Pražané musí na průměrný byt pracovat o pět let déle než obyvatelé Vídně či Varšavy

15 března, 2021
0 komentářů

Přesto, že se dostupnost bydlení v hlavním městě v loňském roce nepatrně zlepšila, obyvatelé hlavních měst okolních zemí jsou na tom daleko lépe. Pražané musí na průměrný byt s plochou 70 m² vydělávat téměř 14 let.

Vyplývá to z dat CG-Indexu dostupnosti bydlení společnosti Central Group, která je největším rezidenčním stavitelem v Česku. Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze je 48 035 Kč a průměrný nový byt s plochou 70 m² se dnes prodává za 8 003 414 Kč.

CG-Index dostupnosti bydlení potvrzuje nepoměr mezd a cen nemovitostí

Index používá k analýze data z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) ministerstva práce a sociálních věcí. Ceny bydlení pak pochází z analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality. CG-Index vystihuje velice přesně situaci ohledně bydlení v hlavním městě, neboť jeho ukazatele jsou upraveny na specifickou situaci Prahy, kde jsou příjmy a ceny bytů odlišné od zbytku republiky.

Důvodem nízké dostupnosti bydlení v Praze je i nedostatečný objem výstavby

Průměrný obyvatel Prahy musí v současnosti za nový byt (70 m²) zaplatit mzdu za 13,9 roku. Před rokem to bylo o něco víc (14,1 roku). Důvod pro tento rozdíl je fakt, že průměrná mzda rostla rychleji (+ 4,5 %) než ceny bytů (+2,1 %).

Kdo z našich sousedů na byt v hlavním městě našetří nejrychleji?

Při srovnání průměrných mezd a cen bytů v hlavních městech sousedních zemí je bydlení dlouhodobě nejméně dostupné právě v Praze. Obyvatele Berlína si byt koupí už za 8ročních mezd, následuje Varšava (8,5), Vídeň (8,7), Mnichov (11,8) a Bratislava (11,9).

Podle Dušana Kunovského, šéfa společnosti Central Group, trvá například ve Vídní nebo v Mnichově povolování nových projektů mnohem kratší dobu, a tak se v těchto městech staví na tisíc obyvatel dvakrát až třikrát vice bytů než v Praze.

Může Vás zajímat:  Pražská výstavba zaostává. Problém je v legislativě i financích

Od roku 2015 došlo v Praze k 96% nárůstu cen

Na růstu cen, a tedy nižší dostupnosti bydlení se podílí kromě zdlouhavého povolovacího procesu také růst cen stavebních pozemků, stavebních prací a materiálů. Díky tomu se ceny nových bytů od roku 2015 téměř zdvojnásobily. Za posledních šest let vzrostla průměrná cena za metr čtvereční plochy z 56 tisíc na více než 100 tisíc korun.

Zlevňování se nechystá, ceny budou spíš stagnovat

V tomto roce bude růst cen pravděpodobně jen velmi mírný, případně budou ceny stagnovat. Poklesu cen brání trvale nedostatečná nabídka a zlevnit mohou jen nemovitosti již předražené nebo v méně atraktivních lokalitách.

Koronakrize změnila strukturu poptávky po nemovitostech

Z důvodu omezeného cestování a odlivu turistů došlo k poklesu zájmu o koupi nemovitostí zahraničními investory. Také již nedochází ke spekulativním nákupům bytů za účelem krátkodobého pronájmu v širším centru Prahy.

Naopak vzrůstá počet lidí, kteří chtějí v nejisté době bezpečně uložit a zhodnotit svoje úspory a ochránit je před inflací.

Pro zájemce, kteří chtějí k nákupu nemovitosti použít hypotéku je právě nyní vhodná doba. Hypoteční úvěry jsou mnohem dostupnější než v minulosti a roční průměrná úroková míra v roce 2020 byla jen 2,02 %.

zdroj: central-group.cz

Zanechat komentář