Praha 7 - Polyfunkční objekt Václav na Ortenově náměstí stát nebude

7 ledna, 2015
0 komentářů

Holešovice - Zamýšlená výstavba nového domu na bydlení se zřejmě neuskuteční. Nové vedení Prahy 7 potvrdilo původní spekulace a odmítlo plán svých předchůdců. Ti chtěli na Ortenově náměstí vybudovat polyfunkční projekt s názvem Václav. Na jeho výstavbu byla připravena suma 150 milionů Kč. Radní příslušného městského obvodu ale nezměnili svůj názor ani po novém roce a dál trvají na svém původním rozhodnutí.Podle starého vedení Prahy 7 měl na místě vzniknout osmipatrový polyfunkční dům, který by sloužil jako objekt pro sociální bydlení. Současné vedení má ale s budovou jiné plány. Starosta městské části Jan Čižinský uvedl své stanovisko jasně: „Současné vedení městské části rozhodně nemá v úmyslu v projektu polyfunkčního domu pokračovat.“ Důvod je jednoduchý – náklady na výstavbu by totiž podle něj přesahovaly aktuální finanční možnosti radnice. „O projektu navíc neměla veřejnost dost informací, a nemohla se tak k němu vyjádřit. Tak jsme alespoň pomocí letáků, které jsme nechali roznést po domech v okolí, občanům sdělili své stanovisko," pokračuje Čižinský.

Předchozí vedení rady městské části Praha 7 usilovalo o vybudování polyfunkčního domu Václav, který nabízel především nově postavené bytové jednotky. V říjnu roku 2014 byla na tamní stavební úřad podána žádost o vydání územního rozhodnutí. Nová rada městské části již v prosinci usilovala o ukončení projektu a podle všeho své stanovisko nechce měnit. Radnice sice uznává potřebu mít k dispozici objekt určený pro sociální účely, ale chce pro ně i nadále využívat stávající bytový fond ve správě městské části.

Na místě vedle Základní školy T. G. Masaryka se nyní nachází prefabrikovaná budova, která slouží jako ordinace lékařům. Až do června minulého roku zde zároveň byla umístěna část Městské knihovny v Praze, která byla přestěhována do ulice Tusarova. Radnice už má s místem své plány. Chce zde totiž vybudovat objekt, který by sloužil potřebám předškolního vzdělávání. To je z hlediska radnice pro Prahu 7 nedostatkovým zbožím, což potvrzuje i starosta Čižinský. Podle jeho mínění nabízí budoucí stavba adekvátní podmínky pro zřízení školky. „Praha 7 se potýká s nedostatkem míst ve školkách a dané prostory mají vhodné dispozice k adaptaci na novou mateřskou školu,“ uzavřel Čižinský v rozhovoru pro Deník.

Může Vás zajímat:  Praha 4 - Unikátní výškový dům Epoque na pražské Pankráci získal povolení ke stavbě

Nedostatek prostor pro předškolní péči není na Praze 7 zmiňován poprvé. Upozorňovala na něj již Strana zelených. Zastupitelka Strany zelených Silvie Kratochvílová uvedla: „Mateřská školka v Kostelní ulici prošla náročnou rekonstrukcí v hodnotě přibližně 45 milionů korun. Ačkoliv se jedná o značnou investici, nevyřešila situaci pro všechny děti a zejména rodiče, kteří chtějí do práce.“

Zelení rovněž nabídli možnou variantu, která měla za cíl vyrovnat se s nedostatkem podobných zařízení. Podle strany mělo bývalé vedení investovat do stavby montovaných dřevostaveb, které by ulehčily již tak přetíženým školkám a umožnily rodičům větší výběr při volbě školek. Dnes má jedna třída průměrně až 28 dětí a mnoha rodinám proto nezbývá, než umístit své dítě do školy mimo území městské části. Největší zábranou byl až dosud názor, že silné ročníky pomalu končí, takže jakákoli investice do předškolních institucí by byla nešetrným krokem. S tím ale nesouhlasí mnozí odborníci.

Podle socioložky Evy Řehkové je tento argument již překonaný a správní orgány by se měly více zajímat o předškolní výchovu. „Rodinná politika by se měla zabývat mateřskými školami a to nejen jejich počtem a regionální dostupností. To je v současném systému téměř nemožné a bohužel je řada veřejných mateřských škol rigidních ve vztahu k jakékoli změně a přijetí moderních pedagogických přístupů. A není se jim co divit, bojují hlavně s tím, aby zvládly přetlak dětí na jednu třídu a jednu učitelku," dodává Řehková s tím, že pro většinu politiků je předškolní vzdělávání jen okrajovou záležitostí.zroj

Zanechat komentář