Ukrajinská krize zvyšuje zájem o bydlení v Praze

21 října, 2014
0 komentářů

Stále neutuchající krize na Ukrajině ovlivňuje celý svět, pro české developery však znamená nárůst zakázek. Mnozí z nich totiž uvádí, že zájem rusky mluvících klientů o nové byty se navýšil a stejnou tendenci očekávají i nadále. Tento trend vysvětlují jednoduše – lidé z ruskojazyčných zemí předpokládají v České republice bezpečné zázemí a dobré podmínky pro život. Developerské projekty zajímají nejen obyvatele Ruska a Ukrajiny, zájemci pochází i například z pobaltské země nebo Kazachstánu.Odborníci předpokládají, že vliv ukrajinské situace se bude na českém trhu s nemovitostmi i nadále projevovat a zdaleka nebyl zaznamenán jeho vrchol. Důvod je prostý. Přestěhování a koupě bytu je důležitým rozhodnutím, které souvisí i s životními hodnotami, takže vyžaduje dostatek času. A z toho pohledu je krize na Ukrajině ještě krátkodobá. Prozatím tedy připadá na lidi z bývalého Sovětského svazu zhruba 3,5–5 procent z celkového počtu prodaných bytů, odhady do budoucna se pohybují až k 10 procentům.

O prodej nových bytů se zasazují i sankce proti Rusku

Některé realitní kanceláře zvýšený zájem dosud nezaznamenaly, avšak i tak očekávají nárůst poptávky rusky hovořících klientů v souvislosti s ukrajinskou krizí. Vysvětlují to tak, že pokud se i nadále bude vzniklá situace vyhrocovat a sankce proti Rusku budou mít reálný efekt, je pravděpodobné, že se Rusko bude snažit posilovat pozici státu omezováním osobních práv a svobod svých občanů, pod která spadají i vlastnická práva. A to bude znamenat jediné – majetní Rusové budou chtít své finanční prostředky ochránit přestěhováním nebo investicemi v podobě nakupování nových bytů. Dá se tedy předpokládat, že novostavby v Praze půjdou na dračku. Jiné developerské společnosti už tento typ klientů potvrzují. V číslech to je v porovnání s předešlým rokem až stoprocentní rozdíl.

Prodeje nemovitostí v hlavním městě výrazně rostou a i nadále tomu nebude jinak. Pro zajímavost – za uplynulý rok se v Praze prodalo 5000 nových bytů. První polovina toho letošního znamenala o pětinu lepší výsledek, během prvního pololetí se totiž prodalo již 2850 bytů.Může Vás zajímat:  Ecocity Malešice slaví úspěch na BEFFA 2014

Zanechat komentář