Praha 9 - Pražský developer (YIT Stavo) postaví 900 nových bytů (Suomi Hloubětín) mezi pražskými Vysočany a Hloubětínem.

28 dubna, 2015
0 komentářů

Společnost YIT Stavo koupila za účelem stavby bytů v Praze obří brownfield. Podle deníku E15, odkoupila více nežli sedmihektarový pozemek mezi pražskými Vysočany a Hloubětínem společnost YIT Stavo, zabývající se stavbou nových bytů (projekt Suomi Hloubětín) a to od developerské firmy Imos development. Developer z finské skupiny YIT zde plánuje vybudovat 900 bytů. Tento projekt se tak řadí mezi jeho největší stavební počin v České republice a samotný začátek stavby plánuje již na letošní rok. Celková investice se odhaduje na několik miliard korun, které si Finové zafinancují z vlastních zdrojů.Obchodní ředitelka společnosti Imos development k tomuto tématu uvedla: „Rozhodnutí o prodeji projektu odpovídá strategii a záměrům naší firmy.“ Tuto společnost ovládá jihomoravský stavební magnát Jiří Rulíšek, největší akcionář celé developerské skupiny Imos a bohužel ani on, ani stávající nový vlastník se nevyjádřili k finanční výši celé transakce. Podle zdrojů z trhu se ale jedná o stovky miliónů korun.

Pozemek, o který projevila zájem společnost YIT Stavo, se nachází ve velmi žádaném a developery oblíbeném místě – mezi ulicí Kolbenova a říčkou Rokytka. I to je jeden z hlavních důvodů, proč se dostal do středu zájmu velkých investorů. Vedoucí prodejů a akvizic v poradenské společnosti CBRE Jan Hospodář k tomuto podotkl: „Rezidenční developeři získali důvěru v budoucí velký potenciál průmyslové oblasti Vysočan a postupně zde investují do brownfieldových lokalit a připravují jejich dlouhodobý rozvoj.

Místo, o které je takový zájem, sloužilo za první republiky jako kolonie pod názvem Čína. Jednalo se o svépomocné stavby, určené jako nouzové bydlení pro chudé. Vznikly z vyřazených železničních vagonů, které časem vytlačily tehdy tolik populární zahrádkářské kolonie.

Velké nákupy velkých developerů

V získávání pozemků za účelem výstavby nových bytů, zvýšili svoji aktivitu co se realitního trhu týká i další velcí, známí developeři. Mezi ně se řadí i společnost Ekospol, pod vedením Evžena Korce. I ta si urvala svůj díl a to v podobě koupeného projektu na více než osm set bytů v Praze Hostivaři, od skupiny CTY. Informace o této transakci přišla velmi krátce před zveřejněním o zprávách týkajících se nákupu velkého projektu v Praze 9 ze strany finské developerské společnosti YIT Stavo.

Může Vás zajímat:  Praha - Až čtvrtinu bytů v ČR si koupí cizinci, a to především z bývalého SSSR

Ovšem ani Skanska Reality, taktéž společnost zaměřující se na výstavbu nových bytů, nezůstává pozadu. Od společností Karlín Group a Ungelt Partners odkoupila obrovský rezidenční projekt River Gardens Východ v Karlíně, čítající více nežli pět set bytů.

To takový Central Group miliardáře Dušana Kunovského, známého jako největšího skupovatele pražských pozemků, zatím letos ohlásil nákup pouze dvou menších parcel, nacházejících se v Horních Měcholupech a Stodůlkách. A to i přesto, že má pro tento rok vyčleněny na samotné akvizice neskutečných 1,5 miliard korun.

Ačkoliv se společnost YIT Stavo řadí mezi nováčky na našem developerském trhu (na trh České republiky vstoupila teprve v roce 2008), postarala se o největší akvizici poslední doby a tím se velmi rychle zařadila mezi pražské top developery. Jejich ambice však dosahují ještě dál. Cílem této společnosti je zařadit se mezi první developerskou pětici. Našlápnuto má opravdu skvěle. Jejich posledním počinem v pražském portfoliu developera byl projekt Green Motol o 137 bytech. Ačkoliv se začalo stavět teprve na začátku letošního roku, ani ne v jeho polovině přichází s dalším projektem – stavbou v Hloubětíně.zdroj

Zanechat komentář