Průměrné sazby hypoték se razantně zvýší. Současnou nízkou úroveň udržují nezpracované žádosti

9 června, 2021
0 komentářů

V letošním roce odborníci předpokládají nárůst úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Zdánlivě se tak až na výjimky zatím nestalo. Podle údajů Hypoindexu společnosti Fincentrum byla průměrná sazba hypoték, které banky vyřizovaly v průběhu dubna 1,98 %. Díky nebývalému zájmu o úvěry, který navíc podpořily zprávy o jejich zdražení, byly banky zavaleny žádostmi s nižšími sazbami z předchozích měsíců. Noví zájemci se však museli spokojit s nabídkovými sazbami kolem 2,2 %.

Současné nabídkové sazby již dosahují 2,5 %

V květnu by se údaje ohledně průměrné sazby měli přiblížit realitě a průměrná úroková sazba zcela jistě překročí 2 %. Již v průběhu dubna totiž většina bank zvýšila sazby hypoték k hranici 2,5 %.

Úroková sazba, která pokryje inflaci je stále výhodná

Podle expertů jsou však sazby hypoték stále poměrně nízké. Pokud budeme uvažovat čistě ekonomicky, výhodná je každá sazba až do úrovně inflace. Znamená to, že by se v současnosti vyplatilo vzít hypotéku i při úrokové sazbě 3,5 %.

Pokud sazby hypoték v budoucnu této úrovně dosáhnou, poptávka se dočasně zbrzdí a zcela jistě ubyde úvěrů na refinancování. V případě nových hypoték si budou muset lidé zvyknout na novou realitu a za několik měsíců realitní trh opět ožije.

I přes nejistou ekonomickou situaci dosáhl realitní trh rekordních hodnot

Lidé, kteří již byli rozhodnutí investovat do nemovitosti se na začátku roku snažili ještě na poslední chvíli využít historicky nízkých úrokových sazeb. Letošní březen byl co do objemu poskytnutých hypoték nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu.

V dubnu pak poptávka po hypotékách z důvodu růstu sazeb poněkud poklesla. I přesto poskytly banky za tento měsíc úvěry za více než 39 miliard korun a duben se tak stal druhým nejsilnějším měsícem za dobu trvání Hypoindexu, který sleduje vývoj hypoték již od roku 2003.

Může Vás zajímat:  Sazby hypoték jsou na vrcholu, čeká nás stabilizace

Zanechat komentář