Prodej bytů v Praze dosáhl rekordních čísel. Současná nabídka je ale historicky nejnižší

25 září, 2021
0 komentářů

Podle analýzy developerů Central Group, Trigema a Skanska Reality se za druhé čtvrtletí prodalo rekordních 2 650 nových bytů. V nabídce bylo ale jen 3 350 jednotek, což je za dobu sledování trhu nejméně.

Vysoká poptávka dále zvyšovala ceny, do kterých se navíc promítá zdražování stavebních materiálů a prací. Nabídková cena za metr čtvereční dosáhla v hlavním městě 129 410 korun, reálně se nové byty prodávaly průměrně za 118 480 korun za čtvereční metr.

V porovnání s prvním čtvrtletím se prodalo o 550 bytů více a za celý první půlrok našlo nové majitele 4 750 bytů. V meziročním srovnání jde o téměř dvojnásobný nárůst. Nejvíce se prodávaly byty 2+kk a třípokojové byty.

Navzdory stále rostoucím cenám i nízké nabídce bude letošní rok rekordní

Prodeje bytů za posledních devět měsíců neustále rostou a vysoký zájem dál podporuje obava z inflace. Byty v developerských projektech se vyprodají krátce po uvedeních na trh a dělají se na ně dokonce pořadníky. Majitel Central Group Dušan Kunovský očekává, že letošní rok bude z hlediska prodejů nejúspěšnější v historii.

I přes vysokou poptávku byla nabídka nových bytů nejnižší za dobu sledování trhu. Na konci prvního pololetí bylo v nabídce 3 350 bytů. Ve srovnání s prvním čtvrtletím je to o 850 jednotek méně a meziročně ubylo v nabídce 2 450 jednotek. Meziročně klesla nabídka o 40 %.

Nejoblíbenější jsou byty 2+kk

Dlouhodobě nejoblíbenější a nejprodávanější jsou byty 2+kk, kterých bylo v nabídce 40 %. Třípokojové byty tvoří čtvrtinu nabídky a podíl garsonek dosáhl 20 %. Velké čtyř a pětipokojové byty jsou zastoupeny výrazně méně.

Důvod k oslabení růstu cen bytů v Praze opravdu není

Nedostatečná nabídka dál podporuje růst cen bytů, které se zvýšily mezičtvrtletně o 5,6 % na 118 480 korun za metr čtvereční. V meziročním srovnání jde o nárůst o 9,4 %.

Může Vás zajímat:  Metr čtvereční bytu v Praze stojí už 146 tisíc

V Praze razantně vzrostly nabídkové ceny bytů, které se dosud neprodaly. Na konci června dosáhla průměrná nabídková cena metru čtverečního 129 410 korun. Jde o 6,5% nárůst ve srovnání s prvním čtvrtletím a meziročně se ceny zvýšily dokonce o 15 %. Nejvyšší nabídku a také objem prodejů zaznamenala Praha 5, kde dosáhla prodejní cena 127 988 korun za metr čtvereční.

zdroj: central-group.cz

Zanechat komentář