Realitní trh bude v roce 2021 pro Prahu výjimečný. V nabídce se objeví tisíce nových bytů

12 března, 2021
0 komentářů

Vysoká poptávka po nemovitostech a rostoucí ceny na trhu s bydlením motivovala v minulém roce developery k přípravě nových projektů v Praze a Brně, které ve srovnání s rokem 2019 nabídnou větší počet bytů.

Podle dat společnosti Central Group, která je největším stavitelem na rezidenčním realitním trhu v Česku, se v současnosti připravuje v Praze 762 projektů s kapacitou přes 120 000 bytů. To je o 10 % víc než v předešlém roce. Central Group bude v metropoli stavět přes 30 000 bytů, což je přibližně jedna čtvrtina z celkového objemu.

Nemovitosti jsou bezpečným přístavem v době krize

Poptávka po nových bytech v Praze neklesá. Jednak je jich trvale nedostatek a v době ekonomické nejistoty jsou navíc výnosnou a bezpečnou investiční příležitostí. Podle šéfa Central Group Dušana Kunovského bude tento trend i nadále pokračovat a rok 2021 bude výjimečný. Do prodeje se dostanou v rámci velkých rezidenční projektů tisíce bytů.

Růst cen bytů v Brně reflektuje vývoj pražského realitního trhu

Podobná situace je i v Brně, druhém největším městě Česka. V jihomoravské metropoli se v minulém roce prodalo nejvíc bytů za poslední čtyři roky a lidé utratili za nové bydlení o třetinu víc než v roce 2019. Metr čtvereční obytné plochy zdražil o 10 % a průměrná cena dosáhla 81 300 korun. V Brně se navíc loni prodalo nejvíc nových bytů za poslední čtyři roky.

Ceny v Brně rostou z důvodu nedostatečné výstavby. Magistrát města se situaci snaží napravit. Důkazem toho je například investice 530 milionů korun do rezidenčního projektu na Vojtově. Další příčinou vysokých cen je fakt, že se byty staví převážně v rámci menších projektů. V tomto případě jsou celkové náklady vyšší, což se promítá do prodejní ceny bytů.

Na realitní trh vstupují investiční fondy

Developery motivuje k větší výstavbě také zájem investičních fondů. Švédská společnost Heimstaden plánuje letos koupit v Česku kolem tisícovky nájemních bytů. A není jediná. Tento nový trend přesměrovává zájem developerů k výstavbě dostupnějšího nájemního bydlení.

Může Vás zajímat:  Metr čtvereční bytu v Praze stojí už 146 tisíc

K růstu cen přispívá nedostatečná a pomalá výstavba

Bytové projekty v Česku staví většinou zahraniční pracovníci. A právě ti z důvodu uzavření hranic kvůli pandemii koronaviru chybí, což realizaci mnoha projektů značně komplikuje. Také zrušení daně z nabytí nemovitostí, které mělo pomoci oživit realitní trh v Česku, přispívá k růstu cen. Starší nemovitosti, u kterých se tato daň již neuplatňuje, z tohoto důvodu zdražily. Cenový rozdíl mezi starším bytem a novostavbou se tak stírá. Zájemci o koupi bydlení se tedy zaměřují na nové byty, což dále zvyšuje poptávku i ceny.

I přes připravované projekty s celkovou kapacitou 100 000 bytů je jich ve skutečnosti stále nedostatek

Důvodem je zdlouhavý schvalovací proces, který výstavbu brzdí. V roce 2020 se proces povolování ještě víc zpomalil. V Praze úřady povolily ve srovnání s předešlým rokem o 37 % méně bytů v bytových domech. Realizaci mnoha projektů zdržují zdlouhavá odvolání nebo složité soudní přezkumy. Tuto situaci by měl vyřešit připravovaný nový stavební zákon.

Výstavba na brownfieldech by měla pomoci bytovou krizi vyřešit

Rozvoj bytové výstavby se v blízké budoucnosti bude realizovat v Praze 4, 5 a 9, kde jsou k dispozici nevyužívané průmyslové areály. Výhodou těchto tzv. brownfieldů je již existující infrastruktura. Zde by měla vzniknout vice než polovina všech bytů, jejichž výstavba se v hlavním městě v současnosti plánuje.

 

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář