Trhem s nemovitostmi už nehýbe covid, ale situace na Ukrajině

20 května, 2022
0 komentářů

V uplynulých dvou letech situaci na realitním trhu ovlivňovala zejména koronavirová pandemie, a to jak přímo, tak nepřímo. Ve výsledku však nezanechala na českém realitním trhu významnější škody. Zájem o investice do nemovitostí neklesl a neklesly ani jejich ceny. Jiná situace by ovšem mohla nastat nyní, kdy vlivem situace na Ukrajině enormně roste cena energií, stavebních materiálů i jiných surovin a zároveň stoupají ceny hypoték.

Zlatou éru zažívají nájemní byty

Nárůst úrokových sazeb hypoték i zdražování drtivé většiny komodit zvyšuje nedostupnost vlastního bydlení, vlivem čehož stoupá zájem o bydlení nájemní, které bude v nejbližším období vysoce žádané. „Nájemní trh bude obecně posilovat. Skupina zákazníků, která dosáhne na vlastnické bydlení, se neustále zmenšuje. V rezidenčním segmentu se dokončí větší množství projektů nájemního bydlení, které začnou výrazněji ovlivňovat nájemní trh. Díky těmto projektům bude hrát důležitější roli, jaké služby budou nájemníkům poskytovány. Postupně vzniknou dva světy – dosavadní tradiční nájemní trh, a ten nový, který za více peněz nabídne kvalitnější zázemí a komplexnější služby. Prodeje rezidenčních nemovitostí budou spíše zpomalovat. Přibrzdí je rostoucí ceny a méně výhodné hypotéky,“ míní Peter Višňovský z developerské společnosti LEXXUS.

Pokles zájmu čeká kanceláře

Vlivem pandemie řada firem zavedla u svých pracovníků home office, což je varianta vedoucí k úsporám nákladů za nemovitosti i energie, jejichž cena aktuálně raketově roste. Zaměstnanci ji navíc mnohdy vítají, a tak lze očekávat, že se tento styl práce stane novým normálem. Zájem o kanceláře tak podle odborníků bude mít klesající tendenci.

Propady čeká hotelnictví a cestovní ruch

Stejně jako koronavirová pandemie a s ní související omezení ohledně cestování a ubytovávání, tak i situace na Ukrajině negativně ovlivní podnikatele v cestovním ruchu. Vlivem zdražování, vysoké inflace a uplynulých složitých let v době koronavirové krize odborníci očekávají pokles zájmu o služby v cestovním ruchu i hotelnictví. Obecně klientelu z Ruska pak letos v Česku nelze očekávat vůbec. Zájem o nemovitosti z tohoto segmentu pak logicky lze očekávat značně snížený.

Může Vás zajímat:  Po zlevňování nemovitostí ani památky, ceny letí nahoru

Zdroj: ARTN TrendReport 2022

Zanechat komentář