Úrokové míry hypoték čeká stagnace. Levnější už nebudou

29 ledna, 2021
0 komentářů

Začínající očkování obyvatel proti koronaviru vzbuzuje optimismus a naději na zmírnění pandemie a oživení ekonomiky již koncem letošního roku. To může znamenat postupné ukončování podpůrných vládních programů. Růst realitního trhu zřejmě zpomalí a hypotéky, byť levné, se mohou stát dostupnými pro méně lidí.

Hypoteční trh navzdory nejistotě v loňském roce prudce rostl

Navzdory ekonomické recesi a nejistotě způsobené pandemií a díky zásahům ČNB na podporu realitního trhu poskytly banky v roce 2020 hypotéky za 225 miliard korun. To je více než v roce 2016, který byl považován za rekordní. Tato hranice byla pokořena již v listopadu minulého roku. Jednalo se nejen o nové úvěry, velkou část tvořilo i refinancování.

Co způsobilo vysokou poptávku po nemovitostech?

Důvodem byly kromě historicky dlouhodobě nízké nabídky rezidenčních nemovitostí, velké ochoty Čechů investovat do vlastního bydlení a nemožnost zhodnocení volných finančních prostředků tradičními finančními produkty, jejichž výnosnost dnes nepokryje ani inflaci, také demografický trend posledních let – růst počtu jednočlenných domácností. Navíc nový fenomén - práce z domova částečně přetrvá i po odeznění pandemie. Mnoho lidí se rozhodlo pro pořízení prostornějšího bydlení, třeba v domě se zahradou, kde je v případě dalších karantén a zákazů vycházení život příjemnější.

Investice do vlastního bydleni bude i letos atraktivní

Zájem o vlastní bydlení zřejmě neopadne ani tento rok. Pokles cen nemovitostí, které jsou obecně v Česku nadhodnocené o 15–20 % odborníci sice nepředpokládají, ale růst hypotečního trhu se zpomalí.  Chuť tuzemských domácností bydlet ve svém neustane ani v tomto roce.

Na další snížení úrokových sazeb je lepší nečekat

Úrokové sazby hypoték, které jsou v současnosti těsně pod 2 %, a tedy pod hodnotou inflace až na výjimky dál klesat nebudou. Brání tomu cena, za kterou si banky obstarávají peníze na poskytování úvěrů na mezibankovním trhu. Ta začala v listopadu výrazně růst. V nejbližším období dojde ke stagnaci úrokových sazeb, které se v průběhu roku dokonce mohou začít mírně zvyšovat.

Může Vás zajímat:  Po zlevňování nemovitostí ani památky, ceny letí nahoru

Lidé pracující v pandemií postižených odvětvích hypotéku získají jen těžko

Úrokové sazby hypoték by sice mohly ještě o něco klesnout, např. za předpokladu že se sníží inflace nebo se celkově zhorší ekonomická situace a banky budou nuceny bojovat o zákazníky. Zároveň by však banky začaly zpřísňovat podmínky poskytování úvěrů zejména žadatelům pracujícím v rizikových odvětvích a zvažovat nejen výši příjmů, ale i jejich dlouhodobou udržitelnost. Toho jsme byli svědky již v průběhu první a druhé vlny pandemie, kdy banky pozastavily poskytování úvěrů žadatelům pracujícím v cestovním ruchu, gastronomii, kultuře a volnočasových aktivitách. Zároveň budou banky opatrnější v odhadech cen nemovitostí.

Ekonomického oživení se můžeme dočkat už ve druhé polovině roku

Naději do budoucna dávají vakcíny, které jsou právě schvalovány k použití v Evropě i v USA. Pokud se naplní předpoklady odborníků a očkování bude pro většinu populace dostupné v druhé polovině letošního roku, mělo by postupně dojít ke zlepšení epidemické situace a tím i k dlouho očekávanému oživení ekonomiky. Za této situace by se hypotéky opět staly dostupné pro většinu zájemců.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář