Pražská výstavba zaostává. Problém je v legislativě i financích

23 září, 2022
0 komentářů

Odkládání platnosti nového stavebního zákona v kombinaci s pro Prahu nevýhodným mechanismem přerozdělování peněz i nesourodými představami vedení města jsou hlavními důvody pomalé bytové výstavby v hlavním městě. Developeři jen doufají, že se situace co nejdříve změní.

„Vláda se odmítá finančně podílet na velkých infrastrukturních stavbách, přičemž rozpočtové určení daní je pro Prahu, která vytváří více než třetinu HDP celé země, nevýhodné. To je fatální, smrtící mix,“ říká pražský radní pro správu majetku Jan Chabr. A nespravedlnost vnímá i řada dalších zastupitelů, kteří upozorňují, že snaživé samosprávy, které aktivně usilují o rozvoj, nemají žádný podíl z DPH odvedené stavebníky. „Náprava by mohla spočívat v ponechání určitého procenta z prostavěné daně obcím, v nichž se projekt realizoval. Inspirovat se můžeme v Německu, kde z výstavby přiteče do rozpočtu samosprávy i tisícinásobek toho, co v Česku,“ míní zastupitel Ondřej Prokop.

Dalším problémem, podle developerů klíčovým, je pak odkládání nového stavebního zákona. Od něj si stavebníci slibovali jednodušší a rychlejší povolovací proces i méně administrativy. Jeho zavedení se ale dál odkládá. V Praze přitom čeká na schválení výstavby stále více bytů - aktuálně 134 tisíc. Dostupných bytů je naopak kritický nedostatek a aktuální deficit se pohybuje okolo počtu 30 tisíc bytů.

Zdroj: e15.cz

Může Vás zajímat:  Ceny nových bytů v Praze navzdory nejisté ekonomické situaci a chybějícím turistům i nadále rostou

Zanechat komentář