Růst cen pražských bytů pokračuje i letos

28 května, 2021
0 komentářů

Na konci prvního čtvrtletí letošního roku vzrostly ceny nových bytů v hlavním městě meziročně o 5,5 %. Cena za metr čtvereční dosáhla 112 233 korun. Za toto období se prodalo 2100 bytů, což je rekord za posledních 10 let.

Nabídka bytů je nejnižší za poslední tři roky

Oproti tomu nabídka nových bytů v portfoliu developerských společností meziročně poklesla o 10 %. K dispozici bylo 4200 jednotek. Podle analýzy společností Central Group, Skanska Reality a Trigema jde o nejnižší nabídku bytů za poslední tři roky.

Nabídka proto zdaleka nestačí uspokojit poptávku ať už po vlastním bydlení nebo po investičních nemovitostech. To se samozřejmě projeví v rostoucích prodejních cenách. Poměrně dobře se prodávaly i větší či luxusnější byty, které jinak zůstávají v nabídce realitních kanceláří mnohem déle.

Největší zájem je o dvoupokojové byty

Tradičně nejlépe se prodávali dvoupokojové byty, které se podílely na celkových prodejích 44 %. Dále byly vyhledávané jednopokojové (23 %), třípokojové (22 %) a čtyřpokojové byty (11 %).

Nejvíce bytů se prodalo v Praze 5, následovala Praha 9 a Praha 4. Naopak Praha 1 a 2 se na celkovém prodeji podílely pouze 3 %.

Zdlouhavá povolovací řízení brzdí výstavbu

Zájem o koupi bytů je v současnosti enormní. Téměř polovinu prodaných jednotek koupili lidé na investice. Velkou část lidí ekonomická recese zatím příliš nepostihla. Ti se snaží ochránit našetřené peníze před inflací a zhodnotit je právě investicí do nemovitosti.

10 000 nových bytů ročně by mohlo situaci výrazně zlepšit

Situaci by měla změnit v současnosti diskutovaná novela stavebního zákona, která by měla značně urychlit stavební řízení. Ke zlepšení situace by došlo, pokud by se ročně dlouhodobě dařilo dokončovat kolem 10 000 bytů. Přibližně tolik lidí se totiž každoročně stěhuje do hlavního města za pracovními příležitostmi.

Může Vás zajímat:  Vlastní bydlení versus pronájem. Co se vyplatí?

zdroj: stavebni-forum.cz

Zanechat komentář