Úrokové sazby hypoték letos porostou. Lidé mají poslední šanci využít extrémně levných úvěrů

2 května, 2021
0 komentářů

Realitní trh je jeden z mála sektorů, který pandemie zatím nepostihla. Už v prvních měsících letošního roku poskytly banky rekordní množství hypoték.

Letošní únor byl nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu

V lednu a únoru poskytly banky hypoteční úvěry za téměř 55 miliard korun. To odpovídá 20 % objemu hypoték poskytnutých za celý loňský rok. V únoru si lidé na bydlení půjčili téměř 30 miliard korun a podle údajů Fincentrum Hypoindexu se tak stal nejsilnějším měsícem za dobu existence indexu.

Poslední šance k získáni úvěru s historicky nízkou úrokovou sazbou

Kdo přemýšlel o koupi nemovitosti má nyní zřejmě poslední šanci využít extrémně nízkých sazeb hypoték, o kterých odborníci předpokládají, že se budou letos pozvolna zvyšovat. Počet poskytnutých úvěrů ale neroste tak rychle, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnoho lidí využilo nízkých úrokových sazeb k refinancování stávajících hypoték. Také průměrná hodnota hypotéky se zvýšila – poprvé v historii lehce nad tři miliony korun. Podle hypotečního odborníka Jiřího Sýkory ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select poskytly banky v únoru ve srovnání s lednem o 1500 úvěrů více. V meziročním srovnání je to však o 3000 hypoték více.

Silná poptávka po nemovitostech zatím trvá

Vysoká poptávka po hypotékách se přelila z roku 2020 do začátku letošního roku. Částečně je to způsobeno i obavami lidí z růstu úrokových sazeb. Hlavní důvody jsou ale nedostatečná nabídka bytů, nemožnost zhodnotit našetřené peníze prostřednictvím tradičních finančních produktů a již zmiňované extrémně nízké úrokové sazby hypoték.

Některé banky již začaly se zvyšováním úrokových sazeb

Ačkoliv ČNB ke zvyšování úrokových sazeb zatím nepřistoupila, některé banky se k tomuto kroku již odhodlaly. V únorů zvýšila úrokové sazby o jednu desetinu procenta MBank a Moneta Money Bank. Tento příklad následovala skupina ČSOB, která koncem února zvýšila úrokové sazby hypoték až o 2 % a v březnu tento trend následovala také Air Bank.

Může Vás zajímat:  V roce 2020 poskytly banky a stavební spořitelny rekordní objem hypoték

Odborníci na realitní trh předpokládají v letošním roce spíše mírný nárůst úrokových sazeb hypoték, které by se podle názorů expertů mohly pohybovat koncem roku v rozmezí 2,2 až 3 %.

 

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář