Po zlevňování nemovitostí ani památky, ceny letí nahoru

25 ledna, 2021
0 komentářů

S příchodem nového roku se v hojné míře spekuluje o vývoji trhu a jeho parametrech. Minulý rok vzaly kvůli pandemii všechny prognózy za své a odborníky předpokládaná situace se otočila o sto osmdesát stupňů.

Chybná předpověď z minulého roku. Trh se příliš neutlumil

Většinu světa postihne během pár měsíců ekonomická krize. Lze jen doufat, že nebude mít tak fatální dopady jako ta, která prošla skrz USA před třinácti lety.  Na začátku roku nikdo nepředpokládal, že se budeme celý rok potýkat s pandemií. Zvrat, který se naplno projevil až na sklonku roku, nebyl pro odborníky reálný ani začátkem léta. Mělo se za to, že se realitní trh utlumí, takovému vývoji nahrávala i vládní omezení, která neumožňovala styk makléře s klientem.

Neočekávaný trend – enormní zájem o investice do nemovitostí

Na jedné straně stojí zájemce o nemovitost, který neváhá sáhnout do vlastních rezerv nebo zažádat o hypotéku. Zájem o ně je v posledních měsících enormní a jen za poslední dva měsíce (od listopadu 2020) atakovala částka, kterou banky v rámci úvěrů na bydlení poskytly, závratných 220 miliard korun. Na straně druhé je jednotlivec nebo developer, který cítí možnost využít citlivé situace. Ceny nabízených nemovitostí jsou v rámci celé republiky uměle navýšené zhruba o pětinu. Nejde jen o Prahu, kde se nadsazování cen uplatňovalo už několik let zpátky. V současnosti tento trend prochází všemi regiony a jedná se o pozemky, nemovitosti určené k rekonstrukci nebo pro podnikání a komerční účely, o developerské projekty, chalupy, městské byty i historické objekty.

Je ideální doba k zařízení výhodné hypotéky

Nečekalo se, že pandemie tak moc zasáhne do života. Všichni počítali s ochlazením realitního trhu. Největším překvapením je ale chování kupujících, kteří ve velkém investují do nemovitostí. Peníze uložené v nich představují pro většinu jistoty. Na druhou stranu hypotéky zlevnily a po letech skoro všechny banky na českém trhu nabízí výhodné podmínky, které se nebudou kvůli ekonomické krizi dlouho opakovat.

Může Vás zajímat:  Byty v developerských projektech zdražily až o třetinu

zdroj: archiv.ihned.cz

Zanechat komentář