Pražský rezidenční trh v první polovině roku 2020

12 října, 2020
0 komentářů

Shrnutí první poloviny roku 2020 a dopady pandemie COVID-19 na vývoj trhu

Pandemie viru COVID-19 a s ní spojená omezení nepopiratelně zasáhla celosvětovou ekonomiku a tím i ekonomiku České republiky. Jak tato situace zasáhla trh s rezidenčními nemovitostmi v Praze?

Rok 2019 byl úspěšný z hlediska celé české ekonomiky i rezidenčního trhu. Z analýz provedených společností ARTN počátkem roku 2020 ještě před vyhlášením nouzového stavu vyplývala prognóza pokračování růstu cen i nájmů v rezidenčním sektoru, stejně jako dobré podmínky pro investice do nemovitostí a podmínky jejich financování.

Do vývoje ekonomiky České republiky ale zasáhla opatření zavedené ke zmírnění dopadů celosvětové pandemie.
Poptávka po bytech klesla kvůli nejistotám, které situace vyvolala, potenciální kupci nákup nemovitostí často raději odložili. Transakce byly odkládány i kvůli omezení osobních prohlídek a v některých evropských zemích počet transakcí oproti stejnému období minulého roku poklesl až o 80 %.

Výstavby projektů, které již byly v procesu, zaznamenaly prodlevy v dodávkách materiálů či nedostatku zahraničních dělníků. Prodlevy ve výstavbě a přípravě nových projektů, které kvůli situaci nastaly, mohou způsobit nedostatečnou nabídku bytů na trhu.

 

“Na jaře klesl počet transakcí na trhu s nemovitostmi až o 80 %”

 

"Nemovitosti zůstávají stabilní investicí"

 

Nemovitosti ale zůstávají stabilní investicí, protože poptávka po nájemním bydlení klesat nebude a z dosavadního vývoje to vypadá, že nebude klesat ani jeho cena.

Nájemní trh v Praze sice naředily byty, které byly před krizí pronajímány jako krátkodobé ubytování turistům, dá se ale očekávat, že tyto byty se vrátí svému původnímu účelu ve chvíli obnovení turistického ruchu.

 

 

Průměrná cena m2 za veškeré prodané byty na území Hlavního města Prahy v jednotlivých měsících (byty v novostavbách, starších cihlových i panelových domech)

Může Vás zajímat:  Ceny nových bytů v Praze budou v roce 2021 stagnovat

Průměrná prodejní cena za m2 bytu v Praze stále konstantně po celý rok 2020 stoupá, za srpen byla 88 568 Kč, což je o 0,8 % více než předchozí měsíc a o 7,7 % více než v srpnu minulého roku.

Propad nastal pouze v lokalitách Prahy 1 a 2.

 

 

Počet prodaných bytů na území Hlavního města Prahy v jednotlivých měsících
(byty v novostavbách, starších cihlových i panelových domech)

Počet prodaných bytů v srpnu oproti červenci klesl ze 1336 na 955, ale stále je vyšší než v srpnu 2019.

Z grafu společnosti REAS je zřejmý mírný pokles transakcí na trhu v dubnu a květnu, v době největší nejistoty dalšího vývoje ekonomiky, od léta se trh ale evidentně znovu oživuje.

Jaký bude vývoj v následujícím období?

Vývoj také závisí na změnách podmínek financování – očekává se zlepšení podmínek na trhu hypoték a snížení úrokových sazeb, což by mělo vést k oživení trhu.

Úrokové sazby většiny centrálních bank v Evropě jsou velmi nízké a dle plánů ECB a dalších centrálních bank nízké i zůstanou v následujícím období – což by mohlo motivovat investice do nemovitostí ze strany lidí se stabilním příjmem a dopady krize zmírnit.

Pro pražský rezidenční trh tedy platí, že lze očekávat mírné zpoždění v povolování a výstavbě projektů, ale růst cen, nebo alespoň jejich stagnace, krizí dle dostupných dat narušen není.
Na trh stále přichází nové rezidenční projekty, které nabízejí kvalitní nemovitosti určené k vlastnímu bydlení i zajímavé možnosti investice.

ZipRealty report 1Q-2Q/2020

Článek je součástí reportu serveru ZipRealty, který mapuje dění na českém trhu s rezidenčními nemovitostmi a developerskými projekty se zaměřením na dopad pandemie COVID-19 na něj. Celý report je k dispozici zde.

Zanechat komentář