Praha 6 - Skanska chce v místě Hendlova dvora v Dejvicích postavit 29 luxusních bytů

17 února, 2015
0 komentářů

Hendlův dvůr na pražské Hanspaulce v Praze 6 - Dejvicích pocházející z 16. století by brzy mohl dostat úplně novou podobu. O jeho rekonstrukci totiž usiluje společnost Skanska, která má s památkově chráněným objektem vlastní záměry. Chce zde vybudovat celkem 29 luxusních bytů a ráda by stavební práce spustila již na podzim tohoto roku.

Skanska se o objekt dlouho zajímala, ale jeho potenciál nemohla využít. Hendlův dvůr je totiž chráněným objektem a jakékoli zásahy byly až dosud občanským sdružením přátel Hendlova dvora zamítány. Vše se ale po dlouhé době zdárně vyřešilo. V rozhovoru pro ČTK to potvrdila generální ředitelka společnosti Skanska Reality Naďa Ptáčková, která řekla: "Po letech jsme se s občanským sdružením dohodli. Snažili jsme se reflektovat jejich připomínky."

Ptáčková doufá, že stavební práce začnou již letos na podzim a měly by podle ní trvat 18 měsíců. V současné době společnost čeká na vyřízení stavebního povolení, o které zažádala na podzim minulého roku. Ačkoli mají v objektu vzniknout luxusní byty, podle Ptáčkové to ale neznamená, že se společnost chystá zaměřit pouze na luxusní bydlení. Nadále by prý ráda pracovala na projektech ze středního a vyššího středního segmentu. Společnost Skanska reaguje na vývoj situace nových bytů v Praze. Zájem o nové byty v hlavním městě neustále roste. Společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality ukazují, že lidé v minulém roce v Praze koupili 5 950 nových bytů, což je meziročně o 18,6% více. Mnozí developeři na tento jev reagují zvýšenou produkcí novostaveb, což je případ také společnosti Skanska.

Hendlův dvůr je aktuálně nevyužíván, přestože jeho minulost je velmi zajímavá. První zmínka objektu, jenž je obyvatelům Prahy znám také jako Šárecký dvorec, je evidována v roce 1551, kdy zde stála krčma jako součást tehdejší usedlosti. Právo čepovat pivo bylo krčmáři Janu Chlumovi propůjčeno za dohlížení na šárecké lesy. Později se usedlost rozrůstala a často měnila majitele. V roce 1699 koupil usedlost František Ignác hrabě Vratislav z Mitrovic, tajný rada, soudce zemský a královský místodržící. Po něm se v roce 1803 stavení s krčmou dostalo do držení baronky Antonie Skronské z Bydžova, která objektu vtiskla dnešní podobu. Po druhé světové válce se o stavbu starala společnost Keramoprojekt, roku 1964 se usedlost stala chráněnou kulturní památkou. V objektu se nalézá také dříve oblíbená restaurace U Matěje, která je ale několik let zavřená.

Může Vás zajímat:  Developerský projekt nedaleko Ořechovky na Praze 6 zřejmě nebude

Zanechat komentář