30.05.2023

Rezidence Nad Klášterem: v prodeji jsou byty na Břevnově

28.05.2023

Sudoměřská 23: v prodeji jsou byty na Žižkově

26.05.2023

Vila Luka: v prodeji jsou byty na pražských Stodůlkách

24.05.2023

Vila ÉPOQUE: v prodeji jsou byty na Praze 5

22.05.2023

Na Doubkové 2: v prodeji jsou byty na pražském Smíchově

Více aktualit
Zobrazeno všech 5 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty
Čtvrť a její charakteristika

V samém srdci Prahy se nachází čtvrť Malá Strana. Rozkládá se na území Prahy 1 a její malá část také na území Prahy 5. Plošná výměra této čtvrti činí 137 ha, nejde tedy o příliš velký katastr. Žije zde 5,3 tisíce obyvatel. Pražskou Malou Stranu obklopují ze západu Hradčany, z jihu Smíchov, ze severu Holešovice a z východu přes řeku Vltavu Staré Město. Malou Stranu tvoří podhradí Pražského hradu, je zde řada starých zachovalých staveb paláců, které nejsou obytné, ale slouží nejrůznějším diplomatickým a státním institucím, například Poslanecké sněmovně, Senátu, ministerstvům, Úřadu vlády (Strakova akademie), ambasádám. Prostor pro další výstavbu zde prakticky není, většinou jde o rekonstrukce stávajících objektů. Je zde ale hodně zelených ploch v podobě nejrůznějších zahrad.

Kulturní památky

Velmi bohatá je Malá Strana na nejrůznější památky. Převládá zde velké množství šlechtických sídel, což je dáno její polohou, tyčí se přímo pod Pražským hradem. Z nejvýznamnějších paláců můžeme jmenovat například Valdštejnský palác, dále Kolovratský palác, Nostický palác, Velkopřevorský palác, Šternbernský palác, Vrtbovský palác. Jedná se o palácové stavby vznikající většinou na původních gotických či dokonce románských stavbách (většinou zachovalé sklepy), na nichž se v průběhu renesance či baroka zrodily výstavní šlechtické paláce rodů, které působily v českých zemích na královském dvoře a zastávaly v zemi významné postavení a vlastnily větší majetky (Valdštejnové, Kolovratové, Šternberkové, Nosticové, z Vrtby atd.). Většina paláců se rozprostírá v okolí Malostranského náměstí. Řada z nich plní funkci sídla různých institucí, například ve Valdštejnském paláci sídlí senát. Nachází se tu rovněž řada kostelů, například svatého Mikuláše na Malostranském náměstí, svatého Josefa v Josefské ulici, Panny Marie pod řetězem v Lázeňské ulici, Panny Marie Vítězné v Karmelitské, svatého Tomáše v Letenské ulici a svatého Jana Křtitele v ulici Na prádle. Za nejvýznamnější historici bezesporu považují kostel svatého Mikuláše na Malostranském náměstí. Budoval se v letech 1703-1711 a 1737-1752. Autorem původního projektu je architekt Giovanni Domenico Orsi. Jeho dostavbu od roku 1737 má na starosti známý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Vnitřek tvoří honosně zdobený barokní interiér včetně využití umělého mramoru, dále nechybí nástropní fresky od barokních malířů i sochy. Zdejší barokní varhany mají přes 4000 píšťal a hrál na ně Mozart v roce 1787. Na věži kostela měla pozorovatelnu Státní bezpečnost. Z dalších zajímavých a kulturně cenných objektů se na Malé Straně nalézá Hladová zeď, kterou nechal v letech 1360–1362 vystavět římský císař a český král Karel IV., aby posílil městské opevnění. Petřínská rozhledna vznikla v roce 1891 jako kopie pařížské Eiffelovky. Samozřejmě nesmíme zapomenout na Karlův most, který císař Karel IV. nechal zbudovat v místech někdejšího staršího Juditina mostu v roce 1357. Střeží ho Malostranská mostecká věž. Mezi zahradami, ambasádami na Kampě je Lennonova zeď.

Zábava

Na Malé Straně má zábava a zábavní a kulturní podniky obrovskou tradici, protože se jednalo a jedná o centrum města. V budově č. p. 441 vznikl v roce 1860 spolek Umělecká beseda, který sdružoval umělce ve třech různých oborech, a sice literární, výtvarné a hudební sekci. Mezi jeho členy patřili například hudební skladatel Bedřich Smetana nebo malíř Josef Mánes. Byly zde dva koncertní sály a výstavní síň. Dnes budova náleží Divadlu Na prádle, hrají se zde pravidelně divadelní představení. Na Malé Straně nechybí celá řada muzeí a galerií jako České muzeum hudby v Karmelitské ulici, Muzeum Kampa v ulici U Sovových mlýnů, Pedagogické muzeum Jana Amose Komenského ve Valdštejnské ulici, Ateliér Josefa Sudka na Újezdě, Muzeum Karla Zemana. Malostranská beseda na Malostranském náměstí nabízí návštěvníkům celou řadu zajímavých koncertů z různých hudebních žánrů. Koncerty vážné hudby se konají v chrámu svatého Mikuláše. Můžete navštívit Štěfánikovu hvězdárnu na Petříně, Petřínskou rozhlednu.

Příroda

Narazíte zde na velké množství zeleně. Velký zelený komplex tvoří Petřínský kopec, respektive Petřínské sady, jde o oblíbený výletní cíl obyvatel Prahy. Je možné si lanovkou udělat výlet až nahoru. Na Malé Straně uvidíte také velký rozsah zahrad, zahrnuje například Kinského zahradu, Valdštejnskou zahradu, Schönbornskou zahradu, zahrady pod Pražským hradem. Příjemnou oázou pro relaxaci je také park Kampa. Poměrně rozlehlé jsou i Vojanovy sady, nacházející se v ulici U Lužického semináře.

Sportoviště

Z pohledu sportovišť to na Malé Straně není žádná sláva. Nachází se zde ovšem na cestě z Újezda směrem ke Karmelitské ulici Tyršův dům, který nabízí tělocvičny a také bazén. Na svahu Petřína je také umístěn Sokol Petřín, v němž se skrývá tělocvična a venkovní hřiště. Na pravém břehu řeky Vltavy je přitom dobře dostupné Contours Fitness pro ženy, to ovšem spadá do Starého Města. V Hellichově ulici přímo na Malé Straně se nalézá Energy studio určené pro cvičení různých druhů jógy a také cvičení pro těhotné, děti i seniory. Na Malostranském nábřeží je studio Pilates czech určené k tomuto druhu cvičení. Na Střeleckém ostrově uprostřed řeky Vltavy je také SK Start, sportovní škola nabízející výuku volejbalu, tenisu, lukostřelby.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 1, kam Malá Strana z větší části spadá, se nachází ve Vodičkově ulici na Novém Městě. Úřední hodiny pro veřejnost jsou zde každé pondělí a středu od 8.00 do 19.00 hodin. Nejbližším zdravotnickým zařízením dostupným pro obyvatele Malé Strany je Městská poliklinika ve Spálené ulici. Mateřská škola se nachází v Letenské, Hellichově ulici, soukromá mateřská škola Duhovka Preschool sídlí v Cihelné ulici. Celkem jde o tři mateřské školy. Základní škola se nalézá v Karmelitské ulici, dále je zde Základní škola Praktická a Praktická škola Karla Herforta v Josefské ulici a Malostranská základní škola v Josefské ulici, celkově tu jsou dvě základní školy. Nechybí zde ani dvě střední školy, a sice Gymnázium Jana Neruda v Hellichově ulici a Střední průmyslová škola grafická a Vyšší odborná škola grafická také v Hellichově ulici. Vysoká škola se v katastru Malé Strany nenalézá.

Nákupní možnosti

Bohužel poměrně špatná je zde dostupnost supermarketů, jedná se o památkovou zónu, kde jde hlavně o prodej turistických suvenýrů a obchodů s potravinami a dalšími základními potřebami se zde nachází minimum. Za obchody je proto nejlepší zajet buď do Teska na Národní třídě na pravém břehu Vltavy, nebo městskou hromadnou dopravou či autem popojet na sousední Smíchov na Arbesovo náměstí. Dobře dostupné je z Malé Strany také obchodní centrum Nový Smíchov u metra Anděl. V Mostecké ulici u Karlova Mostu je biomarket.

Doprava

Po levém břehu Vltavy vede tramvajová trať, konkrétně jde o linky 12, 20, 22, a to z Újezda přes Malostranské náměstí na Klárov. Na území čtvrti se nacházejí zastávky Újezd, Hellichova, Malostranské náměstí, Malostranská. Linka číslo 12 spojuje Sídliště Barrandov a Výstaviště Holešovice, linka číslo 20 Sídliště Barrandov a Divokou Šárku, linka číslo 22 Bílou horu a Nádraží Hostivař. Kromě toho Malou Stranou projíždí také metro, konkrétně trasa A. Přímo v katastru městské čtvrti se nalézá stanice metra Malostranská. Na vrchol Petřína můžete z Újezda vyjet lanovkou, která má mezistanici na Nebozízku. Mimo to ještě z Malostranského náměstí k nemocnici Pod Petřínem jezdí pravidelná autobusová linka číslo 292. Do historického jádra Malé Strany nesmějí jezdit nákladní automobily, aby zde nevznikaly zácpy a nebylo centrum příliš zatěžováno zplodinami. Proto je lepší sem zajíždět městskou hromadnou dopravou, ideální totiž není ani otázka parkování, parkovacích míst je zde málo. Proto sem také byla v listopadu 2007 rozšířena zóna placeného parkování z pravobřežní části Prahy 1. Určitou část automobilové dopravy z Malé Strany odvádí Strahovský tunel. Velmi frekventovaná ulice je Újezd, Karmelitská ulice, Letenská a Valdštejnská. Kdysi v minulosti se uvažovalo o stavbě Petřínské komunikace umístěné na svahu Petřína, ale nakonec k její realizaci nedošlo.

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje. 
Díky spolupráci s významnými developerskými společnostmi máme přístup k nejvýhodnějším nabídkám na českém trhu jako první.