Rezidenční trh v době pandemie: Česko vs. zahraničí

10 prosince, 2021
0 komentářů

Rok 2020 znamenal pro segment rezidenčního trhu v Česku významný převrat. Omezující opatření související s pandemií koronaviru zasáhla i trh s rezidenčními nemovitostmi a ovlivnila významně například nabídku nájemních bytů. Naopak prodejní byty v rezidenčních projektech i nadále mírně zdražovaly a poptávka po nich rostla dokonce ještě o něco více než v minulosti.

Pandemie český rezidenční trh neskolila

Poptávka po rezidenčních bytech měla i během pandemie stoupající tendenci, čemuž pomohlo i uvolnění regulace ČNB na hypotečním trhu a rekordně nízké úrokové sazby hypoték. Část lidí se právě vzhledem k situaci na finančních trzích rozhodla zaměřit na investice do nemovitostí. Další část poptávajících pak vzešla z lidí, kteří nově začali pracovat z domova a začali se poohlížet po větším prostoru k životu. Ti kromě bytů poptávali i domy nebo stavební pozemky, u kterých poptávka i během pandemie rovněž rostla. Omezení související s možností cestovat pak způsobily zvýšenou poptávku i po nemovitostech určených k rekreaci.

„Realitní trh navzdory mnoha pesimistickým prognózám zůstal relativně ušetřen. Ceny nemovitostí neklesají ani nestagnují, nýbrž kontinuálně rostou. Nejistota spíše motivovala velké i drobné investory ukládat si svou likviditu do bezpečných aktiv, tj. nemovitostí,“ říká Pavel Linha, analytik společnosti JRD Development.

Pandemie a zahraniční realitní trh

Podobně jako v Česku, i ve zbytku Evropy se pandemie na realitním trhu projevila především významně zvýšenou nabídkou nájemního bydlení, a to zejména v hlavních městech a ve městech s významným turistickým ruchem. Byty dříve určené ke krátkodobým pronájmům turistům totiž nově majitelé nabídli i na dlouhodobější pronájmy – střednědobé či dlouhodobé.

I během pandemie bylo bydlení v Česku málo dostupné

Dostupnost vlastního bydlení je poměřována jako počet ročních čistých platů jedince oproti ceně bytu o velikosti 70 metrů čtverečních. V České republice šlo v roce 2020 přibližně o jedenáctinásobek ročního čistého příjmu, který je potřebný pro koupi nového bytu o velikosti 70 metrů čtverečních, což činí Česko jednu z nejdražších zemí. Na druhých místech se umístilo s desetinásobkem ročního platu Slovensko a Rakousko, naopak pouze čtyřnásobek ročního platů stačil lidem v Belgii či Portugalsku.

Může Vás zajímat:  Ověřené developerské společnosti

Zdroj: ARTN Trend report 2021

Zanechat komentář