Prahu v budoucnu čeká obnova tradičních městských částí, celé nové čtvrti i parky

29 března, 2021
0 komentářů

Zástupci Institutu plánování a rozvoje a pražského magistrátu představili budoucí podobu oblasti kolem Vltavy. Změny k lepšímu jsou plánovány například ve čtvrtí Bubny, v oblasti stanice metra Vltavská, na řadě je i Štvanice a Rohanský ostrov.

U stanice metra Vltavská se plánuje výstavba nového koncertního sálu Vltavská filharmonie. Projekt oživení částí Prahy, které zatím dostatečně nevyužívají svého potenciálu, má nastartovat Konsorcium v čele s ateliérem Henning Larsen. Návrhy mají vzejít z veřejné soutěže.

Štvanice jako rekreační zóna volnočasových aktivit

Pozadu nezůstane ani ostrov Štvanice, který má dlouhou tradici volnočasových aktivit.  Jak jméno napovídá, v 17. století se zde pořádaly hony na zvěř. V 19. století zde byl otevřen tenisový klub a v nedávné době i hokejový stadion.

Ostrov se má opět stát centrem volnočasových aktivit. Navíc je plánovaná výstavba lávky, která propojí Holešovickou tržnici s Rohanským ostrovem. Ta by měla být dokončena do dvou let. Rozpočet na projekt architektů Marka Blanky a Petra Teje je 220 milionů korun.

Nová Holešovická tržnice nabídne gastronomii, kulturu a zábavu

Kompletně revitalizovaná bude také Holešovická tržnice, kde kromě gastronomických služeb bude k dispozici prostor pro alternativní kulturní akce. V areálu vzniknou nové budovy a počítá se také s otevřením nových vstupů.

Původní komín nahradí vyhlídková věž a plánuje se vybudováním parkové plochy. Rozpočet na přeměnu tržnice v gastronomické, zábavní a kulturní centrum s výhledem na 15 let se odhaduje na dvě až tři miliardy korun.

Parky a bytová výstavba na Rohanském ostrově

Na Rohanském ostrově vznikne ploše 88 hektarů za přispění soukromých i veřejných investic zcela nová čtvrť. Kromě toho čeká rekonstrukce také Libeňský most a dost možná dojde i na výstavbu dalšího nového mostu.

Mezi Rohanským ostrovem a Palmovkou vznikne na pozemcích města a dopravního podniku park a městské byty, které mají nabídnout možnost dostupného bydlení.

Může Vás zajímat:  Vývoj na trhu s byty v Praze

Na pozemcích, kde dnes stojí nevyužívané drážní budovy, začne v roce 2024 výstavba zcela nové čtvrti Bubny-Zátory. Zde by mělo vzniknout 11 tisíc bytů. Nová čtvrť se stane domovem pro přibližně 25 tisíc obyvatel. Těm bude k dispozici i nový park, který vznikne na ploše šesti hektarů a propojí pravý břeh Vltavy, Výstaviště a Stromovku.

Modernizace trojské kotliny

K podstatnému zlepšení dojde i v Troji, kde bude ještě letos vybudována nová lávka s propojením z Papírenské ulice. V současnosti se pracuje také na protipovodňové ochraně ZOO. Revitalizace trojské kotliny by měla být dokončena během příštích deseti let.

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář