Praha 4 - Nejistota nájemníků v Praze 4 na Spořilově roste

10 února, 2014
0 komentářů

Praha - Nájemníci v bytových domech na Spořilově mají o starost více. Někteří vlastníci objektů, které stojí na pozemcích radnice Prahy 4, odmítají podepsat novou smlouvu o pronájmu pozemků na 99 let.

V čem je problém? Někteří vlastníci bytových domů na pražském Spořilově stále váhají s podpisem nových smluv o pronájmu pozemků pod objekty. Jak uvádí internetový zpravodajský portál Denik.cz, obyvatelé Spořilova jako je pan Josef Hlavsa ze Severní ulice se obávají nekalého prodeje pozemků a následného vystěhování stávajících obyvatel. Obyvatelé některých věžových domů na pozemku čtvrté městské části si také stěžují na nedostatečnou informovanost ze strany majitelů domů. Někteří lidé se domnívají, že podmínky pro pronájem pozemků jsou v nových smlouvách záměrně nevýhodné, aby na ně vlastníci domů nepřistoupili a pozemky mohly být bez problému prodány.4x-089d
ilustrační foto

Podezřelé pronájmy na 99 let

Kritizované smlouvy o pronájmu na 99 let obhajuje starosta Prahy 4 Pavel Caldr. Privatizace domů údajně probíhá od 90. let ve třech vlnách. „O žádný trik se prý rozhodně nejedná, předkupní právo má vždycky majitel domu,“ tvrdí Caldr. Zájemci o koupi domu mají podle radnice dostatek času, aby si rozmysleli, zda si chtějí s objektem zakoupit také pozemek nebo zda preferují spíše pronájem. S vlastníky, kteří prozatím na výzvu radnice nereagovali, hodlá starosta znovu jednat. Jejich záměrem od počátku bylo prodat bytové domu včetně pozemku pod nimi. V případě nezájmu o koupi ze strany bytového družstva nebo společnosti založené za účelem privatizace je radnice ochotna uzavřít nájemní smlouvu na 99 let.

Problémy s nákladní dopravou

Některé obyvatele Spořilova údajně mnohem více trápí kamiony, které denně okolím projíždějí. Řada nájemníků by tak prý uvítala spíše stoletou smlouvu o zákazu vjezdu nákladních vozidel do okolí jejich bydliště. Jedná se sice jen o jakousi nadsázku, nákladní doprava a životní prostředí plné škodlivých emisí je však na Spořilově rozhodně vážným problémem, se kterým se jeho obyvatelé denně potýkají.

Může Vás zajímat:  Vyroste na Chodově REZIDENCE NODOM?

Smlouvy podle nového občanského zákoníku

Nové nájemní smlouvy na 99 let mohou sice působit zvláštně, jsou však údajně sestaveny přesně podle nového občanského zákoníku, který vlastnické vztahy nově upravuje. Podle mluvčího radnice Prahy 4 Jiřího Bigase je snahou zákonodárců co nejrychlejší sjednocení vlastnictví stavby a pozemku.

Prodalo se již 826 bytových domů

Podle radnice Prahy 4 se již prodalo 826 bytových domů a ve většině případů tak proběhlo spolu s prodejem pozemku pod domem. Pouze ve 193 případech Praha 4 prodala jen dům a na pozemek byla uzavřena nájemní smlouva. Tento vztah je třeba dostatečně právně ošetřit tak, aby bylo jasno, že nájem pozemků končí dnem převodu nebo přechodu vlastnictví k obytnému domu na třetí osobu. Toto je nutné zejména v případech, kdy byl dům rozdělen na bytové jednotky a ty byly převedeny jednotlivým vlastníkům. Kromě toho bylo sjednáno předkupní právo, které zajišťuje, že bude v případě prodeje pozemek nejprve nabídnut ke koupi nájemci a teprve v případě nezájmu někomu dalšímu. Starosta Prahy 4 Pavel Caldr dále uvádí, že vlastník objektu má také právo výpověď z pronájmu soudně napadnout žalobou na neplatnost výpovědi. Soud pak rozhodne o konečném výsledku ve prospěch jedné nebo druhé strany. Podobné problémy jako na Spořilově čekají Prahu 4 ještě v dalších bytových oblastech jako je Braník, okolí Krčské vodárny a Podolského nábřeží a v Novodvorské ulici. Pro radnici jsou takto zastavěné pozemky pod zprivatizovanými domy nepotřebným majetkem, který vyžaduje nemalé náklady na jejich správu a údržbu, které rozhodně nepokrývají nízké příjmy z pronájmu.

Snaha o dohodu na obou stranách

Na obou stranách sporu panuje opravdová snaha o dohodu prospěšnou jak pro radnici Prahy 4 tak pro její obyvatele. Podle starosty rozeslala radnice všem vlastníkům bytových domů s nájemní smlouvou na 99 let nabídku o koupi pozemku pod stavbou za účelem sjednocení pozemku a stavby nebo výzvu k uzavření nové nájemní smlouvy podle nového občanského zákoníku. Většina vlastníků prý už vzniklou situaci pochopila a jednají s radnicí o vzájemné dohodě. V případě koupi pozemku navrhla městská část vlastníkům bytových domů možnost postupného splácení kupní ceny, kterou lze rozložit na splátky až na dobu deseti let.Zanechat komentář