Praha 10 postaví v Malešicích levné nové byty. Víme pro koho!

21 března, 2015
0 komentářů

Bytový dům Malešice má jedno specifikum – je určen také pro paraplegiky. Bude mít celkem 190 bytů a 12 z nich je bezbariérových. Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová se právě v těchto bytech setkala se zástupci organizace, která pečuje o osoby s postižením páteře.

Bývalý malešický penzion prošel rekonstrukcí a protože ta je téměř u konce, vedení radnice Prahy 10 pozvalo zástupce organizace pomáhající osobám postiženým úrazem míchy, aby si nové byty prohlédlo. A pozvaní pracovníci jsou z nových bytů nadšení. Ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková po první návštěvě usuzuje: „Nenašli jsme žádný problém, byty jsou krásné. Navrhneme pouze drobné rozšíření dveří do místnosti, aby se do nich lépe najíždělo elektrickým vozíkem, které jsou poměrně široké.Cílem návštěvy podle starostky Radmily Kleslové bylo, aby se odstranily možné problémy v nových bytech, které pozná jen paraplegik. „Chtěla jsem, aby si byty přišli prohlédnout a řekli mi, co je na bytech případně potřeba upravit,“ zmínila starostka. Podle ní je velký problém zejména fáze, kdy jsou zdravotně postižení lidé bezprostředně po úrazu izolováni od většinové společnosti. „Často totiž poměrně dlouho trvá, než si našetří na bezbariérový byt nebo alespoň úpravy běžného bytu. Jsou bohužel dokonce i případy, kdy se o takové lidi přestane zajímat rodina, což tu situaci ještě zkomplikuje.

Hlavním účelem těchto bytů v Malešicích je zpříjemnit osobám po úrazu první rok, během kterého si mohou našetřit na vlastní bezbariérové bydlení nebo udělat nutné úpravy v tom stávajícím. „Během této doby si většinou dokáží provést základní úpravy ve svém původním bydlení a poté mohou startovací byt uvolnit dalšímu člověku, který ho bude potřebovat,“ dodává Kleslová. Výhodou malešického projektu je také fakt, že hned vedle stavby je poliklinika a svou pobočku tu má i Paraple, které spolupracuje právě s Českou asociací paraplegiků.

Může Vás zajímat:  Praha - KOTI Green Motol hlásí hotové čtyři hrubé stavby

Nový projekt s názvem Bytový dům Malešice plní vizi radnice desátého pražského obvodu, který zde chtěl postavit malometrážní levné byty pro mladé rodiny a seniory. Součástí objektu bude také klub pro maminky s dětmi, klub seniorů, jídelna a obchody. Mezi ně patří také tradiční řeznictví, které zde místní chtěli zachovat. Kvůli tomu sice musely být v projektu provedeny určité změny, ale vše se nakonec podařilo zprostředkovat. „Museli jsme provést stavební úpravy, aby řeznictví odpovídalo předpisům. Takže lidé o řeznictví určitě nepřijdou,“ dodala Kleslová, která chce budovu zkolaudovat na podzim 2015.zdroj

Zanechat komentář