodeji jsou byty na Praze 5

30.05.2023

Rezidence Nad Klášterem: v prodeji jsou byty na Břevnově

28.05.2023

Sudoměřská 23: v prodeji jsou byty na Žižkově

Více aktualit
Zobrazeno všech 3 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty
Čtvrť a její charakteristika

Na severu Prahy se v katastru Prahy 8 rozkládá městská čtvrť Bohnice. Zabírá na pravém břehu řeky Vltavy celkem 465,9 ha. Tuto čtvrť obývá celkem 16,9 tisíc obyvatel. S Bohnicemi bezprostředně sousedí tato katastrální území: Čimice, Kobylisy, Troja, Sedlec a Suchdol. Bohnice se především proslavily jako sídlo psychiatrické léčebny. Během 70. let 20. století bylo v jižní části Bohnic a na severu Troji postaveno obrovské sídliště Bohnice, přičem jeho jižní část, spadající do katastru čtvrti Troja, se často označuje jako Bohnice-jih. Uvedené sídliště společně s pásem dalších sousedních sídlišť jako jsou Kobylisy, Čimice, Ďáblice a Prosek se nazývá Severní Město jako protiváha Jižního Města na druhém konci Prahy. Druhou část čtvrti potom tvoří Staré Bohnice, kde jsou rodinné domky.

Kulturní památky

Pokud jde o kulturní památky, najdeme jich v Bohnicích hned několik. Nejvýznamnější památkou je zde kostel svatého Petra a Pavla v Bohnické ulici. Jde o původně románskou stavbu, která ale byla roku 1805 přestavěna barokně. Kromě toho je zde ale ve starých Bohnicích ještě celá řada dalších zajímavých budov. Například jde o barokní Statek Vraných, bývalá Obecná škola, dnešní Kolpingův dům, dále fara, Sokolovna, Hospic Štrasburg, všechny se nachází v Bohnické ulici. Bohnický zámek v Ústavní ulici tvoří součást léčebny. Dále je tu také záložna, muniční továrna, hotel V Zátiší, poštovní úřad, úřadovna a knihovna. Na ostrohu nad řekou Vltavou se tyčí hradiště Zámky. Velice tajuplným místem s podivnou pověstí je bohnický ústavní hřbitov vybudovaný v roce 1909, který se používal až do 70. let 20. století. Údajně se zde můžeme setkat s nadpřirozenými jevy. Místo budí děs, je považováno za jedno z nejděsivějších na našem území a v současnosti je veřejnosti nepřístupné. Kromě toho se přímo v areálu bohnické psychiatrické léčebny nachází také kostel svatého Václava. Na bohnickém sídlišti najdete i jeden republikový unikát. V Zelenohorské ulici stojí nejdelší panelový dům v celé České republice. Měří 300 metrů a má úctyhodných 18 vchodů. Ostatně, bohnické sídliště tvoří komplexy velkých a vysokých a panelových domů s mnoha vchody. Objevila se proto dokonce ničím nepodložená pověst, že pás bohnického sídliště má tvořit jakousi bariéru pro eventuální atomový útok na Prahu.

Zábava

V bohnické psychiatrické léčebně působí Divadlo Za plotem, ve kterém se konají divadelní představení, filmové projekce, přednášky, semináře, umělecké dílny i taneční kurzy. V areálu léčebny se pravidelně každý rok na konci května koná festival Mezi ploty, který si klade za cíl spojovat zdravé lidi s psychicky nemocnými. Probíhá zde řada divadelních představení, vystoupení hudebních skupin, zpěváků a zpěvaček, ale také uměleckých tvůrčích dílen. Jde o největší český festival s charitativním přesahem. Kulturním centrem Bohnic je kromě léčebny a jejího Divadla Za plotem také Kulturní dům Krakov v Těšínské ulici. Najdete v něm bohnickou pobočku Městské knihovny a také řadu koncertních sálů. Pořádají se tu hlavně koncerty zaměřené na folkovou hudbu. Pozoruhodné je, že exteriéry bohnického sídliště posloužily jako filmové kulisy pro řadu filmů, objevily se například v seriálu Arabela, nebo ve filmech Vrať se do hrobu, Čekání na déšť nebo Smích se lepí na paty. V novém obchodním centru Krakov v Lodžské ulici narazíte na 5D Cinema Maxim, který nabízí nevšední zážitek v podobě filmové produkce v 5D, kdy se ocitnete přímo uprostřed děje filmu. V neděli ve 3. podlaží obchodního centra také hrají divadélka pro děti.

Příroda

I v Bohnicích narazíte na velké množství zeleně. Pozoruhodnou lokalitou o rozloze cca 90,8 ha je Bohnické, Draháňské a Čimické údolí, rozkládající se na území Bohnic, Čimic a Dolních Chaber. Jde o tři údolí, která tvořilo koryto řeky Vltavy a navíc ještě tří dalších menších potoků. Zdejší osídlení se datuje hluboko do minulosti, lidé tento kraj obývali už v mladší době kamenné, kdy se soustřeďovali na skále v místě dnešního hradiště na Zámcích. Dnes je větší část údolí zalesněná, ale rozhodně stojí za relaxační procházku. Přímo Bohnické údolí se rozkládá na březích Bohnického potoka a narazíte zde na řadu rostlin a živočichů typických pro skalní stepi. Na Bohnické údolí navazuje Přírodní park Draháň-Trója, kudy teče Čimický potok. Na druhé straně Vltavy se přímo proti tomuto parku už nachází Roztocký háj-Tiché údolí. Dále v Bohnicích narazíte na Koztoprtský rybník. Vedle starých Bohnic už v katastru Troji se nalézá masiv z horniny zvaný Velká skála.

Sportoviště

Samozřejmě zde najdete i řadu sportovišť. Herna Stolní Tenis Bohnice se nachází v ulici Na Pískovně. Softbalový Klub Joudrs Praha má své sídlo v Dolákově ulici. V Hnězdenské ulici se nalézá velká solná jeskyně. V Čimické ulici najdete Aquacentrum Šutka, kam si můžete jít zaplavat a zadovádět ve vodě. Je zde bohaté zázemí v podobě bazénů a wellness. V areálu nového obchodního centra Krakov v Lodžské ulici našlo útočiště fitness centrum Fit2B určené pro posilování a skupinové lekce různých cvičení. V Bukolského ulici objevíte sportovní klub TJ Slovan Bohnice s oddílem kopané a také tenisový oddíl LOB Slovan Bohnice. Ve Zhořelecké ulici je pro zájemce připraveno Fitness centrum Visla, gymnastická hala s veškerým zázemím včetně posilovacích strojů. I zde probíhají skupinové lekce různých aktivit a je zde také centrum poradenství zdravého životního stylu. Velké volně přístupné hřiště pro širokou veřejnost se nalézá v ulici Lehnická.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 8, kam Bohnice spadají, má své sídlo na Praze 8. Úřední hodiny veřejnosti nabízí v následujících termínech: každé pondělí a středu, a to od 8.00 do 12.00 a poté ještě od 13.00 do 18.00. Jindy jenom po předchozí domluvě se zaměstnanci. Základní zdravotní služby, a to jak praktických lékařů, tak i odborných specialistů, zajišťuje obyvatelům Bohnic a přilehlých oblastí poliklinika Mazurská. Mateřská škola se nachází v Ústavní, Dolákově, Krynického, Poznaňské, Lešenské ulici. Dále je zde mateřská škola Olinka, Církevní mateřská škola logopedická Don Bosco v Poznaňské ulici a Dětský klub Maata, což jsou školky a jesle v ulici V Podhoří. Jde tedy o celkem osm školek a předškolních zařízení. Základní školy sídlí v Bohnicích tyto: v ulici Ústavní, Glowackého, Dolákově a dále je zde speciální základní škola při psychiatrické léčebně ležící v Ústavní ulici. Celkem tedy čtyři základní školy. Ze středních škol se zde nachází Gymnázium Ústavní situované hned vedle komplexu léčebny. Část z něj se specializuje na výuku italštiny. Kromě ní je zde také Střední odborná škola sociální na adrese v Hnězdenské ulici. Nechybí ani jedna soukromá střední škola, a sice Soukromá střední škola gastronomie ve Svídnické ulici. Jedná se o tři střední školy, z nichž jedna je soukromá. Z vysokých škol se tu nalézá soukromá Vysoká škola hotelová v Praze 8, která má své sídlo rovněž ve Svídnické ulici.

Nákupní možnosti

Rozhodně se nemusíte obávat, že by v Bohnicích nebylo kde nakoupit. Narazíte na dost možností. Na Zhořelecké ulici sídlí supermarket Albert. V Lodžské ulici má pro změnu pro své zákazníky otevřeno supermarket Lidl. Poměrně nedaleko sídlí také libeňský Kaufland, který své zboží nabízí ve Voctářově ulici. Penny market ve Hnězdenské ulici už spadá do katastru Tróje, ale je pro obyvatele Bohnic také výborně dostupný. Ve Střelničné ulici v Kobylicích je rovněž supermarket Albert. Ovšem jádrem nákupních možností pro bohnické rezidenty a lidi z širokého okolí je především Obchodní centrum Krakov, které bylo vybudováno v Lodžské ulici. Jedná se o třípatrový komplex, který v sobě ukrývá prodejnu Billa a celou řadu dalších obchodů od módy až po elektroniku.

Doprava

Metro do Bohnic nejezdí, ale nejbližší stanicí jsou Kobylisy na trase linky C. Odtud lze při cestě do Bohnic přestoupit na autobusy číslo 102 nebo 177. Do Bohnic jezdí tyto autobusové linky: 102, 144, 152, 177, 200, 202, 236. Linka číslo 102 propojuje Kobylisy a Staré Bohnice. Linka číslo 144 jezdí mezi Kobylisy a Poliklinikou Mazurská. Mezi centrem Kobylis a Čimicemi jezdí autobus číslo 152. Polikliniku Mazurská a Chodov pro změnu spojuje autobus číslo 177. Spojnicí Kobylis a Sídliště Bohnice je autobusová linka číslo 200. Poliklinika Mazurská a Černý Most tvoří krajní body trasy autobusové linky číslo 202. A konečně poslední autobusová linka číslo 236 projíždí mezi Zámky a Podhořím. Do Troje míří tramvajová linka číslo 17, která jezdí mezi konečnou Levského a Vozovnou Kobylisy. V Kobylisích končí také tramvajové linky číslo 3, 10 a 28. Linka číslo 3 propojuje stanice Levského a Kobylisy, tramvaj číslo 10 směřuje ze Sídliště Řepy na Sídliště Ďáblice. Linka číslo 28 spojuje Březiněveskou a Starý Hloubětín. Mezi Sedlcem a Podhořím také jezdí přívoz přes řeku Vltavu. Pokud jde o silniční dopravu, z Lodžské ulici se obyvatelé Bohnic dostanou na Čimickou a odtud dále na Kobyliské náměstí a potom buď Zenklovou ulicí směrem do centra města, nebo naopak Ústeckou směrem na sever výpadovkou ven z města.

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje. 
Díky spolupráci s významnými developerskými společnostmi máme přístup k nejvýhodnějším nabídkám na českém trhu jako první.