Revitalizace pražských brownfieldů

12 října, 2020
0 komentářů

Na území hlavního města a v jeho nejbližším okolí se nachází přibližně 250 hektarů plochy brownfieldů – areálů původně většinou s průmyslovým využitím, které jsou dnes již nevyužívané a představují velký potenciál pro zástavbu uvnitř měst, často v těsné blízkosti centra Prahy.

Jejich zastavění přináší doplnění struktury města a řeší problém suburbanizace – rozrůstání města do krajiny, které přináší negativní důsledky v podobě zvýšené dopravní zátěže a nedostatečně občanské vybavenosti, pro kterou v satelitních městečkách není dostatečná hustota obyvatel a její zřizování se zde nevyplatí.

Na území brownfieldů často vznikají celé nové čtvrti, které oživí celou lokalitu, dodají jí pracovní místa i hustotu obyvatel, s kterou jsou spojeny investice do občanské vybavenosti a komerce.

V pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) je možno na toto téma navštívit od 23.9. do 20.12. výstavu Pražské priority, která představí nejvýznamnější plánované projekty celoměstského významu.

 

Jedním z nejaktuálnějších projektů zástavby brownfieldů je projekt Rohan city v Karlíně, v rámci něhož byl v srpnu spuštěn prodej bytů v etapách Riviéra Karlín a Diamanty Karlín.

V Karlíně se připravuje i projekt nájemního bydlení Tulipa Karlín.

Územní rozhodnutí získal projekt Nuselský pivovar, jehož výstavba by měla začít v příštím roce.

Na změnu územního plánu čeká Sigma Modřany, o níž byla již schválena dohoda o plánované výstavbě mezi developerem a městem.

V Letňanech jsou připravovány projekty na místě bývalého průmyslového areálu Avie a také sportovního letiště, jehož provoz bude ukončen.

Na Praze 9 jsou plánovány i další revitalizace brownfieldů – Rezidence Vysočany, která od července zná výsledky architektonické soutěže.

Dalším projektem na území Prahy 9 je Tesla Hloubětín.

V Hloubětíně připravuje rozsáhlý projekt s názvem Lappi Hloubětín i finský developer YIT, který zároveň pokračuje i dalšími etapami v již rozběhnutých projektech Suomi Hloubětín nebo Parvi Cibulka.

Dalšími etapami pokračují i projekty Rezidence Modřanka nebo Na Vackově.

ZipRealty report 1Q-2Q/2020

Článek je součástí reportu serveru ZipRealty, který mapuje dění na českém trhu s rezidenčními nemovitostmi a developerskými projekty se zaměřením na dopad pandemie COVID-19 na něj. Celý report je k dispozici zde.

Zanechat komentář