23.03.2023

Rezidence Kotlaska: v prodeji jsou byty na pražské Libni

18.03.2023

Bydlení Úvaly: v prodeji jsou byty a rodinné domy ze 4. etapy projektu

07.03.2023

Vivus Kolbenova II: byl spuštěn prodej projektu

03.03.2023

Lario: v prodeji jsou byty a rodinné domy na Praze 10

01.03.2023

Rezidence Nad Hamrem: v prodeji jsou byty v pražských Záběhlicích

Více aktualit
Zobrazeno všech 8 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty
Čtvrť a její charakteristika

V městském obvodě Praha 5 najdete čtvrť zvanou Radlice. Její rozloha činí 242 ha, nepatří tedy mezi příliš velké čtvrtě. Žije zde 1,7 tisíce obyvatel. Na severu a severovýchodě Radlice sousedí se Smíchovem, na jihu a jihovýchodě s Hlubočepy. Západní sousedy tvoří Jinonice, severní sousedy Košíře. Jde o čtvrť, kterou tvořila nepříliš významná malá vesnice a výstavba spíše vázla, tvořily ji převážně rodinné domy. Teprve v 80. letech 20. století došlo k většímu rozvoji především v souvislosti se stavbou linky metra B do jihozápadního města. Později zde v roce 2007 byla postavena nová budova ČSOB, která podnítila další rozvoj a dopravní ruch.

Kulturní památky

Při stavbě nové trasy metra B byly v 80. letech 20. století z velké části zbořeny staré Radlice. Přesto z nich ještě naštěstí zbyly nějaké kulturní památky. Například zde můžete u metra za nově vybudovanou budovou ČSOB obdivovat kapličku svatého Jana Nepomuckého vystavěnou roku 1722 v barokním stylu. V parčíku rozkládajícím se před kapličkou najdete barokní sochu svatého Jana Nepomuckého z 19. století. V letech 2006-2007 došlo k opravě kaple a sochy. Nedaleko kaple je o pomník, obsahující jména radlických občanů, jež zahynulo během náletu na Prahu 14. února 1945. Dále je tu starý židovský hřbitov situovaný na kopci ve směru na Dívčí Hrady, na němž najdete náhrobky z 18., 19. a také z počátku 20. století. Založen byl už roku 1788 kvůli tomu, že na židovském hřbitově na pražském Josefově už byl nedostatek místa. Dnes je zde na ploše 1531 m2 přibližně 600 náhrobních kamenů, a to jak barokních, tak klasicistních nebo i moderních. Leží zde například smíchovský rabín Samuel Beck. Hřbitov je památkově chráněný a nepřístupný. Nechybí zde obecní hřbitov na Dívčích hradech, založený roku 1896. Má rozlohu 0,37 ha.

Zábava

Za zábavou musíte na nedaleký Smíchov, protože přímo v Radlicích žádné velké kulturní příležitosti nejsou. Ovšem na Smíchově je přímo u stanice metra Anděl multikino CineStar v areálu obchodního komplexu Nový Smíchov. Dále je ve Štefánikově ulici na Smíchově Švandovo divadlo. Radlická kulturní sportovna pak nabízí v ulici Za ženskými domova rozsáhlý prostor pro hudební vystoupení, sportování i další aktivity. Můžete také vyrazit do centra města, v takovém případě cesta na Václavské náměstí, kde je v okolí hodně divadel i kin trvá metrem 14 minut. Pobočka městské knihovny se na Praze 5 nachází v Musílkově ulici a na Smíchově v ulici Na Skalce.

Příroda

Možnosti relaxace v přírodě nabízí nedaleké Přírodní park Košíře-Motol. Zajímavou lokalitu k odpočinku nabízejí Dívčí hrady a velmi dobře dosažitelné Prokopské údolí. K Dívčím hradům patří přírodní památka Ctirad. Kopec s vrcholem Děvín na Dívčích hradech spadá do Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí. Zmíněné lokality jsou vhodné k procházkám i k jízdě na kole.

Sportoviště

V Radlické ulici najdete Sportovní klub Motorlet Praha. Najdete zde fotbalový klub, ale například i bazén určený pro veřejnost. Dále se na území Radlic nalézá tenisový klub Sportcentrum Radlice na Kutvirtově ulici. V Radlické ulici je sportovní hala a tělocvična Fitness Station, což je velké fitness centrum, patří také pod SK Motorlet, kromě toho se v areálu Motorletu nalézá i Wellness centrum Radlice.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Radnice Prahy 5, kam Radlice patří, má dvě budovy. První z nich sídlí na Náměstí 14. Října, druhá na Štefánikově ulici. Úřední hodiny jsou v obou budovách vždy v pondělí a ve středu od 8.00 do 18.00 hodin. Mateřská škola se nachází v Radlické ulici – MŠ Radlická, také MŠ Peroutkova v Peroutkově ulici, MŠ Kroupova v Kroupově ulici, dále se ve Výmolově ulici nalézá Mateřská škola pro sluchově postižené. V Přímé ulici je otevřená soukromá mateřská škola Lipka. Celkem pět mateřských škol, z toho jedna speciální a jedna soukromá. Základní škola Radlické sídlí v Radlické ulici, dále je v Radlické ulici také soukromá základní škola Parentes. Ve Výmolově ulici má své sídlo Základní a Střední škola pro sluchově postižené. V tomto případě jde o tři základní školy, z toho soukromou a jednu speciální a jednu střední školu. Nejbližším zdravotnickým zařízením je poliklinika Medifin v Kartouzské ulici na Smíchově.

Nákupní možnosti

Větší supermarkety přímo v Radlicích nejsou, je ale možné nakupovat v Obchodním centru Novýc Smíchov u stanice metra Anděl, kde se nachází supermarket Tesco. Dále je k dispozici hypermarket Albert v Galerii Butovice na Radlické ulici. Kromě toho je prodejna obchodního řetězce Albert otevřena i na Plzeňské ulici na Smíchově. Ovšem na Radlické ulici jsou dvě prodejny Žabky.

Doprava

V rámci třetí etapy výstavby trasy metra B, která vede na pražské Jihozápadní město, zde byla v roce 1988 vybudována stanice metra Radlická. V roce 1989 sem také byla prodloužena tramvajová trať, která předtím jezdila v úseku Anděl-Laurová. Byl zde na základě toho zrušen někdejší autobusový terminál. Dnes sem zajíždí tramvajová linka číslo 7. Tato linka křižuje Prahu po trase Černokostelecká-Radlická. Jezdí tudy autobusové spoje 137 a 153. Linka číslo 137 má jednu konečnou Na Knížecí, druhou na Velké Ohradě. Linka 153 jezdí mezi stanicemi Na Knížecí a Vidoule. Nejdůležitější komunikací pro automobilovou dopravu je zde Radlická ulice. Pro budoucnost se plánuje radiála vedoucí od plzeňské dálnice D5 k městskému okruhu. Tato komunikace by měla přetáhnout dopravu, kterou dnes zajišťuje Plzeňská ulice. Kromě toho se nedaleko nachází i železniční stanice Praha-Jinonice.

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje. 
Díky spolupráci s významnými developerskými společnostmi máme přístup k nejvýhodnějším nabídkám na českém trhu jako první.