25.03.2023

Rodinné domy Nučice u Prahy: v prodeji jsou rodinné domy za Prahou

23.03.2023

Rezidence Kotlaska: v prodeji jsou byty na pražské Libni

18.03.2023

Bydlení Úvaly: v prodeji jsou byty a rodinné domy ze 4. etapy projektu

07.03.2023

Vivus Kolbenova II: byl spuštěn prodej projektu

03.03.2023

Lario: v prodeji jsou byty a rodinné domy na Praze 10

Více aktualit

Developerský projekt One Palmovka

V přípravě
Na Žertvách, Libeň, Praha 8

Detaily

 • ID:
  20328
 • Stav:
 • Developer:
  Discovery group, a.s.
 • Městská část / kraj:
  Praha 8
 • Lokalita:
  Libeň
 • Byty k nastěhování od:
  2025

O projektu

Lokalita: Palmovka je jednou z problémových oblastí pražské Libně na Praze 8 a v následujících letech se dočká výrazné proměny a revitalizace. V rámci ní bude na místě stávajícího autobusového nádraží při ulici Na Žertvách a náměstí Bohumila Hrabala vybudován nový polyfunkční komplex obsahující bydlení, obchodní centrum a dopravní terminál obsahující i stanici metra.

Kvůli výstavbě autobusového nádraží musela být kdysi zbořena část historické zástavby, dnes byla ale většina zázemí autobusových linek přesunuta na Českomoravskou nebo Černý Most, a tak je místo téměř nevyužívané. Je proto žádoucí tuto polohou velmi cennou lokalitu znovu začlenit do struktury zástavby, využít jejího potenciálu a vytvořit z ní živé multifunkční centrum lokality. Na zástavbu plochy s rozlohou kolem 50 000 m2 bylo zpracováváno již od roku 2002 několik záměrů, projekt byl ale vždy nakonec stále odkládán a dalšího postupu se nedočkal. Po mnoha letech se nyní projektu ujala česká společnost Landia Management, která se spojila s původním investorem Discovery Group pod název Akvo Praha a nyní chystá zrealizovat přepracovaný návrh polyfunkčního domu pod názvem One Palmovka. Ve spolupráci s architektonickou kanceláří Obermeyer Helika vytvořili objemovou studii a následně se řeší konkrétní podoba objektu.

Projekt: Měla by vzniknout novostavba městského bloku s šesti nadzemními podlažími, která tak výškou a objemem zapadne do okolní blokové zástavby. Nejedná se o uzavřený monoblok, ale živou strukturu, která bude částečně otevřena veřejnosti. Díky uskočení budovy od severní uliční čáry ulice Na Žertvách vznikne veřejný prostor s náměstím Bohumila Hrabala, stávající synagogou a zelení. Do náměstí je budova vyšší, na opačnou stranu, do ulice Na Hrázi, nižší díky uskočenému poslednímu podlaží. Při ulici Na Hrázi vznikne druhé menší náměstí, oba veřejné prostory spolu budou propojeny vnitřním atriem obchodní pasáže.

One Palmovka nabídne přibližně 500 bytových jednotek, které budou převážně menší velikosti s jedním nebo dvěma pokoji. V parteru je navržena obchodní pasáž, celkově návrh počítá s 6 000 m2 obchodní plochy využité na supermarket, restaurace, kavárny, služby a obchody. Dvě podzemní podlaží zaberou garáže pro automobily. Zároveň bude stavba sloužit jako dopravní terminál přímo spojený se vstupem do stanice metra Palmovka, zastávkami autobusu a tramvají, zázemím pro elektrobusy a trolejbusy i pro řidiče a cestující. V rámci tohoto důležitého dopravního uzlu pro veřejnou dopravu bude myšleno i na chodce, pro které budou vybudovány komfortní a bezpečně trasy.

Časový horizont: Aktuálně má již developer potřebnou smlouvu s dopravním podnikem a pracuje na získání územního rozhodnutí. Pokud projekt půjde podle plánu, výstavba by měla začít do roku 2022 a být dokončena kolem roku 2025. V rámci revitalizace a oživení oblasti jsou plánovány i další zásahy – již nyní probíhají úpravy veřejných prostor a řeší se proměna náměstí Bohumila Hrabala, na němž má vzniknout také umělecké dílo připomínající tohoto slavného libeňského rodáka.

Do budoucna celá oblast projde velkými změnami. Je plánován například i nový park na kopci nad Palmovkou se sportovišti a vyhlídkou na město. Vedení městské části zpracovává územní studii, která bude podkladem pro dlouhodobý rozvoj oblasti a zabývat širší oblastí Palmovky až po nádraží Dolní Libeň, Krejcárek či Balabenku, revitalizaci Rokytky a Elsnicova náměstí nebo řešení a zklidnění dopravy a zkvalitnění veřejných prostor. Prozatím jsou realizovány menší změny jako nová dlažba chodníků, městský mobiliář nebo doplnění zeleně – mluví se o využití popínavých rostlin na sloupy trakčního vedení, jelikož kvůli podzemnímu vedení trasy metra není možno v místě sázet stromy. O informování a zapojování veřejnosti do změn v lokalitě se snaží iniciativa PalmovkaTEĎ.

Co si o projektu “One Palmovka” a jeho okolí myslíte? Sdělte nám své zkušenosti s lokalitou či developerskou společností

Podobné novostavby

Všechny doporučené developerské projekty