Pražský developer (Karlín Group) plánuje výstavbu 500 nájemních bytů pro studenty v Holešovicích na Praze 7.

13 května, 2015
0 komentářů

Samotná výstavba nájemních, studentských bytů v poslední době oslovuje stále širší spektrum investorů. Podnět k tomuto počinu zřejmě dávají dobré zkušenosti již fungujících zařízení tohoto druhu v Praze. Jak se zdá, ty nemají o nájemníky nouzi.

Developer Karlín Group se proto pustil s chutí do projektu studentského bydlení, jehož kapacita počítá s více jak pěti sty lůžky. S touto společností úzce spolupracuje jejich obchodní partner, který stejně jako zakladatel Karlín Group Serge Borenstein, pochází z Belgie, vlastnící parcelu na nároží ulic Partyzánská a Na Zátorách v Praze Holešovicích. Ten chtěl prapůvodně na této parcele postavit kancelářskou budovu. Od tohoto plánu však v průběhu let upustil a spojil se právě se společností Karlín Group.K tomuto tématu se vyjádřil i HN generální ředitel Karlín Group Jan Ludvík: „Pracujeme na změně projektu. Měli jsme více nápadů, ale idea studentského bydlení vykrystalizovala jako nejlepší.“ Ten z celkových čtyř návrhů upřednostnil koncept architekta Pavla Hniličky.

Jak se dále vyjádřil Jan Ludvík, byl původní projekt administrativní navržený již v padesátých letech zastaralý a naprosto nevyhovující současným trendům. Dalším podnětem k odstoupení od původního plánu byl fakt, že by další kancelářské prostory v této pražské části těžko hledaly nové zájemce. Navíc z hlediska ekologie způsobí bytový dům výrazně menší dopravní zátěž než kanceláře. "Kdybychom kvůli předpisům neměli povinnost stavět garáže, tak bychom je možná vynechali úplně," dodal ještě Jan Ludvík s tím, že nyní se počítá asi se sedmdesáti parkovacími místy a naopak počítá s větším množstvím vzrostlejší zeleň.

Londýnská inspirace

"Náš projekt není plácnutím do vody, ale vychází z konkrétních zkušeností z jiných zemí a zároveň z přesvědčení, že pro tento obchodní model tu nazrál čas a je po něm poptávka," řekl Jan Ludvík a k tomuto ještě dodal, že inspirativní jsou pro ně již fungující studentské domy v Londýně.

Může Vás zajímat:  Nové Město - V Soukenické ulici na Praze 1 vzniknou nové byty. Novostavba by měla nahradit historický dům

A právě v tomto městě je zcela běžné rozprodávání malometrážních bytů drobným investorům. Ti tak mají garanci správu a výnos ze samotného pronájmu, tak jako je tomu například u rekreačních středisek. „Něco na ten způsob by mohlo fungovat i u nás. Zajištění ubytování potomkovi po dobu studií a při relativně malé investici, která má poměrně velkou jistotu návratnosti," říká Jan Ludvík.

Velmi podobné plány má i další developer – Daramis. Ten má v plánu začít stavět studentské byty již příští rok a to v Plzni, o celkové kapacitě kolem 400 bytů. Jan Ludvík jde s plány ještě dál: „Dokonce jsme naťukli i možnost, že by se projekt prezentoval bankovním klientům jako investiční produkt.“ Rozhodnutí není ještě konečné, protože na druhou stranu zvažuje společnost Karlín Group i možnost podílet se na projektu vlastnicky a tak si podržet pozici správce v partnerství s firmou, zaměřující se na provoz studentských domů.Zaručené bezpečí a hlavně soukromí

Ubytování prvních studentů v apartmánovém domě se plánuje na zimní semestr 2018. Není žádným tajemstvím, že investor se zaměřil na zahraniční nájemníky, tak jako v již fungujících soukromých kolejích v Praze. "Málokteré vysoké školy v Praze mají uspokojivou nabídku lepšího standardu bydlení pro studenty, kteří si to mohou dovolit," uvedl Jan Ludvík, proč se zaměřili právě na tento druh nájemníků.

Kuchyňku a samostatné sociální zařízení bude mít v tomto projektu každý pokoj. Samozřejmostí je kontrolovaný vstup do budovy, což zřejmě nejvíce ocení rodiče studentů. Jan Ludvík k tomuto dodal: „Zahraničních studentů do Prahy přijíždí několik tisíc ročně a jsou zvyklí na jiný standard, než se jim tu nabízí.“ V projektech je plánováno i s minimalizováním provozních nákladů. V praxi to znamená energetickou náročnost budovy a náklady na údržbu. Tento problém vyřešil developer menšími, jednolůžkovými pokoji. Toto odůvodnil Jan Ludvík slovy: „Člověk chce mít na pokoji soukromí, ale očekává i velkorysé a sofistikované společné prostory, kde se potkává s ostatními studenty.“

Velkou výhodou je podle projektu i samotná dopravní dostupnost. Nejenom že je to kousek do parku Stromovka, ale i minimální vzdálenost metra a vlakového nádraží. Tramvajová zastávka leží hned vedle pozemku.

Může Vás zajímat:  FINEP nabízí nové byty z dvanácté etapy projektu Prosek Park

Jak dále uvedl Jan Ludvík, samotnou výstavbu by měla sponzorovat banka: „Máme za sebou jednání s nejmenovanou bankou, která už u nás podobný projekt financovala a vůbec nemá problém tento koncept financovat na základě standardního úvěru na výstavbu developerského projektu.“

V rekonstruovaném panelovém domě v Praze Lhotce, se roku 2011 otevřela zřejmě první soukromá studentská kolej vyššího standardu v tuzemsku. O necelé dva roky později následovalo zprovoznění konkurenčního projektu K Botiči od společnosti Hamilton&Co v pražských Vršovicích. I toto zařízení se zrodilo rekonstrukcí budovy, kde měla dříve své sídlo právě Komerční banka.

Jak informovaly HN, investoři pracují na dalších projektech zaměřených na studentské bydlení, kromě již zmíněné Plzně i v Praze 6.zdroj

Zanechat komentář