28.09.2023

Nuselský pivovar: v prodeji jsou nyní lofty v historické části projektu

26.09.2023

Rezidence Chodovec: byl spuštěn prodej bytů na Praze 4

24.09.2023

Nad Zlatou řekou: v prodeji jsou stavební pozemky v okrese Benešov

20.09.2023

Výhledy Řeporyje: byl spuštěn prodej bytů na Praze 5

18.09.2023

Barrio de Centro: byl spuštěn prodej bytů na Praze 1

Více aktualit
Zobrazeno všech 10 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty
Čtvrť a její charakteristika

Menší městská čtvrť, ležící ve střední části města na pravém břehu řeky Vltavy, se nazývá Podolí. Najdete ji v katastru městské části Praha 4. Sousedí na severu s Braníkem, v jižní části s Vyšehradem, na východě potom s Pankrácí. Pokud se přesunete na druhý břeh řeky, zjistíte, že západním sousedem je Smíchov. Žije zde 13 tisíc obyvatel a čtvrť se rozkládá na území 238 ha. Původně šlo o malou osadu, která se rozrůstala jenom postupně a ani zde dnes není výstavba nijak masivní.

Kulturní památky

Přestože jde o poměrně malou čtvrť, najdete tu poměrně dost zajímavých kulturních památek. Tou zřejmě nejdůležitější je kostel sv. Michael archanděla, o kterém najdeme zmínky už z roku 1222, a podle všeho jde zřejmě o jeden z vůbec nejstarších kostelů v Praze. Nejprve zde byla románská kaple, později přibyla i fara a duchovní správce. Krátce byl kromě Podolí a Dvorců farním kostelem i pro sousední Braník. V roce 1993 dokonce do tohoto kostela přibyly dva nové zvony. Další pozoruhodná památka pochází z oblasti techniky, jedná se o Podolskou vodárnu. Tato stavba byla původně určena k výrobě pitné vody přímo z řeky Vltavy, později se ale změnila v budovu, která zajišťuje pitnou vodu z údolní nádrže Želivka do spousty domácností. Ústav pro péči a matku a dítě je rovněž zajímavou stavbou, která dnes slouží jako renomovaná porodnice.

Zábava

Podolí je vlastně centrem zábavy, respektive zde zábava vzniká. Právě v katastru této čtvrti se nachází Kavčí hory, tedy velký areál České televize. Najdete ho v kopci nad řekou hned nad podolským plaveckým stadionem. V Podolské vodárně, už popisované významné památce, je umístěno Muzeum pražského vodárenství. V ulici 5. Května u v katastru Pankráce se nalézá Taneční škola Hes. Kondor-skupina ŠÁN, která funguje na Podolském nábřeží, si klade za cíl organizovat volnočasový program pro mládež. Pokud jde o nejbližší kino, přímo v katastru čtvrti na žádné bohužel nenarazíte, nejbližší je Cinema City u Anděla na Plzeňské ulici na druhém sousedním břehu Vltavy. Také za divadlem odsud musíte dál, a to do centra města. Ovšem tramvají číslo3 jste za 20 minut na Václavském náměstí, kde si můžete užít různých divadel i kin podle chuti. Čtenáři z Podolí, kteří si rádi půjčují knihy, mohou využít knihovny ve Vikově ulici a dále v ulici Na Veselí.

Příroda

Přímo v Podolské ulici se nalézá také Sport park pro seniory, kde si senioři mohou zacvičit. Velkým prostorem plným zeleně, kde mohou občané Podolí relaxovat, je park na Kavčích horách a rovněž nedaleký Centrální park Pankrác. Oba tyto parky nabízejí zázemí k procházkám. Kousek přírody najdete i na podolském hřbitově v ulici Pod Klaudiánkou. Kdo chce kempovat, může využít prostor Caravan Camping Císařská louka, který se nalézá na stejnojmenném ostrově.

Sportoviště

Poloha Podolí už přímo předurčuje k tomu, aby se zde daly provozovat nejrůznější aktivity úzce spjaté s vodou a vodními sporty. Proslulý je především Plavecký bazén v Podolí, který najdete přímo na nábřeží. Stojí zde už od roku 1965, a to přímo v Podolské ulici. Dále zde nedaleko naleznete Veslařský ostrov, ležící hned u podolského břehu přibližně na úrovni protější Císařské louky. Je zde malý přístav, zázemí pro vodácký sport, tedy kanoistiku, jachting. Odsud také pravidelně startuje známý pražský veslařský závod Pražské primátorky. Už za první republiky se zde nacházelo velice široké zázemí pro sportování, a to včetně dětského koutku, ping-pongu či hřiště na volejbal. Podolský přístav je potom určený hlavně pro malá sportovní plavidla. Dvorce, lokalita též hned u řeky, kde dnes je zastávka tramvaje, nabízí tenisové dvorce. Můžete si tam tedy užít bílý sport. Žluté lázně jsou potom klasickou pražskou plovárnou, jejíž historii lze vysledovat až do roku 1910, už tehdy se sem vešlo na 9 tisíc návštěvníků a měly na tehdejší dobu opravdu velmi moderní vybavení. Společnost Seawolf fungující v Podolské ulici organizuje instruktáž potápění. Tím by ale výčet sportovních aktivit v Podolské ulici rozhodně nebyl úplný. Nalézá se zde například také Na Pilates, už z názvu se samozřejmě dá odvodit, že jde o studio Pilates. V Jeremenkově ulici se nachází celkem 9 antukových tenisových dvorců, i tady je proto možné si zahrát. V ulici pod Klaudiánkou v Podolí narazíte na multifunkční Wellness club MIDA nabízející lázeňskou terapii, ale třeba i squash nebo fitness, tedy velmi pestrou paletu činností.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Radnice pro Prahu 4, tedy Úřad městské části Praha 4, pod který rovněž svým umístěním spadá i Podolí, se nalézá v ulici Antala Staška v pražské Krči. Pokud jde o pracovní dobu, respektive úřední hodiny pro veřejnost, lidé mohou využít doby v pondělí a ve středu od 8.00 do 18.00 hodin, případně ještě ve čtvrtek od 8.00 do 10.00. Zdravotní péči o občany Podolí zajistí hned tři k tomu určená zařízení. Prvním z nich je Poliklinika Medicina Plus nacházející se ve Hvězdově ulici. Další potom následuje Medicover s. r. o. v ulici Lomnického. Konečně je zde i nemocnice EUC v ulici Na Pankráci. Ve Voráčkovské a dále v Kaplické ulici narazíte na mateřskou školu, další mateřinky jsou v ulicích Na Zlatnici, Na Zvoničce a Na Děkance, Horáčkově, Pastelky v Kotorské. Celkem jde o sedm mateřských škol. Základní škola se nalézá na Nedvědově náměstí, dále v Plamínkové ulici, v Kaplické ulici na Kavčích horách, v Jeremenkově ulici potom ZŠ s rozšířenou výukou jazyků, dále soukromá Škola Pecka v ulici Na Sypčině. V Horáčkově ulici působí První jazyková základní škola v Praze 4. V ulici V Pevnosti se nalézá Jedličkův ústava a jeho základní a střední škola. Celkem je tu tedy sedm základních škol. Nechybí zde ani několik středních škol. První funguje v rámci Jedličkova ústavu v ulici V Pevnosti, další Střední odbornou školu najdete v Kaplické ulici na Kavčích horách. Třetí je potom Vyšší zdravotnická škola v ulici 5. května.

Nákupní možnosti

Samozřejmě zde najdete také supermarkety, které vám zajistí dostatek příležitostí k nákupům. Prvním z nich je velký obchod Tesco u metra, konkrétně u stanice Pražského povstání. Nachází se přímo na Náměstí hrdinů a sem zve potenciální zákazníky. Další možnosti pro uspokojení nákupních potřeb poskytuje hypermarket Albert se sídlem v ulici Na Pankráci. Konečně další Tesco supermarket se nalézá na Nuselské ulici. V neposlední řadě mohou zájemci o nákup potravin využít také služeb Obr Marketu v Podolské ulici, jedná se o další z dopravně dobře dostupných supermarketů.

Doprava

Do Podolí zajíždí tramvajová doprava, vede přímo podél břehu řeky Vltavy, a to od Vyšehradu směrem dál do Braníka. Jezdí tudy linky číslo 3 a 17. Linka číslo 3 spojuje konečnou Levského v Modřanech a Kobylisy. Linka číslo 17 jezdí po stejné trase jako už zmiňovaná linka číslo 3, tedy Levského-Vozovna Kobylisy. Dále zajišťují dopravu v Podolí autobusy, a sice 118, 121 a 124. Pokud jde o linku číslo 118, ta jezdí mezi Sídlištěm Spořilov a Smíchovským nádražím. Další linka 121 křižuje čtvrť ve směru Nádraží Braník a Podolská vodárna. Konečné stanice linky 124 tvoří Dvorce a Želivského. Poslední linkou je číslo 188, které spojuje Kavčí hory se stanicí metra Želivského. Dobře je čtvrť dostupná i od metra. Můžete vystoupit na stanici Pražské povstání či Pankrác. Spojení Podolí a Vyšehradu tvoří Vyšehradský tunel nacházející se u řeky pod vyšehradskou skálou. Je určený k silniční automobilové i tramvajové dopravě. Je přímo spojnicí Podolí a Podskalí. Pozoruhodné, že právě tímto Vyšehradským tunelem vedla trolejbusová linka z pražské Pankráce od někdejší továrny JAWA v Nuslích až na Václavské náměstí. Výhodná je poloha Podolí i z hlediska cestování autem. Okrajem této čtvrti vede ulice 5. května, tedy magistrála, na kterou se zde dá velmi snadno najet. Frekventovanou tepnou je také Podolská ulice, respektive Podolské nábřeží.