Stav rezidenčního trhu v Česku – červen 2022

5 června, 2022
0 komentářů

Trh s bydlením v Česku v uplynulém roce nezaznamenal významnou změnu v počtu transakcí, jejichž počet se držel na dlouhodobě nízké hladině. Rostly ceny bytů i úrokové sazby hypoték. V posledních měsících pak rapidně zdražily i stavební materiály a stavební práce, které se dále promítají do cen nemovitostí, ale i nájemního bydlení. Právě to přitom bude pravděpodobně novým trendem.

Shrnutí roku 2021

Rok 2021 se na českém rezidenčním trhu nesl v duchu nízkého počtu transakcí. Celkový počet prodaných bytů v ČR v roce 2021 byl 51 000 jednotek. Ceny bytů přitom vzrostly v Praze o téměř 28 procent, ve středních Čechách ještě více. Zdražovaly také pozemky – a to o desítky procent. Úrokové sazby hypoték přitom v průběhu roku výrazně rostly, a to na téměř dvojnásobek.

Aktuální stav

Současný růst cen energií zvyšuje náklady na bydlení, které se stává stále více nedostupným. Rostou i ceny stavebních materiálů a stavebních prací, a to o desítky procent. Zájem o vlastnické bydlení tak pomalu klesá a do popředí zájmu se dostává bydlení nájemní, které je dostupné i pro jednočlenné domácnosti, kterých v současné době výrazně přibývá. I zde však nabídka zaostává za poptávkou a počet transakcí je na bytovém trhu velmi nízký. Byt mění majitele zhruba v průměru po 30 letech a rodinný dům po 55 letech. Zhruba 75 procent domácností přitom aktuálně bydlí ve vlastním.

Výhled do budoucna

Vzhledem k aktuálním vysokým sazbám hypoték lze očekávat nárůst zájmu o nájemní bydlení, ale také růst nájemného. Naopak ceny bytů by měly růst pomalejším tempem. Poptávka po bydlení by se přitom měla přesouvat z větších měst směrem na předměstí a menší města okolo, čemuž nahrává i současná výstavba nových úseků dálnic a plánovaná výstavba železničních koridorů. Například výstavba nového železničního koridoru do Ústí nad Labem plánovaná okolo roku 2030 bude znamenat dojezd vlakem do Prahy okolo 30 minut, a tím se dopravně stane Ústí nad Labem stejně výhodné jako například Kolín.

Může Vás zajímat:  Poptávku po bytech koronakrize neoslabila. Vloni se jich prodalo nejvíce od roku 2016

Zdroj: ARTN TrendReport 2022

Zanechat komentář