Přehřívá se realitní trh?

19 května, 2021
0 komentářů

Průměrná cena za metr čtvereční bytu v Praze dosáhla 100 000 korun. Za jeden milion si tedy pořídíte menší pokoj o 10 m².

Ceny nemovitostí navzdory ekonomické recesi stále rostou

Loňský rok byl zároveň prvním rokem pandemie koronaviru. Většinu ekonomiky postihla recese, ale ceny bytů vzrostly o 11 %. Platy se proti tomu zvýšili pouze o 1 až 2 %.

Důvody růstu cen nemovitostí v době současné hospodářské recese jsou neobvyklé. Samozřejmě jsou ve hře známé faktory jako například nedostatek bytů v případě Prahy a nemožnost zhodnotit volné finanční prostředky jinak než relativně bezpečnou investicí do nemovitosti.

Vládní opatření přispěla k dalšímu růstu cen

V této nejisté době stát neučinil žádná opatření ke korekci rostoucích cen realit, naopak svými zásahy tento trend ještě podpořil. ČNB snížila úrokové sazby hypoték pod 2 %. Zároveň zrušila 4% daň z převodu nemovitých věcí. Výsledkem byl vysoký zájem o nákup nemovitostí, pokles nabídky a růst ceny.

Většinu bytů skupují investoři

Kdo těchto pobídek státu k nákupu nejvíce využil? Většinou to byli movití investoři. Vlastní bydlení si nyní mohou dovolit jen ti lépe finančně situovaní nebo ti, kteří akceptují perspektivu vysokých měsíčních splátek v horizontu 30 let.

Nedá se příliš předpokládat, že se cenový růst nemovitostí v dohledné době zbrzdí. Dlouhodobý růst cen přitahuje další investory, kteří tento trend dále podpoří. Jedinou šancí k nápravě této situace by bylo brzké a podstatné zlepšení ekonomické situace a růst příjmů obyvatelstva. To se ovšem za současné situace nezdá příliš realistické.

Co bude dál?

V roce 2003 kdy těsně před vstupem Česka do Evropské unie rostly ceny nemovitostí z obavy, že je začnou skupovat zahraniční investoři. To se s výjimkou Prahy nepotvrdilo a v následujících dvou letech ceny mírně klesaly.

Může Vás zajímat:  Ceny bytů v panelových domech vzrostly až o 20 % a stávají se alternativou pro investory

Může se opakovat situace z let 2007-2008 kdy ceny vzrostly o 50 % aby během dalších dvou let krize klesly až o 20 %? Nemovitostí bude stále nedostatek a potřeba bydlet nezmizí. Podle většiny expertů to tedy není moc pravděpodobné.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář