Podmínky pro získání hypotéky v roce 2021

6 února, 2021
0 komentářů

Ceny bytů a domů v Česku dlouhodobě rostou a podle ČNB jsou nyní nemovitosti předražené v průměru o 20 %. Sazby úroků hypotečních úvěrů jsou ale na historických minimech, a to povzbuzuje zájem lidí o pořízení vlastního bydlení.

Ke sjednání úvěru lákají extrémně nízké úrokové sazby

Pokud nepracujete v odvětví postiženém koronavirovou krizí jako např. cestovní ruch, gastronomie nebo kultura, negativní důsledky ekonomického propadu se vás pravděpodobně zatím příliš nepostihly. Pokud navíc uvažujete o vlastním bydlení, může na to být ten správný čas. Ceny nemovitostí jsou sice vysoké, ale hypotéku pořídíte pod 2 %. Možná po vás banka bude chtít zaplatit jen 10 % z odhadní ceny.

Co vlastně je hypotéka a na co ji lze použít?

Hypoteční úvěr na koupi nemovitosti (účelová hypotéka) má na rozdíl od klasického úvěru mnohem delší dobu splatnosti. Bude se jednat o vaše nejdůležitější finanční rozhodnutí. Banka vám půjčí i miliony korun, splácet ale budete po velkou část svého života.

Hypoteční úvěr lze využít také na stavbu, rekonstrukci nebo na pořízení stavebního pozemku. Minimální částka úvěru je obvykle 200 000 korun a maximální doba splácení se může protáhnout až na 40 let. Výši měsíčních splátek určuje výše půjčky, doba splácení a úrok.

Co musí splňovat žadatel o hypoteční úvěr

  • Minimální věk 18 let – hypoteční úvěr dostupný i lidem v pokročilejším věku, ale splatit by ho měli do svých 67 až 70 let. V tomto případě je však nutno počítat s kratší dobou splatnosti.
  • Pobyt v ČR – občané jiného státu EU musí mít v ČR přechodný pobyt. Pro cizince ze zemí mimo EU je potřeba povolení k trvalému pobytu. Výjimkou jsou občané Slovenska, kteří u některých bank povolení k pobytu dokládat nemusí.
  • Stabilní příjem, který musí být dostatečný na splácení hypotéky. Záleží také na době splatnosti a na úrokové míře. Do příjmu se započítává mzda, příjmy z podnikání i z pronájmu, výživné, důchody a renty.
Může Vás zajímat:  Hypotéky za méně než 2 % pomáhají oživit realitní trh

Omezenou možnost získat hypoteční úvěr mají u některých bank žadatelé, kteří pracují pouze na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). To samé se může stát lidem pracujícím v odvětvích postižených pandemií koronaviru.

Banky v současnosti poskytují hypotéky na maximálně 90 % z odhadní ceny nemovitosti. 100% hypotéku máte možnost získat pouze v případě, že můžete ručit ještě další nemovitostí, nebo stavebním pozemkem.

Lze získat hypotéku na družstevní byt?

Na družstevní bydlení můžete získat hypotéku jen v případě, že vám družstvo umožní do 12 měsíců po koupi převést byt do osobního vlastnictví. Kromě hypotéky můžete financovat koupi družstevního bytu i úvěrem ze stavebního spoření.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář