Praha 13 - Investor chce kritizované bytové věže u OC Lužiny stavět za rok

1 února, 2015
0 komentářů

Bytové věžové domy v těsné blízkosti obchodního centra Lužiny by se měly začít stavět příští rok. Investor, kterým jsou společnosti Lužiny Alfa a Lužiny Beta, by rád projekt dokončil v roce 2018. Výstavba bytových věžových domů, které by měly mít až 26 pater, se ale potýká s nepřízní veřejnosti i městské části.

Investorem nového projektu bytových věží u obchodního centra Lužiny jsou dvě dceřiné společnosti s názvem Lužiny Alfa a Lužiny Beta, které většinově vlastní City West Investors sídlící v Londýně. Minoritní podíl ve firmách má také Karel Kopp a podle médií je další zainteresovanou osobou ve společnostech manželka bývalého šéfa ČEZ Martina Romana Lenka. Firma předložila dvě varianty projektu. V obou se počítá se dvěma bytovými věžemi, které by měly být bezprostředně napojeny na obchodní centrum. První varianta nabízí dvě budovy s patnácti až šestnácti podlažími, zatímco druhá varianta počítá se západní budovou, která by mohla mít až 26 pater. Celý projekt by tedy mohl nabídnout 303, resp. 293 bytů.

Multifunkční mrakodrap

Budova s pracovním názvem Beta by měla ve druhém až pátém podlaží nabízet parkovací stání. V šestém až šestnáctém podlaží by vznikl prostor výhradně pro bydlení. Budova Alfa by měla mít šest pater vysokou podnož, ze které by měly vyrůstat dva samostatné objekty vysoké 15 podlaží. Parkoviště by mělo být umístěno v prvním až čtvrtém patře, v pátém a šestém patře by měl být prostor pro administrativu. Vyšší patra by měla být vyčleněna pro bydlení.

Druhá varianta projektu se dotýká výrazně především západní budovy, protože podle tohoto návrhu by podnož měla mít čtyři patra a na severní straně by měla vyrůst bytová věž s šestadvaceti patry. Podle této varianty by všechna patra byla určena jen pro bydlení. To je patrné z dokumentace pro posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA).

Může Vás zajímat:  Developerská společnost Trigema vydala úspěšnou emisi dluhopisů

Městská část nezmůže nic

Investor v dokumentaci píše o tom, že celý projekt výrazně zkvalitní bydlení v centru panelového sídliště. Na střeše stávajícího obchodního centra chce vytvořit zelené ostrůvky. Přesto se ale místní obyvatelé k návrhu staví zamítavě. Sepsali dokonce petici proti výstavbě, kterou již podepsaly stovky lidí. S návrhem nesouhlasí ani městská část Prahy 13, ale ani její názor není v konečné fázi rozhodující. Městská část je totiž jen jedním z účastníků řízení, což váhu jejího názoru značně omezuje.

zdroj

Zanechat komentář