Sazby hypoték rostou, aktuálně dosáhly hranice 3 %

15 října, 2021
0 komentářů

ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 %. ČSOB a Česká Spořitelna zareagovaly zvýšením sazeb hypoték. ČSOB zvyšuje od 11. října sazbu úvěrů s fixací na tři, pět a sedm let o 0,3 procentního bodu. Nejvyužívanější hypotéka je s fixací na pět let, kterou bude banka nabízet za 2,99 %.

Banky začínají poskytovat hypotéky s nejžádanější fixací za 3 %

Česká spořitelna zvýší sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu. Hypotéky s fixací na pět a osm let bude banka poskytovat za 3,14 %.: Anna Basiková, Novinky

V srpnu vrostla míra inflace nad 4 %. ČNB prosto zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,5 %, což je navýšení o 0,75 procentního bodu. K podobnému razantnímu zvýšení došlo naposledy v roce 1997. Tehdy vzrostla úroková sazba o více než 0,5 procentního bodu.

Odborníci se shodují, že končí období levných a výhodných hypoték

Rostoucí úrokové sazby reflektují zdražování peněžních prostředků na mezibankovním trhu. Člen představenstva ČSOB Jan Sadil zároveň dodává, že i navzdory rostoucím sazbám jsou hypoteční úvěry stále žádaným produktem a předpokládá, že k výraznému snížení poptávky v blízké budoucnosti nedojde.

ČNB může ke konci roku zvýšit základní úrokovou sazbu nad 2 %

U České spořitelny vzrostly úrokové sazby v závislosti na délce fixace o 0,3 až 0,5 procentního bodu. Podle analytika České spořitelny Filipa Belanta může ČNB zvýšit ke konci roku základní sazbu nad 2 % a v příštím roce může sazba hypoték dosáhnout hranice 2,5 %. Podobný krok jako reakci na zvýšení základní úrokové míry zvažují i další banky.

Filip Belant z České Spořitelny proto navrhuje klientům zvolit co nejdelší dobu fixace a minimalizovat tak pravděpodobnost, že jim banka pravidelné měsíční splátky několikrát zvýší.

Podle analýzy Hypoindexu společnosti Fincentrum vzrostla průměrná sazba hypoték v srpnu na 2,32 %. Experti předpokládají, že po nedávném razantním zvýšení základní úrokové míry ČNB mohou růst sazby hypoték rychleji, než se doposud očekávalo.

Může Vás zajímat:  Kdo si nyní sjedná hypotéku, může počítat se zápornými úroky

zdroj: novinky.cz

Zanechat komentář