30.09.2023

Top rezidence Jenerálka: v prodeji jsou rodinné domy a vily na Praze 6

28.09.2023

Nuselský pivovar: v prodeji jsou nyní lofty v historické části projektu

26.09.2023

Rezidence Chodovec: byl spuštěn prodej bytů na Praze 4

24.09.2023

Nad Zlatou řekou: v prodeji jsou stavební pozemky v okrese Benešov

20.09.2023

Výhledy Řeporyje: byl spuštěn prodej bytů na Praze 5

Více aktualit
Zobrazeno všech 10 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty
Čtvrť a její charakteristika

Uhříněves najdete na mapě Prahy na jihovýchodě města. Patří do katastru městské části Praha 22 a městského obvodu Praha 10. Zabírá zde území o rozloze 1027 ha a žije zde 8,3 tisíce obyvatel. Na severu tuto pražskou čtvrť obklopují Dolní Měcholupy a Dubeč, na východě Hájek u Uhříněvsi a Královice, na jihu Kolovraty a Benice, na západě potom Pitkovice, Petrovice a Horní Měcholupy. K výraznému rozvoji této čtvrti dochází hlavně v 19. století, kdy se rozrůstá především průmysl a také zemědělství. Přibývá zde řada staveb včetně těch průmyslových. Ovšem přicházejí i noví obyvatelé, a proto se staví nové domy a vily. Velký boom výstavby ovšem Uhříněves zažívá především v posledních desetiletích a letech, došlo také k rekonstrukci inženýrských sítí, chodníků a komunikací.

Kulturní památky

Můžete si vyhradit čas i na návštěvu několika kulturních památek, které se v katastru Uhříněvsi nacházejí. Například se jedná o kostel Všech svatých postavený v letech 1740-1743 na základě zhotovených plánů stavitele Tomáše Vojtěcha Budila, který pochází z Říčan. Před kostelem stojí barokní sochy, které sem byly umístěny po zrušení mariánského sloupu v Kostelci nad Černými lesy. Pocházejí totiž z této památky. Na Husově náměstí stojí evangelický kostel s tyčící se věží. V letech 1847-1848 byla na dnešní třídě Přátelství zbudována synagoga, jedná se o stavbu s popisným číslem 79. Kromě toho na okraji čtvrti najdete také židovský hřbitov pocházející ze 17. století. Má zachované náhrobky. Další zajímavou zdejší památkou je zámek dokončený v roce 1591, jeho úprava proběhla v roce 1771. V současnosti tu sídlí výzkumný ústav. Za pozornost nepochybně stojí i Uhříněveské muzeum, které se nachází v budově děkanství z roku 1913. Na potoce stojí renesanční mlýn, který kdysi býval templářskou vodárnou.

Zábava

Ani o zábavu naštěstí není v Uhříněvsi nouze. Můžete tu zajít dokonce i do divadla, protože v ulici K Sokolovně působí Divadlo U22. Stalo se bez nadsázky kulturním centrem Uhříněvsi, protože se zde koná řada rozmanitých kulturních akcí pro nejrůznější cílové skupiny diváků. Hostují zde různá divadla. Probíhá zde kroužky jako volnočasové aktivity, dále je zde i Centrum pro předškolní děti. Nechybí divadelní dílny základních škol. Najdete tu dokonce i kino Účko. Stejně tak by si Divadlo U22 rádo vytvořilo svůj stálý divadelní soubor, který by dokázal být generační výpovědí v nastudování svých her. Hrají zde i divadelní ochotníci jako spolek s názvem Ucho. Divadlo U22 je prostorem pro konání představení pro děti, mládež i dospělé, pro festivaly, koncerty i recitály. Je možné zde konat různé akce, divadelní přípravky, filmové dílny, kavárenské dílny, přednášky, plesy, hudební kroužky a divadelní tábory. Navštivte také Uhříněveské muzeum, které sídlí na Novém náměstí. Mapuje tradice a vývoj v Uhříněvsi. Kromě toho se tu konají besedy, přednášky a výstavy. V budově muzea na Novém náměstí má své sídlo také místní knihovna, jedná se o pobočku Městské knihovny. Dále se různé koncertní produkce konají například také v kostele všech svatých a komunitním centru Dolly.

Příroda

Vzhledem k tomu, že Uhříněves je čtvrtí značně vzdálenou od centra Prahy, najdete zde docela dost zeleně. Velice blízko se nachází Přírodní park Říčanka. Rozkládá se na celkové ploše 497 ha. Leží podél Říčanky v oblasti mezi Kolovraty a Běchovicemi. K vyhlášení tohoto parku došlo v roce 1984. Do dnešních dnů si zachoval ráz klasické venkovské krajiny, v níž se střídají pole, lesy, louky a také rybníky. Dále se přímo v těsném sousedství čtvrti nachází Obora v Uhříněvsi. Jde o soubor lužních lesů, který je od roku 1982 chráněnou přírodní památkou. Oborou protéká Říčanský potok. Narazíte zde na řadu rostlin i živočichů. Rostou zde habry, lípy, duby či javory nebo jilmy, keře jako například líska, z rostlin sasanka, prvosenka hajní. Například zde žijí ježci, lišky, netopýři, velké množství ptáků, žáby či motýli. Nedaleko je také zeleň v údolí Pitkovického potoka. Původně byly svahy údolí porostlé dubovohabrovými háji, ovšem později došlo k odlesnění a staly se z nich pastviny. Potok se vyznačuje poměrně značným spádem a velkým množstvím meandrů. Na jeho březích narazíte na olše, topoly a také vrby. V potoce žijí různé druhy ryb.

Sportoviště

Samozřejmě, že se zde nezapomíná na sportovní vyžití. V ulici K Sokolovně se nalézá TJ Sokol Uhříněves. Nabízí různorodou škálu rozmanitých sportovních aktivit od cvičení maminek s dětmi, přes floorball, ping pong, power jógu, zumbu, stolní tenis, karate nebo také streetdance. Jedná se o aktivity určené pro různé věkové kategorie. Dále se ve stejné ulici nalézají také Tenisové haly, kde si můžete jít zahrát tenis. Dále je zde v ulici Za Nadýmačem hokejová aréna Hockey arena Nadýmač. V Podleské ulici narazíte na Skatepark. Můžete si zde užít skateboarding, skating nebo také inline bruslení. Cyklostezka A22 Kunratický potok vede Braníka do Říčan přes Uhříněves. Plánuje se cyklostezka Úhříněves-Podleský rybník-Dubeč.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Sídlo radnice Prahy 22 se nalézá v Uhříněvsi na Novém náměstí. Úřední hodiny jsou od pondělí do čtvrtka od 8.00 do 12.00 hodin a poté ještě v pondělí a středu od 13.00 do 17.00 hodin. Zdravotnické ošetření mohou obyvatelé Uhříněvsi nalézt v poliklinice v Lékařském domě na Novém náměstí. Je zde celá řada ordinací jak praktických, tak i odborných lékařů. Jsou zde tři mateřské školy, jedna se nachází v ulici Za Nadýmačem, druhá ve Sluneční ulici a do třetice ještě soukromá mateřská škola Pod buky v ulici Přátelství. Narazíte zde také hned na tři základní školy. První sídlí na Náměstí Bratří Jandusů, druhá U Obory ve Vachkově ulici, třetí ve Vachkově ulici. Kromě toho je zde i Základní umělecká škola v ulici V Bytovkách. Není zde žádná střední ani vysoká škola.

Nákupní možnosti

Pochopitelně zde musí být i kapacity určené k nákupům potravin a dalšího zboží. Například na ulici Přátelství najdete provozovnu řetězce Norma. V poměrně příznivé vzdálenosti je i obchodní centrum Štěrboholy, které se nalézá v Nákupní ulici, která vede z centra měst směrem do Uhříněvsi. Dobře dostupný je i OC Park Hostivař, který nabízí širokou škálu prodejen zboží od potravin přes módu až po elektroniku. Zajímavý je rovněž OC Spektrum v Obchodní ulici v Čestlicích. Váš zájem nejspíš vzbudí i Obchodní a zábavní zóna Čestlice, která sídlí v ulici V Oblouku.

Doprava

Do Uhříněvsi je zajištěna především autobusová doprava. Zajíždí sem linky 232, 265, 266, 267, 269, 325, 364, 366, 381, 382, 383, 387. V jakých směrech uvedené linky jezdí? Linka 232 mezi Hájem i Nádražím Uhříněves, linka 265 mezi Nádražím Uhříněves a Kolovraty, linka 266 mezi Depem Hostivař a Královicemi, linka 267 mezi Hájemi a Nedvězím, linka 269 mezi Obchodním centrem Čakovicemi a Nádražím Uhříněves a 325 mezi Nádražím Uhříněves a Čestlicemi Aquapalace. Dále linka 364 propojuje Depo Hostviař a Doubek, linka 366 Depo Hostivař a Březí, Podskalí, linka 381 Háje a Kutnou Horu autobusové stanoviště, linka 382 Háje a Sázavu autobusové stanoviště a také linka 383 Háje a Chocerady a konečně linka 387 Háje a Uhlířské Janovice náměstí. Většina autobusů končí buď u metra Háje (konečná linky C) nebo u metra Depo Hostivař (linka A). Kromě toho je zde nádraží Praha Uhříněves. Jezdí sem vlaky z pražského Hlavního nádraží, kam se dostanete za 20 minut. Ve druhém směru sem jezdí vlaky mířící dál na Říčany a Benešov. Velmi silná je zde automobilová doprava. Středem městské čtvrti totiž vede ulice Přátelství, která následně pokračuje jako silnice s označením I/2 směrem na Říčany. Zároveň tudy proudí velké množství kamionové dopravy, protože mezi Uhříněvsí a Horními Měcholupy je umístěno velké překladiště kontejnerů. Ulice Přátelství se ve směru do centra Prahy mění v Kutnohorskou a později Černokosteleckou. Odtud se dostanete k metru na Želivského (linka A) a dál do centra města. Ve druhém směru pryč z Prahy míříte na Kostelec nad Černými lesy a pak na Kutnou Horu.