20.09.2023

Výhledy Řeporyje: byl spuštěn prodej bytů na Praze 5

18.09.2023

Barrio de Centro: byl spuštěn prodej bytů na Praze 1

16.09.2023

Residence U zámecké zahrady: byl spuštěn prodej bytů v centru Kladna

14.09.2023

Družstevní ochoz: byl spuštěn prodej bytů v pražských Nuslích

12.09.2023

Rezidence U Šárky: byl spuštěn prodej VI. etapy projektu

Více aktualit
Zobrazeno všech 4 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty
Čtvrť a její charakteristika

V městském a správním obvodě Praha 6 se nalézá čtvrť Vokovice. Sousedí s Libocí, Dejvicemi, Nebušicemi, Veleslavínem a Střešovicemi. Rozkládá se na území čítajícím 353 ha a žije zde necelých 11 tisíc obyvatel. Centrální část této čtvrti tvoří Staré Vokovice, jejich základ tvořil bývalý vrchnostenský dvůr a několik hospodářských usedlostí roztroušených kolem něj. V 19. století zde našla ložiska železné rudy a rozvíjel se průmysl. Došlo tím pádem k omezení zemědělské produkce, řada zemědělských usedlostí zanikla. V 1. polovině 20. století se rodí zástavba Nové Vokovice na sever od Evropské ulice. V letech 1960–1972 se pak staví sídliště Červený vrch.

Kulturní památky

Ve Vokovicích také narazíte na několik docela zajímavých kulturních památek. Dominantou je Zámeček Vokovice v ulici Ke Dvoru a Evropské. Dále jsou tu hned tři vokovické usedlosti, všechny situované v ulici Ke Dvoru, jedná se o pozůstatky někdejší zemědělské minulosti této čtvrti. V ulici Ke Dvoru je navíc ještě malá kaplička. Zřejmě nejvýznamnější památnou je ovšem výšinné hradiště Šárka, nacházející se na rozhraní katastru Liboce a Vokovic. V tomto případě jde opravdu o hodně významné hradiště pocházející už z doby raného středověku. Národní kulturní památkou bylo prohlášeno v roce 1995. Archeologové zde nalezli řadu zvířecích kostí, které svědčí o tom, plošina nad soutěskou Džbán byla obydlená už během starší doby kamenné. Je vysoce pravděpodobné, že zde lidé sídlili už někdy v 6. století, tedy ve chvíli, kdy přišli Slované v 6. století na naše území. Ovšem jeho největší boom pravděpodobně spadá do 7. a 8. století. tehdy zde bylo skutečně rozsáhlé obývané hradiště, které mělo rozlohu asi tři hektary a navíc zde nechybělo ani přibližně dvacetihektarové předhradí. Hradiště tenkrát tvořilo mocenskou základnu zdejšího kraje, ovšem odborníci se domnívají, že zaniklo přibližně koncem 9. století. Někteří vědci se dokonce domnívají, že toto hradiště a Canburg, který v roce 805 asi 40 dní neúspěšně obléhal první středověký římský císař Karel Veliký, je jedno a totéž. Není to však nikde a nikým dokázáno. Na vokovickém hřbitově je také památným místem hrob Matyáše Murka, slovinského literárního historika, etnologa, slavisty a redaktora.

Zábava

Příležitosti k tomu užít si zábavu se samozřejmě ve Vokovicích také najdou. Například Dransy Night Club se nachází na Evropské ulici a jde o noční klub. V Šárka business parku v Lužné ulici najdete Soukromou hudební školu Jitky Šťastné. Nejbližší kina najdete na Bělohorské ulice, kde se jedná o Kino Dlabačov. Dále můžete na zajímavý film zajít do Kina Ořechovka, které sídlí v ulici Na Ořechovce. Poměrně dobře dopravně dostupný je Dům dětí a mládeže v ulici Na Vypichu a také v ulici U Boroviček. Za další kulturou musíte z Vokovic vyrazit do centra. Ovšem nemusíte hned nutně mířit přímo na Václavské náměstí do samotného srdce Prahy, protože na řadu příležitostí narazíte i v sousedních nedalekých Dejvicích. Máte-li divadlo rádi, v Dejvicích narazíte na skutečně silné a zajímavé herecké soubory. Hodně náročných diváků přitahuje hlavně Dejvické divadlo, které se usídlilo v Zelené ulici a je skvěle dopravně dostupné, protože na něj narazíte pouhý kousek od stanice metra Dejvcická. Najdete zde v souboru velké množství současných hereckých hvězd jako například Ivan Trojan a o lístky je v tomto případě obrovský zájem a bývá velice rychle vyprodáno. Další divadelní legendou usazenou v Dejvicích je Divadlo S+H, tedy divadlo Spejbla a Hurvínka. Představení s loutkami, které miluje už několik dětských, ale i dospěláckých generací, se hrají v Dejvické ulici, což je opět od stanice metra doslova coby kamenem dohodil. A aby těch legend ještě náhodou nebylo málo, měli bychom upozornit ještě na jednu další, a sice naprosto nesmrtelní Divadlo Semafor v čele s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou. Zabydlelo se samozřejmě rovněž v Dejvické ulici pouhý kousek od stanice metra Dejvická. Kulturní příležitosti nabízené v Dejvicích ale mají ještě další pokračování. Pozoruhodné kulturní programy nabízí třeba Klubovna, kulturní a komunitní centrum v ulici Generála Píky. Můžete tam zajít například na koncerty českých i zahraničních kapel pro mladé, ovšem nechybí ani přednášky či diskuse na různá ožehavá kulturní a současná témata. V ulici Pod Juliskou mohou využít mladí Stanici techniků Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy.

Příroda

Z oblasti přírody se Vokovice také pyšní mnoha zajímavostmi. Například je zde Vokovická třešňovka, tento sad byl vysázen už v polovině 50. let 20. století. Na Litovicko-šáreckém potoce se nachází Vokovický rybník. Další nedávno vysazený sad najdete Na Krutci. Zajet si do zeleně a relaxovat můžete také k vodní nádrži Džbán, kde se můžete koupat a je zde dokonce i nudistická pláž. Severně od nádrže se také nachází tábořiště, kde je možné postavit si stany. Ta leží přímo v Šáreckém údolí kousek od konečné tramvajových linek. V roce 1964 bylo Šárecké údolí prohlášeno za chráněné území jako přírodní rezervace Divoká Šárka. Údolní stepi Divoké Šárky přecházejí v les a vytvářejí tak jeden z nejrozsáhlejších parků v Praze. Najdete zde řadu zajímavých i chráněných rostlin, ale i zvířat jako jsou savci, ptáci nebo obratlovci. Žije zde navíc přes 80 různých druhů ptáků. Stojí za to udělat si do Šárky celodenní výlet.. Severní část území Vokovic tvoří součást přírodního parku Šárka-Lysolaje. Můžete se zde chytit turistického značení Klubu českých turistů a udělat si tady třeba i větší dálkový výšlap. V každém případě je Šárecké údolí zelenou oázou pro obyvatele Vokovic i dalších okolních čtvrtí. Lesnatý je také Červený vrch, kdy se hřbet lesa táhne až Nebušicím. V ulici Na Volánové je také Vokovický středopark, zelená oáza přímo uprostřed Vokovic.

Sportoviště

O osud své fyzické kondice se obyvatelé Vokovic rozhodně nemusí bát. Najdou totiž ve své čtvrti hned několik sportovišť, které mohou využít k protažení a posílení své zdatnosti. V první řadě je to Sport Centrum Evropská. Jak již říká název, nalézá se přímo na Evropské ulici. V ulici Nad Lávkou potom najdete TenisServis, což je tenisový klub. Dále je velice blízko i Sportovní areál Hanspaulka a ČVUT v Praze, které má své Víceúčelové sportoviště Kotlářka v ulici Na Kotlářce, což je také velmi dobře dostupné. Na Evropské ulci nalezlo své sídlo rovněž Solárium Fitness BBC Evropská. Ve Vokovické ulici narazíte na Centrum Pohyb dětem, kde je sportovní hala nabízející sportovní vyžití i pro nejmenší děti. Cordesu centrum trvalého zdraví sídlí v ulici Na Dlouhém lánu. Golfové odpaliště Driving Range naleznete v ulici Nad Lávkou. V ulici Suttnerové najdete Tenis RS Sportventrum, kde si na kurtech můžete zahrát tenis. Na Sportovní akademii narazíte v ulici José Martího. V Divoké Šárce je potom vybudováno Koupaliště Divoká Šárka. Zimní stadion Hvězda se rozkládá v ulici Na Rozdílu. V Nebušické ulici je navíc Dolce Villa Hotel se zázemím v podobě posilovny. Vokovicemi rovněž vede několik cyklostezek, a sice trasa A16 Veleslavínská od Libeňského kostu přes Stromovku, Dejvice, přes Dědinu až do Hostivic a A166 Nádraží Veleslavín-Vokovice-Divoká Šárka. Dále A 154 Veleslavín-Liboc-Ruzyně.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 6, tedy radnice této pražské části, kam spadají i Vokovice, se nalézá v ulici Československé armády kousek od stanice metra Dejvická. Úřední hodiny jsou zde každé pondělí a středu od 8.00 do 18.00 hodin, tyto hodiny má hlavní budova úřadu. Úřední hodiny dalších pracovišť je třeba před návštěvou prověřit. Pro obyvatele Vokovic je k dispozici Městská politika Praha ve Zvoníčkově ulici nebo také soukromá klinika Canadian Medical Care ve Veleslavínské ulici či Poliklinika Dam s.r.o. ve Stamicově ulici. Mateřské školy se zde nalézají ve Velvarské ulici, Bubeníčkově, Volavkově, Vokovické, Na Dlouhém lánu, Sbíhavá II, a dále je zde ještě soukromá mateřská školka Bambino v ulici České družiny. Celkem je zde tedy sedm mateřských škol. Pokud budeme hledat základní školy, na ty narazíte v ulici Na Dlouhém lánu, Červený vrch v Alžírské ulici, Vokovická a Petřiny-sever, jedná se tedy o čtyři základní školy. Pokud jde o střední školy, na Evropské ulici sídlí Sociální střední odborná škola pedagogická, Gymnázium a Vyšší odborná škola pedagogická a dále Gymnázium v Arabské ulici a také ještě Soukromá střední odborná školy umění a managementu na Evropské ulici, dále ještě vyšší odborná škola s názvem Pražská Mezinárodní Manažerská škola v ulici José Martiho. Celkem je tu tedy šest středních škol. Nechybí ani jedna vysoká škola, a sice Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

Nákupní možnosti

Nezaostávají ani nákupní možnosti ve Vokovicích. Přímo na Evropské ulici se nachází supermarket Billa. V sousedních Petřinách je přímo v ulici Na Petřinách k dispozici také další ze supermarketů Billa. Zavítáte-li do ulice Na Větrníku, můžete využít k nákupům zdejší supermarket Norma.

Doprava

Ve Vokovicích byly v souvislosti s prodloužením linky metra A až do Motola vybudovány dvě nové stanice metra, a sice Bořislavka a Nádraží Veleslavín. Tím pádem je zajištěno velmi rychlé spojení této čtvrti s centrem města. Metrem je možné na Václavské náměstí dojet za 15-20 minut. Kromě toho po Evropské ulici zajíždí do Vokovic tramvajové linky. Tramvaj sem jezdí už od roku 1932, kdy končila ve Vokovické vozovně, později byla po 2. světové válce v roce 1947 prodloužena až do Divoké Šárky. Roku 1967 pak byla do Evropské ulice přeložena linka z Kladenské ulice a rovněž došlo k vybudování tramvajové smyčky na Červeném vrchu. V současnosti sem jezdí linky 5 a 26. Linka číslo 5 propojuje Ústřední Dílny DP a Divokou Šárku, linka číslo 26 Nádraží Hostivař a Divokou Šárku. Přes území Vokovic také jezdí autobusy a jde jak o městské, tak příměstské linky. Nyní čtvrť protínají linky 108, 119,131, 142, 161, 312, 316 a 356. Linka 108 spojuje Sídliště Na Dědině a Bořislavku, linka 119 Nádraží Veleslavín a Letiště, linka 131 Bořislavku a Hradčanskou, linka 142 Nové Butovice a Nové Vokovice, linka 161 Bořislavku a Nebušice, linka 312 Bořislavku a Lichoceves, linka 316 Bořislavku a Holubice a linka 356 Bořislavku a Statenice. Kromě toho Vokovicemi, respektive jejich jižním okrajem prochází železniční trať Praha-Kladno. Ta existuje již od roku 1830, kdy byla přestavěna na parní pohon, nyní ji známe pod názvem Buštěhradská dráha. Nyní se jedná o její modernizaci, měla by být postavena rychlodráha na letiště a s pokračováním do Kladna. Automobilovou dopravní tepnu Vokovic tvoří Evropská ulice, která navazuje na rychlostní silnici R7, pojedete-li ven z města. Pokud pojedete Evropskou na druhou stranu, dostanete se do Dejvic na Vítězné náměstí. Odtamtud můžete jet k tunelu Blanka nebo jinak do centra podle potřeby. Další významnou a frekventovanou vokovickou ulicí je Horoměřická, která vede směrem na Jenerálku.

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje. 
Díky spolupráci s významnými developerskými společnostmi máme přístup k nejvýhodnějším nabídkám na českém trhu jako první.