Úrokové míry hypoték čeká stagnace. Levnější už nebudou
Začínající očkování obyvatel proti koronaviru vzbuzuje optimismus a naději na zmírnění pandemie a oživení ekonomiky již koncem letošního roku. To může znamenat postupné ukončování podpůrných vládních programů. Růst realitního trhu zřejmě zpomalí a hypotéky, byť levné, se mohou stát dostupnými pro méně lidí.
Hypoteční trh navzdory nejistotě v loňském roce prudce rostl
Navzdory ekonomické recesi a nejistotě způsobené pandemií a díky zásahům ČNB na podporu realitního trhu poskytly banky v roce 2020 hypotéky za 225 miliard korun. To je více než v roce 2016, který byl považován za rekordní. Tato hranice byla pokořena již v listopadu minulého roku. Jednalo se nejen o nové úvěry, velkou část tvořilo i refinancování.
Co způsobilo vysokou poptávku po nemovitostech?
Důvodem byly kromě historicky dlouhodobě nízké nabídky rezidenčních nemovitostí, velké ochoty Čechů investovat do vlastního bydlení a nemožnost zhodnocení volných finančních prostředků tradičními finančními produkty, jejichž výnosnost dnes nepokryje ani inflaci, také demografický trend posledních let – růst počtu jednočlenných domácností. Navíc nový fenomén - práce z domova částečně přetrvá i po odeznění pandemie. Mnoho lidí se rozhodlo pro pořízení prostornějšího bydlení, třeba v domě se zahradou, kde je v případě dalších karantén a zákazů vycházení život příjemnější.
Investice do vlastního bydleni bude i letos atraktivní
Zájem o vlastní bydlení zřejmě neopadne ani tento rok. Pokles cen nemovitostí, které jsou obecně v Česku nadhodnocené o 15–20 % odborníci sice nepředpokládají, ale růst hypotečního trhu se zpomalí. Chuť tuzemských domácností bydlet ve svém neustane ani v tomto roce.
Na další snížení úrokových sazeb je lepší nečekat
Úrokové sazby hypoték, které jsou v současnosti těsně pod 2 %, a tedy pod hodnotou inflace až na výjimky dál klesat nebudou. Brání tomu cena, za kterou si banky obstarávají peníze na poskytování úvěrů na mezibankovním trhu. Ta začala v listopadu výrazně růst. V nejbližším období dojde ke stagnaci úrokových sazeb, které se v průběhu roku dokonce mohou začít mírně zvyšovat.
Lidé pracující v pandemií postižených odvětvích hypotéku získají jen těžko
Úrokové sazby hypoték by sice mohly ještě o něco klesnout, např. za předpokladu že se sníží inflace nebo se celkově zhorší ekonomická situace a banky budou nuceny bojovat o zákazníky. Zároveň by však banky začaly zpřísňovat podmínky poskytování úvěrů zejména žadatelům pracujícím v rizikových odvětvích a zvažovat nejen výši příjmů, ale i jejich dlouhodobou udržitelnost. Toho jsme byli svědky již v průběhu první a druhé vlny pandemie, kdy banky pozastavily poskytování úvěrů žadatelům pracujícím v cestovním ruchu, gastronomii, kultuře a volnočasových aktivitách. Zároveň budou banky opatrnější v odhadech cen nemovitostí.
Ekonomického oživení se můžeme dočkat už ve druhé polovině roku
Naději do budoucna dávají vakcíny, které jsou právě schvalovány k použití v Evropě i v USA. Pokud se naplní předpoklady odborníků a očkování bude pro většinu populace dostupné v druhé polovině letošního roku, mělo by postupně dojít ke zlepšení epidemické situace a tím i k dlouho očekávanému oživení ekonomiky. Za této situace by se hypotéky opět staly dostupné pro většinu zájemců.
zdroj: seznamzpravy.cz