04.06.2023

Top rezidence Jenerálka: v prodeji jsou rodinné domy a vily na Praze 6

03.06.2023

Bytový dům Křižíkova: v prodeji jsou byty v okrese Praha-východ

01.06.2023

Bytový komplex Skalka: v prodeji jsou byty na Praze 5

30.05.2023

Rezidence Nad Klášterem: v prodeji jsou byty na Břevnově

28.05.2023

Sudoměřská 23: v prodeji jsou byty na Žižkově

Více aktualit
Zobrazeno všech 4 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty
Čtvrť a její charakteristika

Na jižním okraji hlavního města Prahy leží katastrální území Cholupice. Je zařazeno pod správní obvod Praha 12 a městský obvod Praha 4. Rozkládají se na ploše 639 ha a žije zde přes 700 obyvatel. Na severu Cholupice sousedí s Modřany. Na severovýchodě kousek s Libuší, dále na východě je jejich sousedem Písnice. Západní sousedy tvoří Točná a Komořany. Jižní hranice Cholupic zároveň tvoří hranici Prahy. Jde o okrajovou část města s velkým podílem zeleně, kde je vysoký potenciál pro další výstavbu domů.

Kulturní památky

První zmínky o Cholupicích pocházejí z roku 1300. Už v roce 1328 zde stála tvrz, ale ta se bohužel do dnešních dnů nedochovala. Už v roce 1650 byla zpustlá. Zůstaly zde pouze její zbytky, a sice základy okrouhlé věže a část obvodového zdiva a také zasypané sklepy, vše bylo dříve viditelné na zahradě u arcibiskupského dvora. Nacházel se zde totiž Cholupický dvůr, statek jenže byl až do roku 1945 majetkem arcibiskupského dvora. Ve vsi je vůbec nejstarší cholupickou kulturní památkou funkční špejchar, zhruba 77 metrů dlouhá budova s metr tlustými zdmi. Na místech zbytků tvrze býval rybníček, ovšem po roce 1945 došlo k jeho zasypání. Tvrdí se, že se zde nacházely tajné únikové chodby směřující ke Kunraticím a Písnici. V obci najdete Památník obětem 1. světové války.

Zábava

V Cholupicích je živo, působí zde spousta místních sdružení a spolků, které pořádají mnoho akcí. Aktivní je zde Sbor dobrovolných hasičů, spolek rybářů, Svaz českých chovatelů, myslivecký spolek. Například se zde každoročně poslední dubnový den koná pálení čarodějnic s největší hranicí v rámci celé Prahy. Slaví se zde staročeské máje, oslava vítání jara. Za kulturou jinak musíte do centra Prahy. V dojezdové vzdálenosti asi 10 minut je Modřanský biograf. Nejbližší pobočka Městské knihovny se nalézá ve Vazovově ulici v Modřanech.

Příroda

Čtvrť je bohatá na přírodu, vlastně celou obec ze všech čtyř stran obklopuje příroda Modřanské rokle a Cholupického vrchu. Protékají tudy dva potoky: Cholupický a Libušský. Cholupická bažantnice sice už dlouho neslouží původním účelům, ale jde o místní oázu plnou zeleně. Tvoří ji listnatý les, který se skládá z dubů, olší, jasanů a habrů. Hnízdí zde spousta ptáků, například poštolky, sovy či žluvy. Ze zvěře zde narazíte na zajíce, bažanty, lišky a srny.

Sportoviště

Samozřejmě se zde nezapomíná na sportovní vyžití. Nabízí ho například Jezdecký klub Cholupice, kde je možné si zajezdit na koni. Další sportovní aktivity poskytuje TJ Sokol Cholupice, zde působí fotbalový oddíl. Kromě toho je v okolí terén vhodný pro cyklistiku, protože Modřanskou roklí a Cholupickým vrchem vede řada cyklostezek.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Sídlo Úřadu Městské části Praha 12 najdete na adrese v Pískové ulici. Pro veřejnost zde mají úřední hodiny v pondělí a ve středu od 8.00 do 18.00 hodin. Přímo v Cholupicích mateřská ani základní škola není. Nejbližší mateřská a také základní škola se nachází v Modřanské rokli, jedná se o Základní a mateřskou školu Na Beránku v Pertoldově ulici. Také lékař v Cholupicích není, praktický lékař se nachází neblíže ve Velenické ulici v Kunraticích, dále je v poměrně dobré vzdálenosti Poliklinika Budějovická na ulici Antala Staška. Nabízí odborné ambulance i ordinace praktických lékařů.

Nákupní možnosti

Pravidelné nákupy můžete zajistit v supermarketu Albert na Libušské ulici. Druhá prodejna obchodního řetězce Albert se nalézá na Obchodním náměstí. Dále se v Plovdivské ulici v Modřanech nalézá supermarket Billa.

Doprava

Spojení s ostatními částmi Prahy zajišťují autobusové linky. Jezdí sem autobusy číslo 113 a 341. Linka číslo 113 má jednu konečnou na Kačerově, druhou na Točné. Druhá linka číslo 341 jezdí z Obchodního náměstí do Jílového u Prahy na náměstí. Přímo kolem Cholupic vede Pražský okruh, tedy silniční obchvat Prahy. Na něj se možné se velmi snadno napojit, proto pro automobilisty je zde dopravní situace velmi příznivá. Dále se západně od Cholupic nachází sportovní letiště Praha-Točná. V sousedních Modřanech se také nachází železniční stanice Praha-Modřany. Nachází se na trase Praha-Vrané nad Vltavou-Čerčany-Dobříš.

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje. 
Díky spolupráci s významnými developerskými společnostmi máme přístup k nejvýhodnějším nabídkám na českém trhu jako první.