30.09.2023

Top rezidence Jenerálka: v prodeji jsou rodinné domy a vily na Praze 6

28.09.2023

Nuselský pivovar: v prodeji jsou nyní lofty v historické části projektu

26.09.2023

Rezidence Chodovec: byl spuštěn prodej bytů na Praze 4

24.09.2023

Nad Zlatou řekou: v prodeji jsou stavební pozemky v okrese Benešov

20.09.2023

Výhledy Řeporyje: byl spuštěn prodej bytů na Praze 5

Více aktualit

Nákladové nádraží Žižkov - byty v projektu Žižkov City

V přípravě
Nákladové nádraží Žižkov, Žižkov, Praha 3

Detaily

 • ID:
  8836
 • Stav:
 • Developer:
 • Městská část / kraj:
  Praha 3
 • Lokalita:
  Žižkov
 • Byty k nastěhování od:
  projekt v přípravě

O projektu

Lokalita: Nákladové nádraží Žižkov - byty, kanceláře i občanská vybavenost na místě bronwfieldu. Nová multifunkční městská čtvrť s názvem Žižkov City se bude rozkládat na místě současného Nákladového nádraží Praha Žižkov na Praze 3. Jedná se o v současné chvíli nevyužívaný prostor o celkové rozloze přes 330 000 m2 s dominantou v památkově chráněné funkcionalistické budově nákladového nádraží. Areál ohraničují ulice Jana Želivského, Malešická a U Nákladového nádraží. O revitalizaci tohoto brownfieldu se diskutuje již od začátku tisíciletí, kdy byl na nádraží provoz ukončen.

Jedná se o atraktivní lokalitu z hlediska dostupnosti i občanské vybavenosti. Je velmi dobře napojena na síť MHD, v blízkosti jsou zastávky autobusu i tramvaje, stanice metra Želivského je vzdálena deset minut pěšky. Občanská vybavenost nabízí vše potřebné včetně vzdělávacích a sportovních zařízení, kultury včetně kina, obchodů, restaurací a kaváren. V blízkosti areálu se také nachází několik parků jako Židovské pece, Olšanské hřbitovy, Parukářka nebo Malešický park.

O projektu: Developerské společnosti Sekyra Group, Penta a Central Group společně se zástupci města pracují na projektu nové převážně rezidenční čtvrti. Ta by měla nabídnout kolem 7 500 nových bytů pro přibližně 15 000 obyvatel, občanskou vybavenost a významný podíl zeleně.

Velkou část území zabírá budova nádraží s přilehlými sklady. Ta by se měla stát kulturním, vzdělávacím a společenským centrem nové čtvrti a pomoci celou lokalitu oživit. Umístěn do ní bude mix funkcí, uvažuje se o škole, sídle Národního filmového archivu, komerčních nebytových prostorech, loftových kancelářích, coworkingovém centru a zřejmě zde vznikne největší uzavřený veřejný prostor s přiléhajícím náměstím a parkem v Praze.

Mezi rameny budovy totiž vznikne velké náměstí, do kterého bude orientován parter s obchody a službami, zároveň se stane místem pořádání různých akcí jako jsou letní kina, food festivaly a podobně. Na náměstí bude navazovat podél bývalé železniční trasy pás zeleně procházející celým územím a kolmo na něj vznikne alej se stromořadím. Developeři chtějí také na střeše nádražní budovy vybudovat dvoupodlažní nástavbu s nájemními byty. V přední části, do ulice Jana Želivského, bude orientována administrativní budova doplněná hotelem či jednostranně orientovanými byty. Díky tomu bude akusticky oddělena rezidenční část od této rušné městské třídy. Bytové domy budou developeři stavět okolo nádražní budovy.

Časový horizont: Definitivní podoba nové čtvrti, stejně jako termíny výstavby, zatím jasné nejsou. Stále se diskutuje o místě vedení tramvajové trati a případné napojení trasy metra D, konkrétních funkcích revitalizované budovy nádraží a umístění veřejné vybavenosti. Krokem vpřed bylo v únoru 2020 ale podepsání „Memoranda o vzájemné spolupráci s cílem konverze Nákladového nádraží Praha-Žižkov“ – dokumentu s plány na revitalizaci, který podepsali zástupci města i městské části, Ministerstva kultury a společnost Žižkov Station Development, která sdružuje vlastníky pozemků - České dráhy a developera Sekyra Group.

Výstavba začne z ulice Jana Želivského a bude postupovat v několika etapách od západu k východu. V ideálním případě by mohla být rekonstrukce historické budovy hotova v roce 2022 a od roku 2023 by se mohly začít stavět v jejím okolí ostatní budovy nové čtvrti.

Lokalita

Nákladové nádraží Žižkov, Žižkov, Praha 3

Co si o projektu “Nákladové nádraží Žižkov - byty v projektu Žižkov City” a jeho okolí myslíte? Sdělte nám své zkušenosti s lokalitou či developerskou společností

Podobné novostavby

Všechny doporučené developerské projekty