Praha - Až čtvrtinu bytů v ČR si koupí cizinci, a to především z bývalého SSSR

12 února, 2015
0 komentářů

02-12-2-zip

V posledních měsících si cizince začali mnohem více kupovat nové byty v České republice, a to zejména v Praze. Developeři hovoří o tom, že z celkového počtu zájemců o nové bydlení tvoří cizinci až jednu čtvrtinu. Pozoruhodný je i fakt, že nejvíce těchto zájemců pochází ze zemí bývalého sovětského bloku. Nejspíše se na tom podepisuje současné krize ekonomiky, v níž se Rusko nachází.Tuto skutečnost potvrzuje i mluvčí Central Group Milan Jankovský, který upřesnil, že jde především o cizince pocházející z Ukrajiny, Ruska, Kazachstánu anebo Ázerbajdžánu a ostatních postsovětských zemí. U společnosti Central Group tvoří tito zájemci až 28 procent.

Cizinci byty v Praze nakupují za účelem kvalitní investice. Může za to zejména slábnoucí rubl a vysoké úrokové sazby, jež na ruském trhu panují. Zcela běžně se pohybují mezi 20 až 30 procenty. V našich podmínkách se dostaneme na pouhá 3 až 3,5 procenta. Po koupi bytu v něm ale pochopitelně cizinci nežijí. Jejich vízum je totiž omezené v době trvání pouhého půl roku. Byt tak úspěšně pronajmou, což potvrzuje i Jana Pascheková pracující v česko- ruské realitní kanceláři Ellington.

Logicky se vším souvisí i to, že spousta developerů zaměstnává zahraniční prodejce. Ti jsou totiž mnohem efektivněji reagovat na přání zahraničních zákazníků, kteří přijedou, a potřebují se během nějakých 10 dní velmi rychle rozhodnout pro koupi nemovitosti.

Kupujícími určitě nejsou jen obyvatelé bývalého SSSR. Nejvíce bytů v tuzemsku vlastní Slováci. Zájem ale často projevují i Vietnamci, Australané anebo Američani. Zapomenout přitom nemůžeme ani na Izraelce. Kolik nemovitostí ale cizinci opravdu vlastní, jen tak jednoduše nezjistíme. Mnohdy jsou totiž součásti firmy mající v tuzemsku sídlo.

Podle serveru Sreality.cz se nejčastěji nakupují byty v Praze a také v Ústí nad Labem a jeho okolí. Průměrná doba, za níž se prodají, činí 3 měsíce. Naopak nejdelší dobu jsou v nabídkách byty na Zlínsku, či Plzeňsku.zdroj

Může Vás zajímat:  Současné nové byty jsou pro mnoho lidí finančně nedostupné

Zanechat komentář