Stavební materiál několikanásobně zdražuje. Firmy mohou čekat existenční problémy

29 července, 2021
0 komentářů

Největší výzvou současnosti pro stavební firmy je nedostatek a vysoká cena stavebních materiálů. Ta vzrostla v některých případech až o stovky procent.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy toto skokové zvýšení nákladů může pro mnoho stavebních firem znamenat existenční problémy, protože postižený je celý stavební sektor včetně dodavatelských a subdodavatelských řetězců. Přesný odhad potenciálně postižených subjektů zatím znám není.

Za problémy s dostupností materiálů zodpovídá zhotovitel stavby

Například společnost Strabag působící v Česku hlásí prudký růst nákladů ve všech odvětvích činnosti – v pozemním, železničním stavitelství i výstavbě silnic.  Podle tiskové mluvčí společnosti Edity Novotné je kromě vysoké ceny materiálů problematická i jejich dostupnost. Výsledkem může být nedodržení smluvních termínů a z toho vyplývající sankce vůči zhotoviteli stavby.

Příčinou skokového růstu cen materiálů je vysoká poptávka spojená s oživením ekonomiky

K zatím největšímu růstu cen došlo u výrobků ze dřeva, oceli a mědi. Cena plastových potrubí a izolačních materiálů vzrostla dvojnásobně. Ceny materiálů rostou z důvodu zvýšené poptávky, která souvisí s postupným oživením ekonomiky a zároveň s nižší nabídkou způsobenou omezením výroby během uzavření hranic v období pandemie.

Stavební práce také zdražují

Kromě cen stavebního materiálu zdražují i stavební práce, i když výrazně nižším tempem. Podle údajů ČSÚ se ceny stavebních prací v květnu letošního roku meziročně zvýšily o 2,7 %. Ceny stavebních prací se podle odhadů ČSÚ v květnu meziročně zvýšily o 2,7 procenta. Za stejné období vzrostly ceny materiálů ve stavebnictví meziročně o 7,8 %.

Nižší zisk nebo ztráta

Projekty dlouhodobého charakteru jako například státní zakázky v oblasti dopravního stavitelství budou méně ziskové nebo dokonce prodělečné. U tohoto typu projektů je třeba dodržet ceny, které byly kalkulovány před několika lety.

Nové projekty již za vyšší ceny

Developerské společnosti budou muset přehodnotit starší nabídky projektů, jelikož nemohou nést rizika spojená s rostoucími cenami a nedostatkem materiálů. Může tak být ohroženo čerpání řady evropských dotací, což realizaci ještě více zkomplikuje.

Může Vás zajímat:  Ceny bydlení v Praze dál rostou. Byty v developerských projektech se vyprodají takřka okamžitě

Možnost pomoci firmám existuje, řešení by ale postihlo koncového zákazníka

Podle ekonoma BHS Štěpána Křečka by firmám pomohlo, pokud by ve smlouvách o realizaci projektů byla zahrnuta možnost zvýšení ceny v závislosti na růstu cen stavebních materiálů. Toto řešení by se ale zřejmě obrátilo proti koncovým zákazníkům, kteří by v případě sjednané hypotéky nemuseli mít v případě zvýšení ceny dostatek finančních prostředků na koupi nebo dokončení stavby.

Zanechat komentář