Společnost Ekospol chce v Praze stavět dostupné bydlení pod 100 tisíc za metr čtvereční

30 května, 2021
0 komentářů

7000 bytových jednotek chce v nejbližší době stavět developerská společnost Ekospol. Jedná se o 17 projektů v hodnotě 30 miliard korun. Cena za metr čtvereční má být pod 100 tisíc korun.

Průměrná cena nových volných bytů dosáhla již koncem loňského roku 115 700 korun a meziročně vzrostla o 8 %. Důvodem rostoucí poptávky i v době současné ekonomické recese je nejen poptávka převyšující nabídku, ale i zvyšující se ceny pozemků a stavebních prací.

Dostupnější bydlení pro střední třídu

Jedinou možností, jak ceny snížit jsou podle Evžena Korce úspory z rozsahu. Pokud se podaří developerovi získat kontrakt na celou lokalitu a naplánovat výstavbu několika set bytů, lze dosáhnout nižších nákladů na stavební práce, což se odrazí v konečné ceně bytů pro zákazníky. Dalším důležitým faktorem je zrychlení povolovacích procesů, k čemuž má pomoci projednávaná novela stavebního zákona.

Rychlejší stavební řízení je klíčem k úsporám

Výrazně rychlejší povolování staveb je podle Evžena Korce jedním z klíčových faktorů pro stavbu levnějších bytů. Průměrně trvá povolovací proces běžného rezidenčního projektu pět let. V zemích západní Evropy se obdobný projekt podaří povolit za jeden rok. Pokud by srovnatelná metodika byla používána i v Česku, ušetřilo by se na bytu za 4,5 milionu kolem 450 tisíc korun, které tak zákazník zaplatí zbytečně.

Navzdory ekonomické recesi se stavebnictví stále daří

Nejistá ekonomická situace způsobená pandemií koronaviru firmu Ekospol zatím příliš nezasáhla. V tomto roce se počítá s projekty na výstavbu 300 bytů v Uhříněvsi a dalších 800 bytů v Hostivaři. Zatím největším projektem je revitalizace městské části Zličín, kde firma plánuje postavit přes 2000 bytů. V první etapě, která má být zahájena v polovině tohoto roku se postaví 250 bytů za více než miliardu korun. Přeměna Zličína proběhne během příštích 15 let a náklady se odhadují na 10 miliard korun.

Může Vás zajímat:  V soutěži o podobu nového vysokorychlostního železničního terminálu zvítězili čeští architekti

Ekospol se zaměřuje hlavně na výstavbu bydlení pro střední třídu a do luxusnější projektů se pouští jen výjimečně. Strategií firmy je nabízet nižší ceny bytů dosažené úsporami z rozsahu. Na celkové nabídce se ve srovnání s ostatními developery tedy podílí vyšším počtem bytů za nižší ceny.

V příštích deseti letech vzniknou v Praze nové rezidenční čtvrti

Kromě Ekospolu se na výstavbě v hlavním městě budou významně podílet také skupina Sekyra Group. Ta plánuje během příštích 10 let výstavbu tří nových pražských čtvrtí. První má být Smíchov City a se zahájením výstavby se počítá letos v září.

Největší developer v Česku společnost Central Group bude realizovat novou rezidenční čtvrť pro rodinné bydlení v Modřanech. Odien Group plánuje bytovou výstavbu v bývalém areálu podniku Avia v Letňanech a společnost Penta se chystá stavět bytové domy blízko Masarykova nádraží.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář