04.06.2023

Top rezidence Jenerálka: v prodeji jsou rodinné domy a vily na Praze 6

03.06.2023

Bytový dům Křižíkova: v prodeji jsou byty v okrese Praha-východ

01.06.2023

Bytový komplex Skalka: v prodeji jsou byty na Praze 5

30.05.2023

Rezidence Nad Klášterem: v prodeji jsou byty na Břevnově

28.05.2023

Sudoměřská 23: v prodeji jsou byty na Žižkově

Více aktualit
Zobrazeno všech 9 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty
Čtvrť a její charakteristika

Jihozápadně od centra Prahy se na levém břehy řeky Vltavy nachází městská čtvrť Jinonice. Spadá pod městskou část Praha 5 a Praha 13. Větší část je přitom zahrnuta pod Prahu 5, pouze malé území na západě patří pod Prahu 13. Jinonice obklopují ze severní strany Košíře, z východní Radlice, z jihu Hlubočepy, ze západu Stodůlky, Holyně a Motol. Do Jinonic se navíc zahrnuje i osada Butovice. Katastrální výměra území je 617 ha, žije zde 5,5 tisíce obyvatel. Z velké části tvoří Jinonice vilová čtvrť. Nedošlo zde ke stavbě velkých obytných celků, jako například sídlišť, protože je zde poměrně výrazně kopcovitý terén. Nachází se zde stolová hora Vidoule a také kopec Děvín.

Kulturní památky

V Jinonicích vznikal už za Rakouska-Uherska průmysl, proto se tu nacházejí poměrně významné podniky, technické památky. Za pozornost návštěvníků rozhodně stojí areál firmy Walter, který zde vznikl v roce 1911, tedy před více než sto lety. Za její stavbou stojí Josef Walter, jenž potřeboval rozšířit svůj smíchovský provoz, kde už kapacity nestačily. Walter vyráběl od roku 1898 jízdní kola, později se přidala i motorová kola a od roku 1905 i motocykly. V jinonické továrně Waltrovce vyráběl i nákladní tříkolky. Krátce po skončení 1. Světové války ze zdejší výrobní linky vycházely i automobily a letecké motory. Budova někdejší Waltrovky se zachovala dodnes a mělo by v ní vzniknout muzeum. Stojí hned vedle železničního mostu. Ovšem nechybí ani další památky. Sídlo v Jinonicích měla i firma Tresoria, která své zboží ve 30. letech 20. století posílala do celého světa. Ve stejném období se tu zrodily i továrna firmy Srb a Štys na jemnou mechaniku a optiku. Naproti Tyršově škole v místě, kde kdysi stávala vojenské kasárna, se v 50. letech 20. století vybuduje vojenský ústav VÚ 060. V něm se zrodí slavný radiolokátor Tamara. Samozřejmě ale nejde jenom o technické průmyslové památky. Na konci 13. století zde vznikl panský dvůr, o kterém se po roce 1620 píše jako o tvrzi. Ovšem tvrz už později nestačila, na konci 17. století proto došlo k její přestavbě na barokní zámek. Později kolem vzniklo i rozsáhlé hospodářské zázemí, včetně sýpky a pivovaru, zámek byl ještě několikrát přestavován. V současnosti slouží zámek k hospodářským účelům, měl by být přestavěn na hotel. Dalším pěkným výletním cílem je v Jinonicích románský kostel svatého Vavřince. Vznikl v 11. století a tato stavba zřejmě souvisí se slovanským hradištěm. Za 2. světové války tu byla postřílena skupina bojovníků ROA, tedy Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova. Poutní kostel svatého Prokopa pocházející ze 17. století byl bohužel zničen v roce 1975. V kostelíku stojícím na Prokopské skále ukrývala za 2. světové války odbojová skupina své zbraně. Poblíž areálu SK Motorlet byly odkryty dva dvorce ze středověku a pravěké hroby.

Zábava

Nejrůznější zábavné akce se konají v centru Svět zábavy na Butovické ulici v Galerii Butovice. Je zde bowlingové herna, možnost pronájmu prostor, firemních i rodinných akcí. V Sokole Jinonice hraje Divadlo Refektář, amatérský divadelní soubor navazující na tradice amatérského divadla v této čtvrti. Už pětkrát se zde konal studentský kulturní festival Jinonice jinak. Jinak za zábavou musíte do centra Prahy. Nejlepší je jet metrem ze stanice metra Jinonice, kdy můžete být na Můstku na Václavském náměstí maximálně do 30 minut. Tam najdete v okolí celou řadu divadel, kin i galerií. Přímo v Jinonicích v ulici U Kříže se také nalézá pobočka Městské knihovny. Navíce zde má své sídlo i Ústav informačních studií a knihovnictví Univerzity Karlovy, čili taktéž velké knihovna, ovšem univerzitního charakteru. Na Radlické ulici má působiště hudební Club Fanda, který mohou navštívit příznivci muziky. Nejbližší kino promítá na Smíchově, tedy v Obchodním centru Nový Smíchov, které leží přímo u stanice metra Anděl, dá se tam tedy z Jinonic dopravit metrem linkou B.

Příroda

Jinonice tvoří poměrně příjemnou, zelenou čtvrť. Protéká jimi Prokopský, Dalejský a Jinonický potok. Na Jinonickém potoku v současnosti leží hned tři rybníky, a sice Jinonický, Butovický a Panský, dále se tu nachází i vypuštěná retenční nádrž. Je zde značně kopcovitý terén, v katastru tohoto území se nachází vrch Vidoule o nadmořské výšce 362 metrů a také Děvín s výškou 310 metrů. Stávala zde také Svatoprokopská jeskyně, kde podle dochované legendy rušili ďáblové svatého Prokopa, když zde překládal Bibli. Prokop čerty zahnal. Tento svatý je doloženou postavou, která skutečně žila v Dalejích v Jinonicích. Ovšem když zde fungoval v letech 1883-1887 Prokopský lom, došlo ke zničení jeskyně dlouhé zhruba 120 metrů. V Jinonicích a dále i v Hlubočepích, Řeporyjích a Holyni se nalézá jedno z nejvýznamnějších nalezišť zkamenělin. Kromě toho je zde i řada vzácných květin a živočichů. Nalézá se tu i vyhaslá sopka, na jejím vrcholku najdete vyhlídku zvanou Hemrovy skály. Vznikla před asi 430 miliony let. Naleziště můžete vidět hlavně na tzv. Kováčovic mezi a v Kančím lomu. V skalních stěnách jsou otvory Korálových jeskyní. Prokopská jeskyně skrývala pozůstatky koster nejenom pravěkých lidí, ale také medvěda, mamuta, hyeny, lva, kozorožce, koně či zubra. Můžete v Jinonicích navštívit dokonce několik chráněných oblastí, a to přírodní památku Vidoule, dále Prokopské údolí a přírodní památku Opatřilka-Červený lom, kde je rovněž naleziště. Prokopské a Dalejské údolí tvoří nejsevernější výběžek Českého krasu.

Sportoviště

V oblasti sportovního vyžití zde najdete SK Motorlet Praha a jeho sportovní areál. Dále nechybí sokolovna. Areál Motorletu na Butovické ulici poskytuje zájemcům fotbalový stadion s přírodní trávou, travnaté tréninkové hřiště, hřiště s novým trávníkem třetí generace s umělým osvětlením a čtyři antukové kurty. Také zde nechybí bazén, a to jak krytý, tak i venkovní. Na Radlické ulici v Jinonicích má své sídlo také Jatomi fitness, posilovna pro všechny. Zmiňovaný Sokol Jinonice má budovy s tělocvičnou na Butovické ulici. Na Butovické ulici se rovněž rozkládá Zumba Jinonice, kde se cvičí tento oblíbený tanec. Na Hlubocké ulici leží Pilates studio Jinonice.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 5, v jejímž katastru Jinonice z velké části leží, se nachází na náměstí 14. října na pražském Smíchově. Úřední hodiny jsou zde pondělí a středa od 8.00 do 18.00 hodin. Menší část Jinonic ovšem patří pod Prahu 13. Radnice pro tuto část se nalézá na Slunečním náměstí. Úřední hodiny jsou v tomto případě v pondělí a ve středu od 8.00 do 18.00 hodin a v úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 13.00 hodin. Nejbližší zdravotnické zařízení najdete v Kartouzské ulici – jedná se o polikliniku Medifin. Dále je v ulici U Malvazinek Rehabilitační klinika Malvazinky. Ze škol je zde příspěvková mateřská škola v ulici U Tyršovy školy a dále soukromá mateřská škola U veselé mašinky v Souběžné IV, celkem dvě mateřské školy. Základní škola má své sídlo v ulici U Tyršovy školy, v Butovické ulici stojí základní waldorfská škola, čili opět dvě školy. V Radlické ulici je několik středních škol, a sice Hotelová škola Radlická, dále Střední technická škola hl. m. Prahy, Gymnázium a obchodní akademie pro zrakově postiženou mládež. Dále Deutsche Schule Prag – Německá střední škola ve Schwarzenberské ulici. Celkem jde o pět středních škol. Nachází se zde i vysoká škola, a sice nová budova Fakulty sociálních věd a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Nákupní možnosti

Samozřejmě, že lokalita Jinonice dobře uspokojí své obyvatele v oblasti nákupních možností. Jako nákupní centrum zde dominuje především Galerie Butovice, která se nachází na Radlické ulici nedaleko stanice metra Nové Butovice. Narazíte zde na hypermarket Albert. Kromě něj je zde i řada dalších obchodů od módy až po elektroniku. Jinak se ve čtvrti nalézá celá řada menších obchodů.

Doprava

Jinonice leží mezi centrem města a Jihozápadním městem, proto je přes jejich katastr vedena linka metra B. Její provozní úsek III. B Jinonice byl otevřen v říjnu 1988. Počítalo se také se stavbou depa metra v Jinonicích, ale k této stavbě už nedošlo, depo nakonec bylo postaveno ve Zličíně. Nalézá se zde stanice metra přímo s názvem Jinonice. Dále dopravu zajišťují autobusy, a sice linky číslo 137, 149. Linka číslo 137 spojuje konečnou Na Knížecí na Smíchově a Velkou Ohradu. Druhá linka číslo 149 propojuje Dejvickou a Bavorskou. V oblasti silniční automobilové dopravy je velmi důležitá Butovická ulice, která tvoří spojovací tepnu v rámci celé čtvrti. Dále zde byla vybudována Radlická ulice, jež ji protla, jedná se o dálniční ulici. Kromě toho se stále plánuje výstavba Radlické radiály, kolem níž by se měla vystavět i řada dalších budov a měla by Jinonice protnout. Částečně by měla být na trase současné Radlické ulice, v dalším úseku by ji měly tvořit tři tunely. Čtvrtí také vede železniční trať, tzv. Pražský Semmering, vybudovaný v letech 1867–1872, kde jezdí jak osobní, tak i nákladní doprava. Železniční trasa vede ze Smíchova do Hostivic a Rudné u Prahy. Je tu i přímo stanice Praha-Jinonice.

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje. 
Díky spolupráci s významnými developerskými společnostmi máme přístup k nejvýhodnějším nabídkám na českém trhu jako první.