Poptávka po nových bytech neklesá

13 března, 2021
0 komentářů

Ve třetím čtvrtletí loňského roku pokračoval navzdory ekonomickému propadu růst poptávky po nových bytech. Tím se zároveň zvyšovala i jejich cena. Nemovitosti kupovali menší i velké investorské subjekty, které je pak většinou nabízeli na realitním trhu ve formě nájemního bydlení. Mino hlavní město se staly žádanou investicí i apartmány v oblíbených horských oblastech.

Objem prodaných bytů v loňském roce neustále rostl

Podle statistik developerských společností Central Group, Skanska Reality a Trigema se objem prodaných bytů ve třetím čtvrtletí roku 2020 opět zvýšil. K ochlazení realitního trhu tedy ani navzdory pandemii nedošlo. Rostoucí objem prodejů byl způsobený mimo jiné nízkými sazbami hypoték. Toho využívají lidé, kteří se investicí do nemovitostí snaží ochránit svoje úspory proti inflaci.

Podle údajů společnosti Trigema stoupl na podzim v jednotlivých krajích prodej bytů v porovnáním s druhým čtvrtletím téměř o 4 %. Průměrná cena za metr čtvereční vzrostla z necelých 62 000 na více než 64 000 korun.

Apartmány v oblíbených horských lokalitách získaly na ceně

Donedávna jsme byli zvyklí na vysoké ceny nemovitostí kromě hlavního města také ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Důvod je jasný – cena bydlení ve dvou největších městech Česka se pro většinu lidí stala nedostupnou. Lidé se proto začali zajímat o levnější lokality v okolí Prahy a Brna a silná poptávka měla vliv na růst cen nemovitostí právě v těchto oblastech.

Bezprostřední okolí dvou již zmiňovaných měst se stalo velice žádanou lokalitou díky zájmu lidí, kteří sem dojíždějí za prací. Před tyto regiony se ale v současné době dostali kraje Ústecký, Liberecký a Královehradecký. Zde měla na vývoj cen vliv silná poptávka po apartmánech a nemovitostech v atraktivních horských lokalitách.

Díky pokračujícím opatřením a zejména omezení pohybu a cestování vidí investoři v tomto druhu nemovitosti nové možnosti. Díky složité zdravotní situaci v Česku i ve světě je pravděpodobné, že i letos bude velmi populární dovolená v tuzemsku, a tedy dále poroste poptávka po pronájmu rekreačních nemovitostí v atraktivních lokalitách jako jsou Krkonoše nebo Orlické Hory.

Může Vás zajímat:  V Česku razantně přibývá nových bytů, stále jich ale není dost

Vysoký zájem o byty zvyšuje jejich cenu

Z průzkumu trhu provedeného společnostmi Trigema, Skanska Reality a Central Group je zřejmé, že v Praze ve třetím čtvrtletí vzrostly ceny za metr čtvereční v novém bytě průměrně na 110 117 korun, zatímco v předchozím kvartálu byla cena 108 261 korun. To je nárůst o 1,7 %.

Faktory, které podporují růst poptávky jsou známé: dlouhodobě nedostatečný objem bytové výstavby a poptávka po investičních bytech jako bezpečném prostředku pro zhodnocení úspor. Podle Jana Zachystala z realitní kanceláře REMAX Alfa tvoří investiční byty v developerských projektech s menšími byty v širším centru Prahy 80 % celkových prodejů.

Poptávku po nemovitostech v tomto roce ovlivní vývoj úrokových sazeb hypoték

Celorepublikově bude mít na poptávku po bytech vliv výše sazeb hypotečních úvěrů. Ty se v současné době pohybují lehce nad hranicí 2 %, což motivuje investory k nákupu nemovitostí. V Praze je hypotékou financovaná polovina koupených nemovitostí, v regionech je to dokonce až 80 %.

Odborníci se domnívají, že v průběhu letošního roku budou úrokové míry hypoték stagnovat nebo jen mírně růst, což by mělo pomoci udržet poptávku po nemovitostech na současné úrovni. Co se týče cen, předpokládá se podobný vývoj, tedy stagnace nebo jen velice mírný nárůst.

zdroj: trigema.cz

Zanechat komentář