Novostavby Petrovice - Nové Byty Petrovice | Všechny Projekty

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Žádná hodnocení zatím)
Loading...
Promiňte, ale nenašlo žádnou nemovitost podle vašeho kritéria. Zkuste zadat odlišné kritéria.
Čtvrť a její charakteristika

Na jihovýchodě města Prahy leží městská část Petrovice, která spadá do městského obvodu Praha 10 a správního obvodu Praha 15. Plocha této městské části činí 179 ha, žije zde 6 tisíc obyvatel. Sousedy Petrovic tvoří na severu čtvrti Hostivař a Horní Měcholupy, na východě Uhříněves, na jihu Křeslice, na jihozápadě Újezd u Průhonic, na západě Háje. Historie Petrovic sahá daleko do minulosti, první zmínky o ní spadají do období 14. století. Jde o vesnici, která se ale na přelomu 80. a 90. let 20. století rozrostla o velké sídliště, které tvoří velkou část této čtvrti. Starou část Petrovic tvoří původní vilová výstavba. Hlavně na západní straně obce nedaleko Hostivařské přehrady se nyní hodně staví.

Kulturní památky

Úplně nejstarší kulturní památkou v Petrovicích je kostel svatého Jakuba Staršího. Jde o velmi starou gotickou stavbu, vykazující dokonce ještě románské prvky. Stavební průzkumy ukázaly, že původní stavba vznikla zřejmě ve 2. polovině 13. století. V kostele se nacházejí vzácné pozdně gotické malby. Nejcennější z nich je Panna Marie Ochranitelka. Kromě toho zde vznikla i stará tvrz, kterou písemné dokumenty datují do roku 1489, ovšem průzkumy ji posouvají ještě dále do minulosti. Na počátku 18. století ale v místech středověké tvrze vystaví v roce 1716 nový majitel Petrovic barokní zámek, který se dochoval až do dnešních dnů. Jde o jednoduchou jednopatrovou stavbu, která má tvar obdélníku. V 18. století došlo také k rekonstrukci a rozšíření barokního kostelíka svatého Jakuba. Roku 1776 v něm také byla zřízena zvonice. Další přestavba kostela spadá do roku 1910. K zámečku náležely také hospodářské budovy, po roce 1946 na nich vznikl státní statek. Areál zámečku je současné době zchátralý. Sice ho získali příbuzní bývalého majitele, ale nemají o něj zájem a budova je v dezolátním stavu.

Zábava

V Petrovicích nabízí zábavu například rodinné centrum Čtyřlístek na Milánské ulici. Na Edisonově ulici můžete využít služeb petrovické místní knihovny. Ve společenském sále úřadu Městské části Praha-Petrovice se průběžně konají různé kulturní akce, například koncerty, přednášky, divadelní představení, stejně tak Místní knihovna pořádá různé akce související s literaturou. Jinak za kulturou musíte do centra města. Pokud se dostanete autobusem ke stanici metra Háje, potom na Václavské náměstí je to metrem asi 20 minut. V okolí Václavského náměstí potom najdete celou řadu různých kulturních příležitostí, například divadla, kina, výstavy. Kromě toho v Petrovicích funguje cvičení a klub pro seniory, který zajišťuje různé aktivity pro starší občany. Dům dětí a mládeže funguje na Golfové ulici, jenž nabízí rozmanité volnočasové aktivity pro mladé, jedná se například o různé tvořivé výtvarné dílny, divadlo i sport a kluby.

Příroda

Petrovicemi protéká potok Botič, kolem se nachází jeho údolí. Patří sem i vzdutí Hostivařské přehrady a také Milíčovský potok, na němž leží hned dvě retenční nádrže. Přírodní park Botič-Milíčov, v němž mohou obyvatelé Petrovic relaxovat, se nalézá v jihovýchodním směru od Euklidovy ulice. Na severu čtvrti potom narazíte na další přírodní park Hostivař-Záběhlice. Kromě toho západně od Botiče poblíž Newtonovy ulice leží i zahrádkářská osada.

Sportoviště

Sportovní vyžití v Petrovicích zajišťuje TJ Sokol sídlící na Bellově ulici. V nabídce je zde volejbal, nohejbal, stolní tenis, aerobik, badminton, florbal. Kromě toho mohou zdejší návštěvníci využít i čtyři tenisové kurty. Dále jde Rugby klub Petrovice, který funguje na Grammově ulici. Sportovní centrum Petrovice v Edisonově ulici nabízí zázemí pro jógu, pilates, TRX, bodystyling. Squash Stamet v Novopetrovické ulici poskytuje široké veřejnosti celkem čtyři squashové kurty, dále posilovnu, saunu a bazén k ochlazení, solárium a whirpool. Na Milánské ulici narazíte na krytý bazén, který je součástí rodinného centra Čtyřlístek.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Městská část Praha-Petrovice má svoji radnici na adrese v Edisonově ulici. Úřední hodiny pro veřejnost jsou v pondělí a ve středu od 8.00 do 11.30 hodin a od 12.30 do 18.00 hodin, úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 11.30 hodin a od 12.30 do 16.00 hodin, v pátek potom pouze od 8.00 do 11.30 hodin. Zdravotnická péče je zajištěna v petrovické poliklinice, která sídlí na Ohmově ulici. Mateřské školy jsou umístěny v ulici Jakobiho, dále MŠ Slunečnice v Milánské ulici a soukromá mateřská škola Dino Preschool v Bellově ulici. Kromě toho je zde i soukromá mateřská a umělecká školka Muška, která má svoji budovu na Edisonově ulici. Jde celkem o čtyři mateřské školky, z toho dvě jsou soukromé. Základní školy mají své sídlo na Dopplerově ulici, ovšem další budova školy se nachází na Edisonově ulici. Další základní školu najdete na Veronském náměstí a konečně třetí a poslední základní škola je soukromá, jedná se o Dino-preschool v Bellově ulici. Nechybí ani jedna střední škola, a sice soukromé gymnázium Altis v Dopplerově ulici.

Nákupní možnosti

Pro obyvatele Petrovic jsou samozřejmě velice důležité i supermarkety ve čtvrti a jejím bezprostředním okolí, které zaučují dostatečné nákupní možnosti. Na Hornoměcholupské ulici narazíte na prodejnu Billy a Lidlu. Dále jsou v blízkosti na Hájích v Opatovské ulici Lidl, v Hlavatého ulici Penny Market, v Arkalycké Albert. Stejně tak se Albert nachází i v sousední Hostivaři v ulici plukovníka Mráze.

Doprava

Přímo do Petrovic sice metro nejezdí, ale velmi blízko končí trasa metra A. Poslední stanicí této linky jsou Háje, z nichž míří řada autobusů i do Petrovic. Některé autobusy ve směru do Petrovic startují také ze stanice Skalka. Tramvajové trasy sem také nevedou, ale autobusy tvoří dobrou spojnici mezi touto čtvrtí a stanicemi metra. Jezdí tudy linky číslo 125, 175, 183, 240, 267, 296, dále 381, 382, 383, 387. Pokud jde o linku číslo 125, zajišťuje spojení mezi Smíchovským nádražím a Skalkou, další z linek číslo 175 má namířeno z centra Prahy z autobusového nádraží Praha Florenc na Sídliště Petrovice. Spojení zde tvoří i autobusová linka číslo 183, která jezdí mezi Sídlištěm Čimice a konečnou metra linky A na Hájích. Autobusy číslo 240 pro změnu míří z Černého Mostu na Háje. Konečně autobusové linky pyšnící se číslem 267 mají na starosti spojení z Hájů do Nedvězího. Rovněž linka 296 propojuje Háje a Horní Počernice. Příměstské linky číslo 381 spojují Háje a Kutnou Horu, autobusovou stanici, dále 382 Háje a Sázavu, 383 Háje a Chocerady a posledním autobusem mířícím přes tuto oblast je 387 propojující Háje a Uhlířské Janovice. Dobrá dopravní obslužnost platí i v případě automobilové dopravy. V minulosti byla nejdůležitější petrovickou dopravní tepnou Edisonova ulice. Nyní je tato doprava řešena obchvatem kolem Petrovic, vede mezi Jižním Městem, Uhříněvsí a Horními Měcholupy. V jižní části je na jihu Novopetrovická ulice, které rozděluje petrovické sídliště, ve východní části čtvrti na ni navazuje Hornoměcholupská. Nedaleko vede i železnice, přičemž nejbližší železniční zastávkou je Praha-Horní Měcholupy. Kromě toho je také poměrně blízko nádraží v Uhříněvsi a v Hostivaři. Ve všech třech případech se jedná o trať směrem na Benešov, Čerčany a dále do jižních Čech. Směrem do centra Prahy tato železniční trať vede přes nádraží Praha-Vršovice a na pražské hlavní nádraží.