Privatizace téměř 4 000 pražských bytů bude pokračovat

29 prosince, 2014
0 komentářů

Nové vedení hlavního města Prahy chce pokračovat v již započatém projektu privatizace téměř 4 tisíců bytů. Program, který byl schválen již před dvěma lety, má celkem čtyři fáze. Zatím se však privatizace bytů především v lokalitách vybraných pražských sídlišť nesetkala s tak příznivou reakcí ze strany veřejnosti. I to patří mezi body, na kterých chce radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO) pracovat.Nové vedení Prahy, jehož součástí je i Lacko, se totiž chystá pokračovat v privatizaci bezmála čtyř tisíců bytů. Lacko v rozhovoru s ČTK řekl, že se zasadí za vznik zvláštního investičního fondu, na který budou peníze z prodeje uloženy. Zisk z prodeje, který je odhadován na téměř 4 miliardy korun, by Lacko rád využil na výstavbu sociálního bydlení.

Harmonogram privatizace schválila Praha již v květnu roku 2012 a rozdělila jej do čtyř fází. Původní prognózy hovořily o tom, že bude privatizace hotova již na podzim letošního roku, ale vše postupuje mnohem pomaleji. K prodeji jsou určeny především byty na sídlištích ve Vysočanech, Strašnicích, Stodůlkách, na Černém Mostě a v Řepích. Aktuálně se program privatizace nachází ve druhé fázi. Podle radního pro zdravotnictví Radka Lacka měli zatím případní zájemci možnost zakoupit pouze jednu třetinu bytů.

K prodeji jsou určeny především celé domy, které měla koupit jednotlivá bytová družstva. Zájem ale není takový, jaký zastupitelstvo původně předpokládalo. Pokud některé bytové družstvo koupi odmítne, zůstane příslušný dům nadále majetkem města.

Otázkou je, jak bude naloženo se ziskem z prodeje. Dlouhodobě se spekuluje o možnosti reinvestice získaných prostředků do sociálních projektů. Pravidla privatizace ale podobné účelové využití neumožňují. V praxi to znamená, že se peníze mohou rozpustit v běžném rozpočtu nebo mohou sloužit jako rezerva. To se ale Lackovi nezamlouvá a v rozhovoru pro ČTK nastínil jiný plán. V období ledna a února by rád nechal připravit materiály, na jejichž základě by vedení města rozhodlo o uložení peněz na speciální investiční fond.Ilustrační foto: Wikimedia Commons, zdroj

Může Vás zajímat:  Pražský developer CP Praha dluží 785 milionů Kč

Zanechat komentář