20.09.2023

Výhledy Řeporyje: byl spuštěn prodej bytů na Praze 5

18.09.2023

Barrio de Centro: byl spuštěn prodej bytů na Praze 1

16.09.2023

Residence U zámecké zahrady: byl spuštěn prodej bytů v centru Kladna

14.09.2023

Družstevní ochoz: byl spuštěn prodej bytů v pražských Nuslích

12.09.2023

Rezidence U Šárky: byl spuštěn prodej VI. etapy projektu

Více aktualit

Přinášíme přehled nabídek na prodej bytu v Horních Měcholupech. Najděte si zde svou vysněnou nemovitost.

Zobrazeno všech 7 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty
Čtvrť a její charakteristika

V jihovýchodní části Prahy leží čtvrť Horní Měcholupy. Spadá do městské části Praha 15, městského obvodu Praha 10. Žije zde přibližně 14 tisíc obyvatel. Horní Měcholupy se rozkládají na celkové ploše 225 ha. Sousedí s nimi na severu Dolní Měcholupy, na jihu Uhříněves a Petrovice, na západě Hostivař. Původně jde o vesnici, v roce 1978 zde byla zahájena výstavba sídliště Horní Měcholupy a tehdy původní selské jádro této lokality téměř zaniklo. Zachovány byly jen řadové rodinné domky. V roce 1968 navíc byla na severu obce zprovozněna první etapa stavby plynárny Měcholupy. Byl zde vystavěn plynojem o celkovém objemu 300 tisíc m3 plynu, přičemž se jedná o vůbec největší plynojem v celé České republice. V roce 1981 ale byl odstaven.

Kulturní památky

Až do poloviny 14. století sahá historie Zámečku v Horních Měcholupech. Kdysi šlo o dvůr či tvrz, sídlo vladyků, které po roce 1880 získalo novogotickou podobu po přestavbě novým majitelem. Jenže o 100 let později byl tento dvůr zbourán, stejně jako velká část někdejších zemědělských statků v Horních Měcholupech. Musel ustoupit stavbě sídliště. Na místě bývalého dvora byla postavena nová moderní budova. Dnes se v jejích prostorách v Boloňské ulici nalézá Kulturní centrum Varta, které se využívá k pestrým kulturním příležitostem. V parčíku u Ravennské ulice se nachází Pomník padlým, na návsi byla v roce 1880 postavena zvonička. Další zámeček se nalézá v blízkých Petrovicích v Edisonově ulici. Navíc se v Petrovicích ukrývá ještě kostelík svatého Jakuba Většího, jehož jádro zřejmě pochází už ze 13. století, řada hornoměcholupských občanů tento kostelík také navštěvuje. Velké množství kulturních památek má také sousední Hostivař, kde se na rozdíl od Horních Měcholup zachovala spousta bývalých zemědělských statků.

Zábava

Budova na místě někdejšího novogotického zámečku, kterou v současnosti využívá Kulturní středisko Varta, nabízí velký sál pro 150 osob, kde se často konají různá divadelní představení, koncerty, zábavy a plesy. Rozmanité kulturní a společenské akce pořádá také Obec baráčníků Horní Měcholupy, například Májové trhy, Mikulášskou zábavu, slavnosti, kterými udržuje život v obci. V nedaleké Hostivaři se nalézá také Švehlova sokolovna, budova s velkou tělocvičnou a společenským sálem. Podobně jako hornoměcholupský Zámeček se také ona využívá ke konání různých koncertů, přednášek, divadelních představení a výstav a dost hornoměcholupských občanů si často najde cestu i sem. Nedaleké Obchodní centrum Park Hostivař nabízí také filmová plátna velkého multikina. Můžete si sem zajít zhlédnout soudobé filmové hity, protože toto nákupní centrum spojené s multikinem je dopravně velice dobře dostupné.

Příroda

V těsném sousedství čtvrti Horní Měcholupy se nalézá hned několik přírodních lokalit, které jsou výbornou příležitostí k relaxaci. Nedalekou Hostivaří protéká potok Botič a jeho meandry tvoří chráněnou přírodní památku se stejným názvem – Meandry Botiče. Nechybí ani naučná stezka Povodím Botiče. Kdo se rád koupe, bude příjemně překvapen, protože kousek od čtvrti narazí na Hostivařskou přehradu vybudovanou v letech 1959–1963. Na obou stranách ji lemuje příjemný lesopark jako stvořený k odpočinku. A co je hlavní, u přehrady najdete dvě placené pláže, kde si můžete užít ležení v písku i příjemnou koupel. Hostivařský lesopark slouží nejenom k pěší turistice, ale mohou se sem vydat i cyklisté. Zástavbu protínají již vybudované cyklostezky A 225 Chodov-Košík-Hostivař a A 226 Hostivař-Háje. Při procházce lesoparkem objevíte i Abbys lanový park Hostivař, který uvítá dětské zájemce o šplhání v korunách stromů. V podstatě se dá říci, že celou západní stranu Horních Měcholup od severu k jihu obklopuje zmiňovaný Hostivařský lesopark.

Sportoviště

Rozhodně v Horních Měcholupech najdete i dostatek příležitostí k tomu, jak si zlepšit fyzickou kondici a zasportovat si. Na Hornoměcholupské ulici uvidíte Tenisové dvorce, kde si můžete ve volném čase zahrát tenis. V blízkosti této městské čtvrti se nalézá také Areál Golf Hostivař, který leží nedaleko Hostivařské přehrady, na rozhraní Horních Měcholup a Hostivaře. Čtyřlístek Praha-Petrovice je centrem plavání pro těhotné, kojence a děti a rodiče s dětmi a stejně tak i rekondiční plavání pro handicapované. Dále se zde provozuje aqua aerobik pro všechny věkové kategorie. Centrum sídlí v Milánské ulici přímo v Horních Měcholupech. Kromě toho se v Milánské ulici nalézá i Plavecká škola Plaváček, která poskytuje výuku plavání pro děti i dospělé, je zde možné cvičení ve vodě, relaxační plavání. Masáže nabízí v Milánské ulici relaxační centrum Ida. Z dalších nedalekých sportovišť dobře dostupných z Horních Měcholup můžeme jmenovat například Bowling Ovčíně v Záběhlicích, sportovní areál Na šancích v Hostivaři v Turínské ulici. Tady je k dispozici návštěvníkům tenisový kurt s umělým povrchem a osvětlením, dále hřiště na plážový volejbal a také fotbalové hřiště s umělým povrchem třetí generace. V Bruslařské ulici v Hostivaři se potom nalézá Sportovní centrum Univerzity Karlovy, které poskytuje veřejnosti bazén a je zde také možné pronajmout si tenisové kurty. V Hostivaři se potom nalézá na Švehlově ulici dámský fitness klub Hany Bany.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Sídlo úřadu městské části Praha 15 se nachází na Boloňské ulici přímo v Horních Měcholupech. Všechny odbory městské části mají úřední hodiny každé pondělí a středu od 8.00 do 17.30 hodin. Zdravotnickou péči o občany Horních Měcholup zajišťuje buď klinika Mediclinic v Boloňské ulici nebo také Poliklinika Petrovice v Ohmově ulici. Obě tyto kliniky poskytují jak zázemí praktických, tak i odborných lékařů. V Horních Měcholupech narazíte na čtyři mateřské školy: v Milánské a Boloňské ulici a Mateřskou školu Slunečnice v Parmské ulici, poslední potom je soukromá Svobodná školička na Veronském náměstí. Pokud jde o základní školy, nacházejí se tu dvě, a sice v ulici Nad Přehradou a Křimická. V katastru této městské části také učí žáky na Veronském náměstí Střední odborná škola informatiky a podnikání. Své sídlo má v Milánské ulici rovněž soukromá Pražská vysoká škola psychosociálních studií.

Nákupní možnosti

Samozřejmě v Horních Měcholupech najdete dostatečné nákupní možnosti k uspokojení svých potřeb. Na Veronském náměstí se nachází prodejna Albertu. Na Hornoměcholupské ulici narazíte na prodejnu Billa i supermarket dalšího z řetězců, a to Lidlu. Dopravně dobře dostupný je z Horních Měcholup také hypermarket Albert, který své zákazníky láká do Obchodního Centra Park Hostivař ve Švehlově ulici. Kromě toho se v tomto areálu nachází i řada dalších obchodů od módy až po elektroniku i další potřeby.

Doprava

Do Horních Měcholup je zajištěna autobusová doprava, metro sem nevede. Ovšem autobusové linky, které Horními Měcholupy projíždějí, obvykle směřují buď na Skalku (stanice na trase linky A), popřípadě na Háje, což je konečná linky C. Jezdí sem linky 125, 175, 183, 240, 296. Linka 125 jezdí mezi Smíchovským nádražím a Skalkou, další autobusové spojení číslo 175 potom vede mezi Florencí a Sídlištěm Petrovice, dále linka 183 projíždí mezi Sídlištěm Čimice a Hájemi, linka číslo 240 propojuje Černý Most a Háje a konečně autobus číslo 296 spojuje Háje a Nádraží Horní Počernice. Do Horních Měcholup směřuje železniční trať z Prahy do Benešova, železniční zastávka leží nedaleko mostu do Dolních Měcholup. Železnice tudy jezdí od roku 1871, ovšem dříve zdejší obyvatelé museli chodit až na zastávku do Hostivaře. Od 13. května 1926 potom funguje i zastávka v Horních Měcholupech. Cesta z Horních Měcholup na pražské hlavní nádraží trvá 16 minut. Silniční spojení do Hostivaře zajišťuje Lochotínská ulice, do Dolních Měcholup Ravennská ulice, do Petrovic Holoubkovská ulice a také Bolevecká a Edisonova. Při výstavbě sídliště Horní Měcholupy a Petrovice v 70. a 80. letech 20. století došlo k zástavbě původních přímých směrů, nové ulice vedou v této oblasti obloukovitě. Hornoměcholupská ulice vede do Hostivaře, druhým směrem potom na Novopetrovickou ulici, která míří na Uhříněves a Jižní Město. Horní a Dolní Měcholupy přitom propojuje most přes železniční trať.

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje. 
Díky spolupráci s významnými developerskými společnostmi máme přístup k nejvýhodnějším nabídkám na českém trhu jako první.