Poptávka po komerčních rekreačních nemovitostech roste. Většina majitelů ale zatím neprodává

14 března, 2021
0 komentářů

Podle analýzy největšího českého realitního portálu Sreality stoupl za minulý rok zájem o koupi komerčních rekreačních nemovitostí o třetinu. Ještě více byly poptávané nemovitosti v atraktivních horských oblastech.

Úspěšná sezóna může provozovatelům vynahradit dosavadní ztráty

Vzhledem k situaci kolem koronavirové pandemie a mnoha restriktivním opatřením za poslední rok může dojít k situaci, kdy se provozovatelé horských penzionů ocitnou ve finanční tísni a budou chtít svá zařízení prodat. Tak uvažuje mnoho investorů, kteří mají k dispozici volné finanční prostředky a rádi by investovali do komerčních nemovitostí v lukrativních lokalitách jako jsou např. Krkonoše.

Podle mluvčího realitní kanceláře Remax Tomáše Hejdy však zatím k této situaci nedochází. Na rozdíl od restauratérů majitelé horských penzionů předpokládají, že jim ztráty několik měsíců provozu vynahradí.

O prodeji uvažuje jen ten, kdo je ve finanční tísni

Do tíživé situace se mohou dostat především ti, kteří mají problém splácet hypotéku na koupi nebo větší renovaci nemovitosti. Podle mluvčího společnosti Bezrealitky.cz Františka Brože se několik podobných nemovitostí v nabídce objevilo. Jednalo se však spíš o majitele, kteří již plánovali odchod do důchodu a současná situace uspíšila jejich rozhodnutí ukončit podnikání. Rozhodně se zatím nejedná o plošné výprodeje. Pokud by se ale z jakéhokoliv důvodu nevydařila letošní jarní a letní sezóna, situace se může změnit.

V nabídce jsou nemovitosti zejména v lokalitách závislých na zahraničních návštěvnících

Investoři pátrají po penzionech, hotelích, chatách a chalupách zvláště v Krkonoších a Jizerských horách. V těchto lokalitách se poptávka téměř zdvojnásobila. Zároveň ale poklesl počet nabízených nemovitostí o 10 až 30 %.

Komerční rekreační nemovitosti se nejvíce nabízely v okrese Český Krumlov a Karlovy Vary, které jsou závislé na zahraničním cestovním ruchu. Potencionální zájemci jsou většinou investoři s dostatkem kapitálu, kteří chtějí koupit levně, objekt provozovat a za několik let se ziskem prodat. Jedná se však i o finančně zajištěné lidi, kteří chtějí objekt v atraktivní lokalitě na horách pro vlastní rekreaci.

Může Vás zajímat:  Ceny bydlení v Praze dál rostou. Byty v developerských projektech se vyprodají takřka okamžitě

Rekreační nemovitosti mají velký potenciál budoucího zhodnocení

Ceny komerčních rekreačních zařízení rostou už druhým rokem. Meziročně zdražily průměrně o 5 %, nemovitosti na horách až o 10 %. Nárůst ceny za metr čtvereční se pohybuje mezi 23 až 26 tisíci korunami. Ceny však rostou i v méně navštěvovaných lokalitách a lze předpokládat další zhodnocování v budoucnu. Mezinárodní cestování bude ještě nějaký čas omezené a dovolená v Česku získává na popularitě. Proto většina majitelů zatím o prodeji neuvažuje.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář