Úrokové sazby hypoték na hranici 5 procent

14 března, 2022
0 komentářů

Březnová průměrná úroková sazba hypoték v Česku dosáhla hodnoty 4,62 procenta. Od začátku roku to znamená nárůst o téměř půl procenta. Další navyšování přitom podle odhadů odborníků Čechy ještě čeká.

Průměrná nabídková cena od ledna roste

Za uplynulý měsíc stoupla průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů o 10 bazických bodů a od začátku roku dokonce o téměř půl procenta. V praxi to znamená průměrnou sazbu ve výši 4,62 procenta pro úvěry do 80 procent odhadní ceny nemovitosti. Před necelým rokem, loni v květnu, přitom byla průměrná sazba na úrovni 2,4 procenta.

Zájem o hypotéky pohání mírnější podmínky

Současný zájem o hypotéky podněcují především zájemci, kteří ještě chtějí stihnout mírnější podmínky poskytování hypoték v oblasti ukazatelů LTV, DTI a DSTI, které se od dubna letošního roku zpřísní. Poté budou zájemci například muset z vlastních zdrojů financovat větší část koupi nemovitosti. V kombinaci s vysokými úrokovými sazbami lze proto očekávat pokles zájmu.

„Vzhledem k tomu, že do konce března 2022 je možné hypotéku schválit ještě za původních podmínek LTV, DTI a DSTI, očekáváme pokračování silné poptávky po hypotékách. Obzvlášť lidé starší 36 let, kteří plánují získat 90% hypotéku, by měli s ohledem na blížící se zpřísnění začít svou situaci v březnu řešit,“ říká Vojtěch Prokop z hypotečního tržiště Zaloto.

Jaká fixace je nyní výhodná

Pro klienty je s ohledem na současnou situaci na trhu výhodné zvažovat spíše kratší doby fixace, které jsou sice nákladnější, ale umožní jim v dohledné době si vyjednat pravděpodobně výrazně lepší podmínky. „Když budeme vycházet z prohlášení zástupců ČNB a z aktuální situace ve světě, je jasné, že sazby nezačnou klesat dříve než na začátku příštího roku. S ohledem na tato očekávání nyní doporučujeme volit fixace kratší, ideálně v délce 3 let. Po této době lze předpokládat, že by úroková sazba v době obnovy hypotéky mohla být nižší než ta aktuálně sjednávaná,“ míní Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Může Vás zajímat:  Kdo si nyní sjedná hypotéku, může počítat se zápornými úroky

Průměrná úroková sazba u hypoték do 80 procent hodnoty nemovitosti je přitom aktuálně u tříleté fixace v průměru 4,83 % ročně, u jednoleté fixace 4,75 % ročně, u pětileté 4,56 % ročně a u desetileté 4,35 % ročně. V případě hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti je pak situace podobná. Tříletá fixace je v průměru s úrokem 5,29 %, pětiletá 5,03 %, desetiletá 4,82 % a jednoletá v tomto případě nejlevnější – s průměrným úrokem 4,8 %.

ČNB rozhodne na konci března

Do značné míry výši úrokové sazby hypoték ovlivňuje i základní úroková sazba ČNB, která je v současnosti 4,5 procenta. Jak se bude vyvíjet dál, o tom rozhodne ČNB opět 31. března. S ohledem na probíhající konflikt na Ukrajině lze však předpokládat, že poroste.

„ČNB bude muset ve svém rozhodnutí zohlednit další nové očekávatelné inflační tlaky související s vyhrocenou situací na Ukrajině. Sazby tedy s velkou pravděpodobností dál porostou a s nimi bohužel asi i ceny hypoték,“ uvedl Luboš Svačina z firmy Golem Finance.

Podle některých odborníků by přitom zejména hypotéky s krátkou fixací na 1 a 2 roky mohly dosáhnout sazeb až na hranici 6 procent.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář