Pražský trh s novými byty – události posledních měsíců a výhled do budoucna

18 června, 2022
0 komentářů

Rok 2021 byl v oblasti prodeje bytů v Praze nejsilnějším rokem za posledních 13 let. Důvodů přitom bylo hned několik – od levných hypoték, až po očekávané zvyšování inflace. Nabídka bytů v Praze přitom dlouhodobě dalece zaostává za poptávkou, a dokonce naopak ještě klesá. Na konci roku 2021 činila nabídka v metropoli zhruba 2 850 jednotek, což je meziročně o 40 % méně. Výrazně přitom vzrostla poptávka ze strany větších investorů, investičních skupin a fondů, což je trend, který lze očekávat i nadále.

Prodeje bytů dosáhly v roce 2021 maxima

Prodeje bytů v hlavním městě dosáhly v roce 2021 maxima, a to i přesto, že průměrná roční nabídka byla na historickém minimu a ceny naopak astronomicky rostly – jednak proto, že poptávka vysoce převyšovala nabídku, a také proto, že rostly ceny stavebních materiálů. Svou roli sehrály výhodné úroky u hypoték, a to zejména v prvních třech kvartálech. Na přelomu roku pak zesílil zájem investorů o bezpečné uložení finančních prostředků, které při vysoké inflaci ztrácejí na hodnotě.

Rostly počty prodejů i ceny

Počet nových bytů, které se v Praze v roce 2021 prodaly, dosáhl celkově počtu 7 450 jednotek, což je o 28 procent více, než v roce předchozím. Zajímavým trendem byl přitom pokles zájmu o nejmenší byty typu garsoniér – v roce 2019 byl podíl prodaných 1+kk bytů 30,5 %, v roce 2021 to bylo zhruba 25 %.

Meziročně nabídková cena nových bytů zdražila o 24 procent. Průměrná cena za prodaný nový byt dosáhla v metropoli v posledním čtvrtletí minulého roku na 137 946 Kč/m2 , nabídková cena se ke konci roku 2021 vyšplhala k 144 408 Kč/m2. Pokud jde o výhled do budoucna, zastavení růstu cen odborníci neočekávají. Spíše by se tempo zdražování mohlo zpomalit a zároveň by se pomalu mohly přibližovat ceny starších bytů k cenám novostaveb.

Může Vás zajímat:  Co čeká pražský rezidenční trh v roce 2022?

Nabídka dlouhodobě nestačí

Nedostatečná nabídka byla stálicí na trhu pražských bytů během celého loňského roku. Ve 4. kvartále dosáhla dokonce historicky rekordního minima 2850 nových bytů, což je meziroční pokles o více než 40 procent. Důvodem extrémně nízké nabídky byla zejména rekordní poptávka a prodeje, které poprvé za celou historii přesáhly počet 7 tisíc nových bytů.

Co se týče zahájení staveb nových bytů, v loňském roce vzrostl jejich objem o 155 procent. Developeři se však vzhledem k situaci s komplikovaným povolováním projektů a také vzhledem k aktuální situaci na trhu začali připravovat k přesunu z primárního trhu na trh nájemní.

zdroj: TrendReport 2022

Zanechat komentář