Proč i přes krizi ceny nemovitostí neklesají?

30 prosince, 2020
0 komentářů

Pandemie koronaviru zasáhla celou ekonomiku a mnozí doufají, že tato krize pomůže snížit vysoké ceny nemovitostí i nájemného, což se zatím až na výjimky nepotvrzuje. Odborníci na realitní trh poukazují na fakt, že se pravděpodobně nebude opakovat situace, která nastala v době finanční krize v roce 2008, kdy ceny nemovitostí poklesly až o desítky procent.

Na začátku pandemie navzdory preventivním opatřením české vlády, která omezila ekonomickou aktivitu ve společnosti, ceny nemovitostí v Praze v prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o 2 %. I přes ztíženou komunikaci s klienty a další omezení se bytů za první čtvrtletí prodalo ve srovnání s rokem 2019 dokonce o něco více.

 

V průběhu dalších měsíců pak ceny buď stagnovaly, nebo dokonce mírně rostly. Příčin je hned několik.

  • Na realitním trhu se ekonomický růst, nebo recese projeví ve změnách cen až za několik měsíců. Záleží na rozsahu negativních dopadů na ekonomiku, zaměstnanost a na přijatých vládních opatřeních. Během ekonomické recese v roce 2008 začaly ceny nemovitostí klesat až po roce a na původní úroveň se začaly vracet po dalších dvou letech.
  • V Česku, ale i v dalších evropských zemích, například v Německu nebo Portugalsku, je bytů obecně nedostatek. Nejvíce se tato situace projevuje v hlavních městech, kam se lidé se stěhují za lepšími pracovními příležitostmi. Problémem je většinou nedostatečná výstavba nových bytů a v případě Prahy i zdlouhavá povolovací řízení. To samozřejmě zvyšuje poptávku po bydlení a brání potenciálnímu snižování cen.
  • Z důvodu zmírnění dopadů pandemie byla zavedena opatření na podporu ekonomiky. Většina firem i navzdory nepříznivé ekonomické situaci není nucena propouštět zaměstnance, lidé mohou odložit splácení úvěrů, eventuelně nájemného. Úroky z hypotečních úvěrů se v Česku dostaly na historické minimum a ČNB zmírnila podmínky na jejich poskytování.
  • Investování do nemovitostí je mezi lidmi oblíbené, a navíc je relativně bezpečné. I přes krátkodobé poklesy se cena nemovitostí v dlouhodobě stále zvyšuje. V současnosti neexistuje na trhu produkt s nízkým rizikem, který by běžnému investorovi poskytl roční rentabilitu kolem 5 % (příjmy z pronájmu) a jehož hodnota v průběhu let dále poroste.
Může Vás zajímat:  Jak ovlivňuje pandemie COVID-19 ceny nemovitostí na podzim roku 2020

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář