Rozpálená města můžou zchladit zelené plochy i udržitelné budovy

3 září, 2022
0 komentářů

Počet tropických dní v posledních letech výrazně roste. Změna klimatu negativně ovlivňuje citlivější jedince i celý ekosystém planety, a ve městech mimo jiné přispívá k častějšímu vzniku tzv. tepelných ostrovů, které vykazují výrazně vyšší teplotu než jejich okolí. K jejich eliminaci je nutné ve městech podpořit výsadbu zeleně, ale také zlepšit hospodaření s vodou.

Tepelné ostrovy vznikají kombinací vysokých teplot, uvolňování tepla z budov a zakrytí půdy budovami či pozemními komunikacemi. Ochlazení měst by podle odborníků mohla pomoci zajistit výsadba zeleně, a to jak v okolí budov, tak například i na jejich střechách. „Ty totiž zabraňují přehřívání podstřešních bytů, slouží jako zvuková a tepelná izolace, zpomalují odtok srážkové vody do kanalizace a ochlazují své okolí," vysvětluje Jan Řežáb, majitel a zakladatel společnosti JRD Development, podle kterého by měla města budoucnosti nabídnout více zeleně, vodních ploch, promyšlenější koncepci infrastruktury a zdravější a šetrnější způsoby chlazení budov.

Kromě rozšiřování městské zeleně přispívá k ochlazování měst také efektivní hospodaření s vodou či výstavba udržitelných budov s energeticky úsporným provozem. „Celkovou koncepci oslunění a stínění, která sníží potřebu vytápění a chlazení na minimum, je optimální promýšlet již při přípravě nového domu,“ radí Řežáb s tím, že důležitá je architektura budovy, orientace vůči světovým stranám, zateplení i stínící prvky.

Zdroj: crestcom.cz

 

Může Vás zajímat:  ZipRealty report 1H/2020: Dopady krize způsobené pandemií COVID-19 na trh s nemovitostmi a rezidenčními developerskými projekty v Česku se zaměřením na Prahu

Zanechat komentář